Surowsze kary dla kierujących pod wpływem alkoholu
Rządy się zmieniają, ale polityka karna wobec kierowców jeżdżących po spożyciu alkoholu od wielu lat niezmiennie i konsekwentnie jest zaostrzana. Uzasadnieniem tych zmian jest brak satysfakcjonującej poprawy bezpieczeństwa na drogach, za co faktycznie w dużej mierze odpowiadają nietrzeźwi uczestnicy ruchu ulicznego. Surowsze kary mają nie tylko eliminować takie osoby wśród kierowców, ale także i przede wszystkich działać prewencyjnie. W krajach zachodnich, co prawda już dawno zauważono, że surowsze kary nie przekładają się na spadek przestępstw, a przeciwnie prędzej prowadzą do zobojętnienia na nie, to w polskiej sferze publicznej takie argumenty nie przemawiały do rządzących. Najważniejsze, by slogany o zaostrzaniu kar forsowane przez polityków, trafiały do elektoratu i poprawiały słupki sondażowe danej partii. W dużej mierze tak też należy oceniać aktualne zmiany, o których poniżej.
Nowelizacje dotykają nie tylko sprawców zdarzeń po alkoholu, ale także substancjach zakazanych, czy uciekających z miejsca zdarzenia.
Najgłośniejsza regulacja pojawi się w porządku prawnym dopiero 14 marca 2024 roku, to konfiskata pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę. Ustawodawca zdał sobie sprawę, ze taki środek karny budzi wątpliwości konstytucyjne, więc można go będzie orzec tylko wobec sprawcy-właściciela pojazdu. Jeżeli pojazd ów nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo został zbyty, sąd orzeknie przepadek równowartości pojazdu. Przepadek pojazdu będzie mieć zastosowanie przy stwierdzonym stężeniu nie niższym nież niż 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm3,
W dalszej kolejności ustawodawca przewidział zaostrzenie samej kary dla omawianych sprawców. Ze słynnego już art. 178 § 1a k.k. usunięta została kara grzywny, a kara pozbawienia wolności wynosi do trzech lat. Zawieszenie tej kary na okres próby jest nadal dopuszczalne.
Ważna nowelizacja dotyczy również sprawców, którzy poza jazdą na podwójnym gazie, dopuścili się innych najcięższych przestępstw drogowych. Niektóre z tych czynów zostały zakwalifikowane jako zbrodnie. Sąd skaże na karę więzienia w wymiarze co najmniej 3 lat, jeżeli następstwem czynu zabronionego był ciężki uszczerbek na zdrowiu innej osoby, a co najmniej 5 lat, jeżeli następstwem czynu jest śmierć człowieka. W takiej sytuacji można otrzymać nawet 20 lat więzienia.
mec. Damian Nowicki
ADWOKAT
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UAM. Autor artykułów fachowych w prasie prawniczej. Jego zainteresowania zawodowe koncentrują się przede wszystkim na prawie karnym i procedurze karnej, ale także na prawie cywilnym oraz bankowym.
E-MAIL: d.nowicki@turcza.com.pl
TEL: +48 607 990 017
KONTAKT
TURCZA Kancelaria Radców Prawnych
ul. Palacza 144
60-278 Poznań
Telefon: +48 61 666 37 60
E-mail: kancelaria@turcza.com.pl
0 komentarzy