Jazda po alkoholu a warunkowe umorzenie postępowania karnego

File:Hooker County, Nebraska courthouse courtroom 1.JPGŚwiadomość wyjątkowo surowych konsekwencji przestępczej jazdy po pijaku, czy narkotykach jest coraz powszechniejsza. Mimo to, kierowcy zatrzymani na gorącym uczynku, ciągle pytają mnie, czy istnieje jakiś wytrych na uniknięcie długiego zakazu. Na ogół dzielą się swoją wiedzą zaczerpniętą od innych osób lub z internetu. Nie zawsze zgodną z prawdą. Warto więc wyjaśnić sobie parę kwestii.

Postępowanie prowadzone w związku z omawianą sprawą może w ogóle nie zakończyć ukaraniem sprawcy. Tak będzie w przypadku uniewinnienia kierującego pojazdem albo umorzenia postępowania z powodów formalnych i materialnych. Jeśli jednak materiał dowodowy jest obciążający i sprawa nadaje się do merytorycznego rozpoznania, wyrok jest nieuchronny. W zależności od poziomu stężenia niedozwolonej substancji w organizmie, można zostać skazanym za wykroczenie (łagodniejsza sankcja, wiążaca się z zakazem do dwóch lat) albo za przestępstwo (z zakazem od lat 3 w przypadku pierwszego złapania do „dożywocia” za recydywę). W takim przypadku, jedyną sposobnością na ograniczenie zakazu jest zgoda sądu na założenie blokady alkoholowej po upływie połowy zakazu.

Procedura karna pozwala na jeszcze jeden scenariusz, który jest korzystny dla oskarżonego. Mowa o warunkowym umorzeniu postępowania. Dotyczy sytuacji, w której wina kierowcy popełniającego przestępstwo jest niepodważalna, ale sąd stwierdza, że karygodność czynu nie jest znaczna. Poza tym okoliczności popełnienia czynu muszą nie budzić wątpliwości, sprawca nie może być karany za przestępstwo umyślne, a zarazem daje rękojmie niepopełnienia kolejnego przestępstwa.

Sąd warunkowo umarza postępowanie, ale zarazem wymierza oskarżonemu sankcję. Sankcja ta jest jednak mniej dotkliwa. Zakaz prowadzenia pojazdów orzeka się w takim przypadku tylko na okres do lat dwóch (zamiast co najmniej trzech), a świadczenie pieniężne na Fundusz Pomocy Poszkodowanym oraz Pomocy Postpenitencjarnej ma wymiar minimalny, np. tysiąc złotych (zamiast co najmniej pięciu tysięcy).

„Warunkowość” umorzenia postępowania oznacza, że nie jest ono prowadzone przez tak zwany okres próby, który trwa od roku do lat trzech. W tym czasie oskarżony musi przestrzegać porządku prawnego, inaczej ryzykuje, że sąd podejmie postępowanie i wówczas definitywnie skaże kierowcę, wymierzając mniej pobłażliwą karę.

Zastosowanie warunkowego umorzenia postępowania nie jest obowiązkiem sądu i w praktyce można się z tym spotkać bardzo rzadko. Często sędziowie mają dosyć silne preświadczenie, że kierowca przez sam fakt jazdy w niedozwolonym stanie nie zasługuje na jakiekolwiek ulgowe traktowanie. Nieprzejednaną politykę w skazywaniu można dostrzec też u prokuratorów. Czynnik ludzki odgrywa pewną rolę w chęci stosowania warunkowego umorzenie postępowania. Niezależnie od tego, zawsze należy, starając się o warunkowe umorzenie, dostarczyć sądowi faktów, które mogą przesądzić o łagodniejszym potraktowaniu. Można przedstawić organowi wymiaru sprawiedliwosci okoliczności związane ze skomplikowaną sytuacją życiową. Niemniej najważniejsze jest, by sąd doszedł do przekonania, że społeczna szkodliwość popełnionego czynu nie jest znaczna. Szansa taka zaistnieje, jeśli stężenie substancji niedozwolonej nieznacznie przekracza przestępczy poziom (choć spotkałem się z przypadkiem warunkowego umorzenia, gdy sprawca miał bez mała jeden promil), a sposób i miejsce zaobserwowanej przez świadków jazdy nie budziły dodatkowych zastrzeżeń.

