Przedawnienie ścigania oraz karania

WP_20160608_005Przestępstwa i wykroczenia drogowe, jak również wymierzone kary i środki karne, np. zakaz prowadzenia pojazdów, mogą się przedawnić. Przedawnienie ścigania za czyny będzie oznaczało, że sprawca nie może zostać skazany i postępowania nie będzie można zainicjować, a wszczętego zakończyć skazaniem. Przedawnienie kary oznaczać będzie, że skazanemu, który się jej jeszcze nie poddał, wymierzyć sankcji już nie będzie można.

Czyny zabronione dzielą się na przestępstwa i wykroczenia. W zależności od grożącej kary inne są okresy przedawnienia karalności. W zależności od wymierzonej kary, różne są okresy przedawnienia jej wykonania.

Z przestępstw drogowych, termin przedawnienia ścigania wynosi 15 lat za sprowadzenie katastrofy w komunikacji albo jej bezpośredniego niebezpieczeństwa, za nieumyślne spowodowanie katastrofy po pijaku, spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu uczestnika. Termin 10 lat dotyczy nieumyślnego spowodowania katastrofy w komunikacji, przygotowania sprowadzenia katastrofy będąc nietrzeźwym lub odurzonym, spowodowanie wypadku ze skutkiem lekkiego uszkodzenia ciała u uczestnika będąc po alkoholu lub narkotykach, recydywa jazdy po pijanemu, kierowanie ruchem po pijaku. Z kolei już po 5 latach od popełnienia przedawnia się ściganie przygotowania sprowadzenia katastrofy komunikacyjnej, spowodowanie wypadku ze skutkiem lekkiego uszczerbku na zdrowiu uczestnika, jazda po pijanemu lub narkotykach, dopuszczenie do ruchu niebezpiecznego pojazdu, prowadzenie pojazdu mimo cofniętego prawa jazdy.

Niestety dla sprawców, jeżeli w czasie biegu terminu przedawnienia określonych wyżej przestępstw wszczęto postępowanie karne, okres ten ulega wydłużeniu o 10 lat.

O ile wyrok zapadnie, ale sprawcę dotąd nie ukarano, to jeżeli dostał co najmniej 5 lat więzienie, nie będzie można go ukarać po 30 latach, jeżeli dostał niższą karę więzienia, nie będzie można go ukarać po 15 latach, grzywny, kary ograniczenia wolności (np. prace społeczne albo elektroniczna bransoleta) oraz środki karne, w tym zakaz prowadzenia pojazdu, nie będzie można wykonać już po 10 latach.

Znacznie krótsze terminy dotyczą wykroczeń. Należą do nich nieoznaczenie przeszkód drogowych, niszczenie znaków, stawianie nielegalnych znaków, spowodowania niebezpieczeństwa w ruchu, prowadzenie pojazdu po użyciu alkoholu (tj. w granicach 0,2 – 0,5 promila), jazda nieoświetlonym pojazdem, nielegalne tamowanie ruchu drogowego, zanieczyszczanie dróg, niestosowanie się do znaków i sygnalizacji, przekroczenie dozwolonej prędkości, nieudzielenie pomocy ofierze wypadku, prowadzenie pojazdu bez uprawnień lub bez dokumentów, używanie uprzywilejowanych sygnałów świetnych oraz dźwiękowych, nielegalne posługiwanie się kartą parkingową, niszczenie drogi, jej nieoczyszczanie wbrew obowiązkowi  oraz naruszenie innych przepisów drogowych Przedawnienie ścigania wykroczeń wynosi 2 lata, natomiast wykonania kar 3 lata  od uprawomocnienia się kary.

2 uwagi do wpisu “Przedawnienie ścigania oraz karania

  1. A co jeżeli zostało wszczęte postępowanie z kodeksu karnego, w sprawie dot. spowodowania wypadku, w której oprócz przestępstwa KK wliczają się także inne wykroczenia obu osób uczestniczących w wypadku? To znaczy, że dochodzenie w sprawie z KK możemy potraktować jako postępowanie przedłużające okres przedawnienia wykroczeń i czy w rezultacie okres przedawnienia 2 lata, czy też tradycyjnie 1 rok?

    Polubienie

  2. Dzień dobry, zależy od tego jak będzie procedowały organy ścigania. W praktyce, najczęściej kwestia wykroczenia zostaje przekazana do odrębnego postępowania. Oczywiście warto zawsze szczegółowo zwracać uwagę na to, czy sprawa wykroczenia jest w ogóle badana, bo przez nieuwagę policji, co się zdarza, przedawnienie może nastąpić już po roku.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s