Jazda rowerem po pasach

Caparica, sun covered parking near the beach with cyclist.jpg

Fot: Arcalino

Rowery cieszą się nad Wisłą coraz większą popularnością. Sprzyja to środowisku, a samym rowerzystom sprzyjają samorządy, kładąc setki kilometrów dróg rowerowych. Więcej miłośników dwóch kółek na ulicach oznacza też większe ryzyko kolizji, do których najczęściej dochodzi na skrzyżowaniach lub przejściach … dla pieszych.

Przejście dla pieszych (z nielicznymi wyjątkami) przeznaczone jest wyłącznie dla ruchu pieszego. Rowerzysta może jedynie przeprowadzić jednoślad, chyba że obok znajduje się też przejazd rowerowy. Jeżeli nie, to za niedochowanie nakazu, można otrzyma mandat 100 zł.

W praktyce jednak, często, jeśli nie na ogół, rowerem po pasach się przejeżdża. Może to prowadzić do kolizji, a nawet groźnego wypadku. W takim wypadku wina, a przynajmniej istotne przyczynienie się, zawsze będzie spoczywać na cykliście. Pomijając kwestię bezpieczeństwa dla życia i zdrowia, skądinąd najważniejszego, rowerzysta musi spodziewać się też odpowiedzialności cywilnej oraz konieczności pokrycia wyrządzonych szkód. Uchronić przed tym może posiadanie przez rowerzystę dobrowolnej polisy ubezpieczeniowej, co zdarza się sporadycznie. Póki co, rowerzyści nie muszą posiadać obowiązkowego OC, choć postulaty takie co jakiś czas się pojawiają, zwłaszcza ze strony kierowców. Jak dotąd, kolejne rządy sprzeciwiały się temu rozwiązaniu. Ale czy będzie tak zawsze?

13 uwag do wpisu “Jazda rowerem po pasach

  • Pani Agnieszko, pomysł jest „stety/niestety” mało realny. W gruncie rzeczy, trzeba było „opodatkować” niemal wszystkich obywateli. Kto by miał odwagę to zrobić? Kto by wiedział jaką składkę ustalić? Wysokość jej nie mogłaby być zbyt wysoka.

   Polubienie

   • Brak OC to w wielu sytuacjach problem, nie tylko dla sprawcy, ale też poszkodowanego. Mógłby Pan rozważyć sytuację, gdyby sam przypadkowo zahaczył o cysternę, np z przemęczenia albo wybiegł Panu pies przed auto albo nie zauważył wystającego przedmiotu i wykonał niefortunny manewr. Zahaczyłby Pan w tę cysternę tak, że wyciekłoby z niej substancja łatwopalna. Doszłoby do zapłonu, a potem do wybuchu. Nikomu by się nic nie stało, ale uszkodzeniu uległyby pojazdy i np. części budynków. Wina byłaby Pana. Bez OC musiałby Pan za tak przypadkowe zdarzenie zapłacić z własnej kieszeni kilkaset tysięcy złotych. Dla zdecydowanej większości osób oznaczałoby to dożywotnią niewypłacalność, a dla pokrzywdzonych niemożność pokrycia strat.

    Polubienie

 1. Jadąc rowerem też można wyrządzić szkodą, a już zwłaszcza na osobie. Ubezpieczenie powinno być obowiązkowe! Pomysł ubezpieczenia dla niebezpiecznych ras psów nie jest taki zły.

  Polubienie

  • Skoro rowerzysta jest niebezpieczny, to pieszy także, szczególnie, kiedy biegnie. Myślę jednak, że zamiast „obowiązkowo!” go ubezpieczać (zmuszać do ubezpieczenia się pod podłą groźbą nałożenia grzywny) taniej byłoby go zmusić żeby zakładał na siebie dętkę od traktora, jeżeli nie wie pani jak wygląda dętka od traktora to wygląda podobnie do pompowanego kółka do pływania dla dzieci, z tym że jest znacznie trwalsza, w związku z czym nie trzeba jej kupować co roku tak, jak ubezpieczenia. Proszę się stanowczo (z użyciem wykrzykników) opowiadać za dętką. Kiedy dętka wejdzie, wzrośnie pani bezpieczeństwo osobowe i bezpieczeństwo należącego do pani mienia. Zderzenie z tak ubezpieczonym piechurem nie tylko będzie bezpieczne, ale i zabawne.

   Polubienie

  • Nie zrzucajmy całej winy na kierowców ! Jeżdżąc po ulicach Poznania często można spotkać się z wymuszaniem pierwszeństwa właśnie przez rowerzystów. Najczęstszym padającym uzasadnieniem takiego zachowania przy kolizjach jest „przecież jechałem/ jechałam ścieżką rowerową – miałem/ miałam pierwszeństwo”. Może najwyższy czas doszkolić rowerzystów ?

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s