Czy drogówka nie zatrzyma prawka, gdy o nim zapomnisz?

Ciekawy artykuł opublikował na swojej stronie internetowej portal rzeczpospolitej. W publikacji „Drogówka nie zatrzyma prawa jazdy piratowi, gdy ten powie, że go zapomniał” gazeta wskazuje, że może istnieć luka prawna pozwalająca kierowcom nie stracić prawka, mimo przekroczenia o 50 km/h dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym.

Otóż, w przypadku zatrzymania do kontroli przez Policję i próby zabrania prawa jazdy, aby uniknąć zatrzymania uprawnień, należy zapewnić o … nieposiadaniu dokumentu przy sobie. Zdaniem portalu, praktyka ta zaczęła się już rozpowszechniać. Gazeta przytacza też kontropinie niektórych ekspertów, według których taka obrona nie jest skuteczna, bo starosta i tak może zabrać prawko w późniejszym terminie.

Widzimy więc dwa punkty widzenia. Który jest trafny? Cóż, jedno jest pewne. Dopóki przepisy się nie zmienią albo sądy nie opowiedzą się, za którąś interpretacją, dopóty nie można przesądzać o żadnej z nich.

2 uwagi do wpisu “Czy drogówka nie zatrzyma prawka, gdy o nim zapomnisz?

 1. Ok. A czy gdyby patrolowe policji, który nas zatrzymał powiemy że prawa jazdy zapomnieliśmy to czy taki funkcjonariusz może nas przeszukać w poszukiwaniu dokumentu? I ile wynosi w ogóle grzywna za jazdę bezprawia i czy mozna stracić prawo jazdy, gdy prowadzi się bez dokumentu?

  Polubienie

 2. Dzień dobry,

  przez moją glupote mam problem. rok temu zostało mi zatrzymane prawo jazdy (na rok) za jazdę w stanie nietrzeźwości. sytuacja o tyle beznadziejna, że w zasadzie tylko przestawiałem auto z podjazdu do garazu dosłowniae kilkanascie metrów maksymalnie. nie mam pojęcia skąd wziął się patrol policji nie był żadnej dyskusji.
  Dodam, ze pracowałem jako instruktor jazdy teraz mam się zgłosić do wydziału komunikacji aby odebrac rawo jazdy chciałbym dodać, iż nikt nie odebrał mi legitymacji instruktora.

  chce się dowiedzieć, czy moge wrócić do wykonywania zawodu instruktora jazdy po odzyskaniu prawa jazdy mogę nadal jeździć jako instruktor czy uprawnienia mi przepadły? Prawo jazdy teoretycznie nie zostało mi zabrane tylko zatrzymane na rok.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s