Zamiana miejsca z pijanym kierowcą sposobem na uniknięcie odpowiedzialności z art. 178 a k.k.?

O ciekawej sytuacji drogowej, która miała miejsce na drodze pod Poznaniem, doniósł parę dni temu jeden z dzienników.

Poruszający się nieoznakowanym radiowozem wyposażonym w wideorejestrator Patrol Policji był wyprzedzany przez rozpędzonego Nissana Micrę.

Kierowca nie miał talentu Roberta Kubicy i wykonując ten manewr otarł się lusterkiem o lusterko radiowozu. Na reakcję Policjantów nie trzeba było długo czekać.

Niemal automatycznie został włączony kogut i rozpoczęto pościg. Kierowca nie zatrzymywał się i nie reagował na sygnały Policji.

Jeszcze większe zdumienie wzbudziło w funkcjonariuszach zachowania kierowcy i jego pasażera, którzy wykazując się zdolnościami akrobatycznymi w trakcie jazdy zaczęli zmieniać się miejscami.

W końcu Policji udało się pojazd zatrzymać, okazało się iż kierowca, który zamienił się miejscem z pasażerem prowadził po pijaku. Badania wykazały u niego 2,2 promila w wydychanym powietrzu. Pasażer był trzeźwy i próbował przekonywać Policję, iż to on był kierowcą.

Na swoje i kolegi nieszczęście nie dość, ze całe zdarzenie widzieli Policjanci, to jeszcze zapisało się ono w pamięci wideorejestratora.

Jakie konsekwencje czekają obu Panów?

Kierowca, który prowadził pojazd pod wpływem alkoholu usłyszał zarzut z art. 178 a Kodeksu karnego i na co najmniej trzy lata straci prawo jazdy.

Odpowiedzialność karna nie ominie także jego pasażera, który próbował przekonywać Policję do nieprawdziwego stanu faktycznego.Pasażer usłyszał zatem zarzut składania fałszywych zeznań, a więc przestępstwa z art. 233 K.k, do którego to zarzutu się przyznał.

2 uwagi do wpisu “Zamiana miejsca z pijanym kierowcą sposobem na uniknięcie odpowiedzialności z art. 178 a k.k.?

 1. Witam

  Takie mam pytanie Jadąc pod wpływem alkoholu samochodem uderzyłem w przydrożne drzewo. 01,52 promila w wydychanym powietrzu.
  dokument prawo jazdy zostało mi zabrane na 2 lata i dostałem wyrok 9 miesięcy na 2 lata w zawieszeniu.
  Czy i jak moge się ubiegać o skrócenie wyroku o kierowaniu pojazdów po upływie połowy kary ?

  Polubienie

  • Skoro zakaz został orzeczony na dwa lata, to po upływie roku może zostać zniesiony. Proszę więc najpierw zobaczyć od kiedy obowiązuje zakaz, bo nie zawsze jest to od daty uprawomocnienia wyroku. Jeśli wcześniej, po zdarzeniu, miała Pani zatrzymane prawko, to ten okres sąd również powinien uwzględnić w wyroku i od tego dnia liczyć zakaz. W krótkim czasie przed upływem roku, proszę złożyć wniosek do sądu, który wydał wyrok o skrócenie zakazu. Krótko przed upływem roku, tak aby sędzia dostał sprawę jak najwcześniej po upływie okresu, a wiadomo, że zanim akta trafią do sędziego, to mija troszkę dni.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s