Złapanie na podwójnym gazie grozi surowymi konsekwencjami. Należy się liczyć z zabraniem prawa jazdy, w niektórych przypadkach nawet dożywotnim. Prawo za tego rodzaju przewinienie należy do najbardziej restrykcyjnych. Do minimum ograniczono wyjątki, a tym samym możliwości obrony.
Odpowiedzialność za kierowanie po alkoholu zależy od poziomu jego aktualnego stężenia w ciele, względnie czy stan ten wzrasta czy maleje. Prawo przewiduje określone limity. Pierwsza granica zaczyna się od 0,2 ‰ alkoholu we krwi, co odpowiada 0,1 mg zabronionej substancji w 1 dm3 wydychanego powietrza. Jego osiągnięcie oznacza stan po użyciu i popełnienie wykroczenia, za co obok kary orzeka się obowiązkowo zakaz prowadzenia na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Kolejny limit wynosi 0,5 ‰ alkoholu we krwi, co odpowiada 0,25 mg substancji w 1 dm3 wydychanego powietrza. Jego przekroczenie oznacza stan nietrzeźwości i popełnienie przestępstwa, za które obok kary orzeka się obowiązkowo zakaz kierowania pojazdem na okres do 15 lat, a w pewnych przypadkach nawet dożywotnio.
Poniższe tabelki pokazują szacunkowo, ile promili we krwi będą mieli kobieta i mężczyzna w zależności od wagi ciała po spożyciu różnej ilości poszczególnego rodzaju alkoholu. Wskazują także w przybliżeniu okres, przez jaki stężenie alkoholu będzie przekraczało stan nietrzeźwości oraz stan po użyciu. Pamiętaj, że podane informacje mają charakter orientacyjny i mogą różnić się od rzeczywistego stanu, indywidualny dla każdej osoby.