+48 61 666 37 60 kancelaria@turcza.com.pl

Zamiana miejsca z pijanym kierowcą sposobem na uniknięcie odpowiedzialności z art. 178 a k.k.?

20/04/2016 | 0 komentarzy

O ciekawej sytuacji drogowej, która miała miejsce na drodze pod Poznaniem, doniósł parę dni temu jeden z dzienników.

Poruszający się nieoznakowanym radiowozem wyposażonym w wideorejestrator Patrol Policji był wyprzedzany przez rozpędzonego Nissana Micrę.

Kierowca nie miał talentu Roberta Kubicy i wykonując ten manewr otarł się lusterkiem o lusterko radiowozu. Na reakcję Policjantów nie trzeba było długo czekać.

Niemal automatycznie został włączony kogut i rozpoczęto pościg. Kierowca nie zatrzymywał się i nie reagował na sygnały Policji.

Jeszcze większe zdumienie wzbudziło w funkcjonariuszach zachowania kierowcy i jego pasażera, którzy wykazując się zdolnościami akrobatycznymi w trakcie jazdy zaczęli zmieniać się miejscami.

W końcu Policji udało się pojazd zatrzymać, okazało się iż kierowca, który zamienił się miejscem z pasażerem prowadził po pijaku. Badania wykazały u niego 2,2 promila w wydychanym powietrzu. Pasażer był trzeźwy i próbował przekonywać Policję, iż to on był kierowcą.

Na swoje i kolegi nieszczęście nie dość, ze całe zdarzenie widzieli Policjanci, to jeszcze zapisało się ono w pamięci wideorejestratora.

Jakie konsekwencje czekają obu Panów?

Kierowca, który prowadził pojazd pod wpływem alkoholu usłyszał zarzut z art. 178 a Kodeksu karnego i na co najmniej trzy lata straci prawo jazdy.

Odpowiedzialność karna nie ominie także jego pasażera, który próbował przekonywać Policję do nieprawdziwego stanu faktycznego.Pasażer usłyszał zatem zarzut składania fałszywych zeznań, a więc przestępstwa z art. 233 K.k, do którego to zarzutu się przyznał.

mec. Damian Nowicki
mec. Damian Nowicki

ADWOKAT

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UAM. Autor artykułów fachowych w prasie prawniczej. Jego zainteresowania zawodowe koncentrują się przede wszystkim na prawie karnym i procedurze karnej, ale także na prawie cywilnym oraz bankowym.

E-MAIL: d.nowicki@turcza.com.pl
TEL: +48 607 990 017

O Kancelarii

TURCZA Kancelaria Radców Prawnych świadczy na rzecz przedsiębiorców kompleksową, stałą i profesjonalną obsługę prawną we wszystkich aspektach prowadzonego biznesu. Wieloletnie doświadczenie naszego Zespołu związane z obsługą wymagających klientów biznesowych, daje gwarancję wyboru najlepszych rozwiązań i rzetelnej pomocy.

adw. Damian Nowicki

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UAM. Autor artykułów fachowych w prasie prawniczej. Jego zainteresowania zawodowe koncentrują się przede wszystkim na prawie karnym i procedurze karnej, ale także na prawie cywilnym oraz bankowym.

KANCELARIA TURCZA

Kalendarz wpisów

kwiecień 2016
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Newsletter

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KONTAKT

TURCZA Kancelaria Radców Prawnych
ul. Palacza 144
60-278 Poznań
Telefon: +48 61 666 37 60
E-mail: kancelaria@turcza.com.pl

FORMULARZ KONTAKTOWY

3 + 15 =

Copyright © 2021 TURCZA Kancelaria Radców Prawnych. All rights reserved.

Share This