NOWE OBOWIĄZKI NA PRZEJŚCIACH DLA PIESZYCH
Wraz z pierwszymi dniami czerwca 2021 roku zaczęła obowiązywać nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym. Zmiany w legislacji w większości bezpośrednio korespondują z obowiązującymi od 20 maja nowymi przepisami. Ustawodawca postanowił po raz wtóry pochylić się nad kwestią hulajnóg elektrycznych, ale również nad sytuacją uczestników ruchu drogowego przy przejściach dla pieszych czy nad kwestią tzw. jazdy na zderzak.
Sytuacja przed przejściami dla pieszych
Prawodawca postanowił wprowadzić zmianę polegającą na poszerzeniu katalogu obowiązków pieszego w momencie, gdy planuje on przejść przez jezdnię lub torowisko. Zgodnie ze znowelizowanym artykułem 14 pkt 8 prawa o ruchu drogowym zabrania się pieszemu, aby w momencie wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – korzystał z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.
Zgodnie z najnowszą zmianą, nie tylko obowiązki pieszego zostały rozszerzone, ale moment ich aktualizacji również został przyspieszony. Od wejścia w życie nowelizacji zgodnie z novum zawartym w art. 13 ustawy o ruchu drogowym nie tylko pieszy przechodzący, ale nawet wchodzący jest zobligowany do zachowania szczególnej ostrożności.
W kontrapunkcie do w/w zmian dotyczących sytuacji pieszego poszerzony został zakres obowiązków, którym muszą czynić zadość kierowcy. Wraz z wejściem w życie najnowszej zmiany prawa o ruchu drogowym kierowcy będą musieli zastosować się do nowych przepisów, które w sposób bardziej rygorystyczny niż dotychczas regulują sytuację kierującego pojazdem przed przejściem dla pieszych.
Pokłosiem zmian legislacyjnych będzie dla kierujących pojazdem konieczność, aby zbliżając się do przejścia dla pieszych zachowali oni szczególną ostrożność, zmniejszyli prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na danym przejściu albo na nie wchodzącego oraz ustąpili pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na danym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.
Warto zauważyć, że o ile obowiązki powyższe miały w większości swoje odzwierciedlenie w przepisach wcześniej obwiązujących, to dopiero nowelizacja z dnia 01 czerwca br. obejmuje zakresem ochrony oraz uprzywilejowania pieszych moment, w którym nie tylko przechodzą oni przez przejście dla pieszych, ale również na nie wkraczają, tj. znajdują się jeszcze de facto przed jezdnią, a jedynie mają zamiar wejść na „zebrę”.
Czy po nowelizacji cykliści mają pierwszeństwo na przejazdach dla rowerów?
Aby krótko odpowiedzieć na powyższe pytanie, należy odpowiedzieć, że tak – mają pierwszeństwo przed kierującymi pojazdami, ale czy tylko oni? Zgodnie bowiem z uaktualnionym przepisem art. 27 przedmiotowej ustawy obowiązki kierującego pojazdem wobec uczestników ruchu kierujących rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch (omówienie tychże pojęć wprowadzonych nowelizacją z 20 maja br. możesz sprawdzić na naszym blogu) ulegają istotnemu poszerzeniu.
Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów ma od 04 czerwca obowiązek zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa kierującemu rowerem, ale również kierującemu hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzeniu wspomagającego ruch, którzy znajdują się na przejeździe.
Obowiązek podobnego rodzaju został wprowadzony wraz z ust. 1a tegoż samego artykułu. Stanowi on, że kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować nie tylko szczególną ostrożność, ale w dodatku ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną, urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch jadącym na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
Kolejnym koniecznym dla kierowcy do spełnienia warunkiem, aby poprawnie poruszać się po drodze jest zobowiązanie wynikające z ostatniej zmiany z omawianego przepisu art. 27 ustawy prawo o ruchu drogowym. Otóż, kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch.
mec. Damian Nowicki
ADWOKAT
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UAM. Autor artykułów fachowych w prasie prawniczej. Jego zainteresowania zawodowe koncentrują się przede wszystkim na prawie karnym i procedurze karnej, ale także na prawie cywilnym oraz bankowym.
E-MAIL: d.nowicki@turcza.com.pl
TEL: +48 607 990 017
1 komentarz
Wyślij komentarz
KONTAKT
TURCZA Kancelaria Radców Prawnych
ul. Palacza 144
60-278 Poznań
Telefon: +48 61 666 37 60
E-mail: kancelaria@turcza.com.pl
Mam nadzieję, że kierowcy z czasem będą pamiętać o nowym przepisie. To dobre rozwiązanie dla naszej niskiej kultury jazdy. A tak przy okazji, szkoda że u nas nie mam takich zasad jak na załączonym obrazku 🙂