17 uwag do wpisu “Jazda po alkoholu a warunkowe umorzenie postępowania karnego

 1. Witam, zostałem skazany wyrokiem prawomocnym za jazde pod wplywem alkoholu ( 1,48 promila ) na grzywne 1500 zl, swiadczenie 5000 zl i zakaz prowadzenia pojazdow mechaniczych na 5 lat. Dodam ze prawo jazdy zatrzymane mi zostalo 6 marca 2017r. W 2019 we wrzesninu mija mi ostatni termin naboru do sluzby mundurowej ( straz pozarna ) lecz wg ustawy zaden pracownik sluzby mundurowej nie moze byc karanym tj widniec w KRK. Moje pytanie jest nastepujace. Czy jest jaka kolwiek opcja zeby skrocili mi ten srodek karny do 2.5 roku zebym sie zalapal i nie widnial w krk czy raczej moge sie pozegnac ze straza ?

  Polubienie

  • Dzień dobry, niestety zatarcie nie nastąpi przed upływem zakazu, a tego skrócić się póki co nie da. Ale proszę obserwować przepisy, które w omawianym zakresie często się zmieniają. Może w przyszłości znajdzie się jakieś remedium. Pozdrawiam

   Polubienie

 2. Pingback: Podsumowanie 2017 roku | PRAWO KIEROWCY

 3. Czy jak ktoś prowadzi pod wpływem alkoholu, to czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z AC, przy założeniu, że samochód jest w leasingu, a auto prowadzi pracownik firmy?

  Polubienie

 4. Dzień dobry zabrane mi zostało prawo jazdy na 6 miesie za wykroczenie po alkoholu.Czy mozna odzyskac szybciej prawo jazdy i czy trzeba robic testy psychologiczne i badania lekarskie

  Polubienie

 5. Witam Panie Mecenasie
  Mam straszny problem nawet gigantyczny ale od początku
  Dnia 21,10,2018r Dostałem w godzinach popołudniowych (około 17:00) telefon że moja narzeczona został kopnięta przez konia w twarz ( z możliwością przewiezienia helikopterem do Wrocławia) Nie zstanawiając się wsiadłem do samochodu i pojechałem do niej do szpital (około 45 km – większość drogi nie zabudowana częściowo wsie) wracając zostałem zatrzymany (na drodze poza terenem zabudowanym) przez nieoznakowany samochód (jak stwierdzili Panowie Polcjanci że dziwnie się poruszałem po drodze ) niestety pomiar alkomatem wskazał wynik 0,97 mg/l kolejny 0,93 (wiem wielkość wydaje się nawet jest spora ale wiąże się to z tym iż w nocy wcześniej siedziałem u znajomego do 7-8 rano i spożywaliśmy alkohol a więc wsiadając do samochodu nie odczuwałem że znajduje się pod wpływem) Całe zdarzenie miało miejsce około 20-21 na nie za ruchliwej drodze obok jest autostrada) Pytanie Czy są jakiekolwiek przesłanki do tego aby w takiej sytuacji starać się o warunkowe umorzenie ?? ( mam prawo jazdy od ponad 20 lat nigdy nie zdarzyła mi się taka sytuacja dodatkowo studiuję i dodatkowo codziennie muszę dojeżdżać po 50 km do pracy) Wiem każdy zaraz powie zasłużył sobie jak głupi tylko całą sytuacja działa się pod wpływem strasznych emocji i pomyślałem dopiero jak wracałem Będę wdzięczny za wszelką pomoc w tej sprawie. Też pytanie wnioski kiedy składać o takie warunkowe umorzenie czy na przesłuchaniu u prokuratora najpierw powiedzieć mu ewentualnie próbować się dogadać ?? a jeśli nie to w którym momencie składać wniosek w sądzie ? gdy wpłynie już akt oskarżenia

  Polubienie

  • Dzień dobry, bardzo trudna sytuacja z uwagi na wysokie stężenie. Warto skontaktować się z adwokatem i przeanalizować możliwości obrony. Osobiście nie spotkałem się, by umorzono warunkowo tak wysokie stężenie. Reguła jest odwrotna, zaostrzenie kary i wydłużenie zakazu, jeśli stężenie oscyluje w okolicach promila. Trzaba dokładnie przenalizować i zebrać materiał dowodowy na tą wyjątkowość sytuacji i być może skorzystać z innych opcji, które kodeks karny daje dla zmiejszenia kary. Pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s