Kiedy policja może zatrzymać prawo jazdy?

Zatrzymanie prawa jazdy podczas kontroli należy do uprawnień Policji, Inspekcji Transportu Drogowego, a w stosunku do żołnierzy i pojazdów wojskowych – Żandarmerii Wojskowej.

Zatrzymanie prawka odbywa sią za pokwitowaniem. Funkcjonariusze mogą skonfiskować dokument w następujących sytuacjach:

 1. powzięcia uzasadnionego podejrzenia, że kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu;

 2. stwierdzenia zniszczenia prawa jazdy w stopniu powodującym jego nieczytelność;

 3. powzięcia podejrzenia podrobienia lub przerobienia prawa jazdy;

 4. stwierdzenia upływu terminu ważności prawa jazdy;

 5. gdy wobec kierowcy wydane zostało postanowienie lub decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy albo orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów albo wydano decyzję o cofnięciu uprawnień;

 6. stwierdzenia jazdy z prędkością przekraczającą dopuszczalną o ponad 50 km/h na obszarze zabudowanym;

 7. ustalenia przewożenia osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym (pozwoleniu czasowym) lub wynikającą z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji;

 8. przekroczenia przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego;

 9. przekroczenia przez kierującego pojazdem w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego;

 10. stwierdzenia, na podstawie prawomocnych rozstrzygnięć, że w okresie 2 lat od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy popełnił on przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzy wykroczenia określone k.w. w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h;

 11. braku zaświadczenia o wyposażeniu w blokadę alkoholową oraz dokumentu potwierdzającego kalibrację blokady alkoholowej;

 12. prowadzenia pojazdu niewyposażonego w obowiązkową blokadę alkoholową;

 13. powzięcia uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

   

19 uwag do wpisu “Kiedy policja może zatrzymać prawo jazdy?

 1. Dzień dobry, W nocy 01.04 br. Policja zatrzymała mnie za jazdę po alkoholu. Od razu też zatrzymano mi prawo jazdy. Po badaniu alkotestem miałem 0,66 mg/l. W przyszłym tygodniu mam wyznaczona wizyte stawienia się na policji. Chciałbym sie dowiedzieć jaka kara może mi grozić za jazde po pijaku z takim wynikiem promili. Na jak długo moge dostać zakaz prowadzenia pojazdów? W postepowaniu sądowym wieksze znaczenie ma liczyć ilość mg/l czy promile?

  Z góry dziekuję za odpowiedź

  Polubienie

  • Dzień dobry, zakładam, że policja zrobiła dwa badania, bo taki ma obowiązek. Jeżeli to nie była recydywa grozi Pani od roku do 15 lat zakazu. W praktyce nie powinno być to więcej niż 4 lata. Pomiar 0,66 mg/l oznacza, że tyle było alkolholu w 1 dm3 wydychanego powietrza, to nie to samo co promile, których w przeliczeniu miał Pan 1,32. To sporo, więc na pobłażliwość sądu nie ma co liczyć.

   Polubienie

 2. Dobry wieczór Szanowny Panie Mecenasie.
  Chciałbym się zapytać o kwestie ponownego egzaminu na prawo jazdy po ukaraniu za jazd e po pijaku. . Moja sytuacja wygląda tak, iż sąd zostawił mi kat B, a na pozostałe kategorie odebrano na dwa lata prawo jady. Czy poupływie tego dwuletniego okresue mam obowiązek ponownie zdawać egzamin na prawo jazdy w tym na kategorie B?
  Jaka jest Pana opinia w tej sprawie?

  Polubienie

  • Dzień dobry, każdorazowo w przypadku zabrania/zatrzymania prawa jazdy na okres przekraczający rok, trzeba zdawać egzamin. Skoro u Pana zakaz nie objął osobówek, to egzamin na tę kategorię nie jest konieczny. Pozdrawiam

   Polubienie

 3. Zabrano mi prawo jazdy z uwagi na przekroczenie w terenie zamieszkanym o 55 kilometrów dopuszczalnej prędkości.
  Przyjąłem mandat i dostałem 10 punktów karnych.
  W sumie nie jestem pewien czy dobrze zrobiłem, ze sie zgodziłem, czy istnieje jeszcze możliwość aby kwestionowac wskazania wideorejestratora- suszarki.

