Badanie narkotestem – o czym warto wiedzieć?

Niniejszy wpis ma charakter gościnny i pochodzi z bloga Mecenas Anny Konrady.

Osoba zatrzymana w związku z podejrzeniem posiadania narkotyków, najczęściej poddawana jest przez policję tzw. narkotestowi. Pozwala to na wstępną weryfikację, czy dana substancja jest środkiem odurzającym, czy też nie. Z badania narkotestem powinien zostać sporządzony protokół.

Nawet jeśli wynik jest pozytywny, to jeszcze nie przesądza to o tym, że dana osoba będzie ponosić odpowiedzialność karną za jedno z przestępstw narkotykowych. Badanie narkotestem stanowi bowiem jedynie uprawdopodobnienie, że dana substancja jest substancja odurzającą. Z tego powodu, policja ma prawo zatrzymać delikwenta, w celu wykonania dalszych czynności. Do skazania, czy choćby przedstawienia zarzutów, konieczne jest jednak coś więcej – udowodnienie, że znaleziony proszek bądź susz roślinny jest jedną z substancji wymienionych w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii jako środek odurzający, określenie jego wagi netto oraz ilości porcji, które można z niego otrzymać tzw. działek dilerskich. Dopiero opinia biegłego toksykologa (opinia fizyczno-chemiczna) może odpowiedzieć na podane wyżej pytania. Dlatego jeśli policja czy prokurator nie przeprowadzi takiej opinii przed skierowaniem aktu oskarżenia, należy domagać się przed sądem przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego z dziedziny toksykologii.

Sam narkotest nie jest na tyle dokładnym narzędziem do badania, aby można było posługiwać się tylko nim. Można sobie bowiem wyobrazić sytuację, w której nabywca został oszukany przez dilera, a nabyty przez niego proszek nie jest narkotykiem. Nie będzie wtedy mowy o odpowiedzialności karnej. Względnie, narkotyku w „narkotyku” będzie na tyle niewielka ilość, ze sprawę będzie można umorzyć.

Dokładne określenie ilości substancji, ma duże znaczenie dla wymiaru ewentualnej kary, czy możliwości warunkowego umorzenia postępowania. Jak możemy się domyślać, waga netto może znacznie różnić się od wagi środka wraz z jego opakowaniem, dlatego należy dopilnować aby ważona była tylko czysta substancja. Oczywiste jest bowiem to, że im mniej danego środka, tym mniejsza może być kara.

Podsumowując, pozytywny wynik badania narkotestem to dopiero początek, zaś do skazania za posiadanie narkotyków konieczny jest pełnowartościowy dowód. Dowód, potwierdzający, że znaleziona substancja jest środkiem odurzającym w rozumieniu Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, czyli opinia biegłego toksykologa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s