Czy kierowca powodujący wypadek może odpowiadać karnie za coś więcej niż tylko przestępstwo w komunikacji?

Źródło: Wikimedia

Do dzisiejszego wpisu natchnęła mnie informacja prasowa z Rudy Śląskiej. Otóż nietrzeźwy kierowca celowo a więc z premedytacją potrącił dwóch pieszych. Kierowca zdenerwował się, gdy piesi, na których próbował wymusić pierwszeństwo przejazdu zwrócili mu gestami uwagę na sposób jego jazdy. Tylko dlatego postanowił ich potrącić, mówiąc do swojego pasażera „zabawmy się jak w GTA”.

Tak więc za co i z jakiego przepisu odpowiada kierowca? Czy tylko za spowodowanie wypadku samochodowego, którego skutkiem jest powstanie obrażeń ciała u pieszych?

Do dzisiaj pamiętam rozmowę z kolegą z okresu aplikacji prawniczej, gdzie ów kolega przekonywał mnie, iż nie jest możliwym spowodowanie innego przestępstwa przy użyciu samochodu jak tych opisanych w XXI rozdziale Kodeksu karnego a więc przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Według jego twierdzenia tylko naruszenie norma Prawo w ruchu drogowym jest umyślne, a skutki w postaci kolizji wypadku są zawsze objęte nieumyślnością sprawcy.

Otóż nie, faktycznie przestępstwa opisane w rozdziale dotyczącym bezpieczeństwa w komunikacji dotyczą tylko tych zachowań na drodze, które nie obejmują zamiarem doprowadzenia do kolizji, czy wypadku. Niemniej jednak samochód, auto, pojazd jest takim samym narzędziem jak każde inne, za pomocą którego można wyrządzić inne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu.

Jeżeli kierowca celowo używa samochodu, aby zabić, to popełnia przestępstwo zabójstwa lub jego usiłowania. Jeżeli chce kogoś potrącić aby spowodować uszczerbek na zdrowiu, to również będzie ponosił odpowiedzialność z przepisu przewidującego karę za taki czyn, a nie z znacznie łagodniejszego przepisu odnoszącego się do zdarzeń drogowych.

Taki tez zarzut został w zasadzie przedstawiony kierowcy w opisywanym przypadku. Usłyszał on bowiem zarzut usiłowania zabójstwa dwóch osób idących prawidłowo chodnikiem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s