  Polubienie

  • Dzień dobry. Problem leży w przyjęciu mandatu.W takim wypadku można jedynie zaskarżyć mandat, jeżeli nałożono go za czyn, który co do zasady nie może stanowić wykroczenia z obiektywnych przyczyn. Np. policja wlepiłaby mandat za przekroczenie prędkości na ternie zabudowanym mimo poruszania się na autostradzie. Pana sprawa nie obejmuje takiego przypadku.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 4. Podczas wykonywanie manewru wyprzedzania nie zauważyłem policjanta, który machał na mnie lizakiem czym dawał sygnały do zatrzymania. Dogonili mnie radiowozem i się zatrzymałem.
  Zatrzymali mi prawko.

  Wręczylki mi pokwitowanie za prawo jazdy na okres 7 dni.

  Moje pytanie jest czy po tym terminie mogę kierować pojazdem i podczas kontroli drogowej dostane mandat tylko za brak dokumentu?

  Jak długo trwa całe postępowanie i czy jest szansa, że prawo jazdy zostanie mi zabrane. Boje sie tego bo w zasadie zarabiam na jezdzeniu.

  Dodam tylko, ze nigdy nie byłem karany i nie miałem punktów karnych.

  Polubienie

 5. Witam,

  Brat został zatrzymany za jazdę po pijaku, miał wypite kilka piwek.
  No i to rozumiem, zatrzymali mu prawo jazdy i ma sprawę. ale podczas kontroli w aucie zatrzymali mu także gotówkę, miał przy sobie kilka tysięcy, które dostał tytułem zaliczki od klienta na wykonanie prac budowlanych.
  Czy to jest normalne? Czy policja mogła mu zabrac pieniadze, jak to to z jakich powodów i na jakiej podstawie. Czy te pieniądze straci/
  Wręczyli mu pokwitowanie że na podstawie art. 228 kpk jakiś policjantt zabrał pieniądze na przechowanie.

  Polubienie

 6. Witam
  Kilka miesięcy temu zatrzymano mi prawko za manewr wyprzedzanie na przejsciu dla pieszych. Mam teraz sprawę w sądzie karnym. Mam już wyrok pierwszej instancji dostałem zakaz prowadzenia pojazdów na 6 miesięcy i karę grzywny w wysokości. Znajomemu udało sie sprawdzić mi punkty i mam 6 aktywnych e i 20 nieaktywne – które podobno dostałem za ten manewr na przejściu dla pieszych.

  Czy jezeli przegram apelację i wyrok sie uprawomocni, to te 20 punktów wejdzie mi do rejestru i będę zmuszony ponownie robic prawo jazdy?

  Polubienie

  • Jeżeli wyrok się uprawomocni, to niestety będzie trzeba zdawać ponownie egzamin na prawko. Punkty tymczasowo nieaktywne staną się aktywne. Przed podejściem do egzaminu, będzie trzeba jeszcze przejść badanie psychologiczne.

   Polubienie

 7. Witam
  Panie adwokat,

  Decyzja sądu z czerwca ubiegłego roku za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym,mam zatrzymane na 3 lata prawo jazdy.

  Moje pytanie jest takie:
  -czy mam prawo sie ubiegac o skrócenie tego okresu i kiedy jak tak?

  Udało mi sie dopaśc pracę w firmie jako odpowiedzialny za zaopatrzenie i potrzebowałbym prawo jazdy
  Kumpel mówiłe, iż w takim przypadku można zwrócic sie o ponowne rozpatrzenie sprawy ale jak to kumpel a nie mecenas, nie wiem czy w mojej sprawie to też działa.

  Polubienie

  • Panie Arturze, w Pana przypadku sąd może po upływie 1,5 roku obowiązywania zakazu uznać go za wykonany, o ile przestrzegał Pan w tym czasie prawo. Wniosek o skrócenie zakazu można złożyć krótko przed upływem tego okresu. W najlepszym wypadku, musi się Pan jeszcze uzbroić w przynajmniej półroczną cierpliwość.

   Polubienie

 8. Dzień dobry! 2 maja 2016 roku z powodu przekroczenia prędkości moje prawo jazdy zostało zatrzymane na 3 miesiące. W związku z czym powinieniem je ponownie otrzymać 2 sierpnia. Jak przebiega odbiór tego dokumentu? Będę musiał za coś płacić? Będą mi potrzebne badania lekarskie? Czy to będzie ten sam dokument czy nowy? Pytam, ponieważ tamto zatrzymane prawo jazdy jest bezterminowe, no a teraz wydawane są już terminowe i czy z tego powodu będe musiał wyrobić nowe?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s