Po drodze leśnej też tylko na trzeźwo

Author: Gerrit

Sąd Najwyższy rozpoznał sprawę, w której kierowca złapany na podwójnym gazie bronił się, że nie powinien ponosić odpowiedzialności, bo poruszał się po drodze leśnej. Na drodze leśnej jako nie-publicznej – wedle obrony – nie można było popełnić przestępstwa. Po takiej drodze – co do zasady – nie może odbywać się ruch lądowy. Ani sądy instancyjne ani kasacyjny nie zgodziły się z takim zarzutem i zdecydowanie przypomniały, że kwestię miejsca popełnienia przestępstwa, należy interpretować szeroko.

W każdej sprawie karnej, w której pojawiają się wątpliwości, czy w danym miejscu, na danej drodze, można popełnić przestępstwo, należy ustalić, czy po danej drodze mogą poruszać się pojazdy i czy dostęp do tej drogi jest otwarty. W przywołanej sprawie, sądy akurat nie miały większego problemu, by ustalić powyższą kwestię. Droga ta miała nawierzchnię szutrową, co istotnie przemawiało do przyjęcia, że została dostosowana do ruchu drogowego. Wydaje się, że nawet gdyby nawierzchnia nie była szutrowa i tak sąd nie miałby większych wątpliwości, by ustalić, czy na danej drodze leśnej można popełnić przestępstwo jazdy po pijaku. Eksploatowanie takich dróg przez pojazdy jest łatwo dostrzegalne i to kryterium w praktyce, winno przesądzać o sprawstwie kierowcy.

Mimo iż orzecznictwo sądowe jest jednolite co do wykładni, czym jest ruch drogowy, nie brakuje spraw, gdzie oskarżeni starają się je podważyć. Warto więc przypominać o takich sprawach. Dla zainteresowanych polecam zapoznanie się z uzasadnieniem orzeczenia wydanego w ww. sprawie. Link.

6 uwag do wpisu “Po drodze leśnej też tylko na trzeźwo

 1. Najistotniejsze jest chyba to, czy pijany w publicznym lesie zagraża innym ludziom (oczywiście tak). Nie powinno się karać kogoś, kto nawalony jeździ w kółko po prywatnym lesie, np. własnym,.

  Polubienie

  • To ciekawa uwaga. Wątek lasów prywatnych wcale nie jest jednak tak jednoznaczny. Lasów prywatnych co prawda nie ma aż tak dużo, to jednak nadzór nad nimi sprawują służby państwowe, czy samorządowe. Nie tylko więc właściciele gruntów mają prawo tam się znaleźć. Poza tym, dochodzą do tego różnego rodzaju służebności drogowe, czyli drogi prowadzące przez lasy prywatne do innych nieruchomości, po których mają prawo poruszać się postronne osoby.

   Polubienie

 2. Czy sądy będą mogły karać za jazdę po pijaku na terenach prywatnych ale powszechnie dostępnych np. drogach wzdłuż torów kolejowych (jest to teren PKP)?

  Polubienie

  • Dzień dobry, każdy przypadek należy analizować z osobna. Kwestia, że teren jest prywatny, sam w sobie nie stanowi kryterium odpowiedzialności. Dotyczy to również Pańskiego przykładu. Nie można wykluczyć karalności w takiej sytuacji, ale też nie można z góry – bez analizy charakteru drogi – o czymkolwiek przesądzić.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s