Co grozi za cofnięcie licznika w aucie?
Media donoszą o zatrważającej statystyce manipulacji w liczniku przebiegu kilometrów w używanych autach. Na średnio 800 tysięcy sprowadzonych samochodów rocznie, aż 80 % miało cofnięte liczniki. Można śmiało założyć, że niemal każda próba takiej „regulacji”, wiąże się z próbą uzyskania jak najlepszej ceny za pojazd. Jeżeli ktoś więc, majstruje w liczniku, mając na celu uzyskanie korzyści majątkowej, dopuszcza się przestępstwa oszustwa.
Oszustwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności w wymiarze od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Łatwo policzyć, że rocznie popełnianych jest ponad pół miliona omawianych występków, a przecież powyższa statystyka dotyczy tylko pojazdów sprowadzanych zza granicy. W wielu przypadkach, przestępstwa dopuszczają się te same osoby, które z handlu samochodami, uczyniły sobie stałe źródło dochodu. Takie osoby, mogą być skazane nawet na karę 12 lat pozbawienia wolności. Jeśli przekręcaniem liczników zajmowało się kilka osób, to będą one również odpowiadały za udział w grupie przestępczej.
Tyle z teorii prawa karnego, w praktyce karanie za tego typu sprawy jest marginalne. Problemem jest bowiem wykazanie, że sprzedawca dopuścił się czynu, a na ogół będzie się on bronił, że „o niczym nie wiedziałem”, że to „ktoś wcześniej musiał tego dokonać”.
Oszukanemu nabywcy trudno zatem w praktyce szukać sprawiedliwości u organów ścigania. Pozostaje więc droga cywilna. Bo oczywiście, wprowadzenie w błąd, co do przebiegu, jeśli miało ono wpływ na cenę pojazdu, stanowi przesłankę „reklamowania” umowy. Można żądać obniżenia ceny pojazdu, a w najdalej idącym przypadku, odstąpić od umowy kupna, co w praktyce się jak najbardziej zdarza. Wszystko to jednak post factum.
Żeby nie stać się ofiarą oszustwa, w pierwszej kolejności, trzeba przedsięwziąć odpowiednie kroki przed zakupem auta, szczególnie takiego, które ma deklarowany niewielki przebieg.
Najlepiej kupować auta, które mają książeczki serwisowe. W Polsce od niedawna obowiązkowe jest, odnotowanie przebiegu podczas przeglądu. Problem w tym, że licznik można cofnąć przed przeglądem, a poza tym nigdy nie można mieć gwarancji, czy książeczka została sfałszowana.
Przede wszystkim warto jednak zrobić przegląd auta, przed jego zakupem albo przed zapłatą całej ceny. Zwłaszcza jeśli auto jest w miarę nowe, dość łatwo wykryć proceder. Nowsze samochody wyposażone są w dodatkowe aparaturę, która zapamiętuje dane, pozwalające wykryć oszustwo. Można stwierdzić, na podstawie historii działania różnego rodzaju urządzeń, czy ukazany przebieg jest adekwatny do innych parametrów.
mec. Damian Nowicki
ADWOKAT
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UAM. Autor artykułów fachowych w prasie prawniczej. Jego zainteresowania zawodowe koncentrują się przede wszystkim na prawie karnym i procedurze karnej, ale także na prawie cywilnym oraz bankowym.
E-MAIL: d.nowicki@turcza.com.pl
TEL: +48 607 990 017
KONTAKT
TURCZA Kancelaria Radców Prawnych
ul. Palacza 144
60-278 Poznań
Telefon: +48 61 666 37 60
E-mail: kancelaria@turcza.com.pl
0 komentarzy