Porzucony pojazd na parkingu

46115885_316285868964893_8106903487352143872_nWidok starych, uszkodzonych, zaniedbanych, a przede wszystkim z dawna nieużytkowanych pojazdów na polskich osiedlach, do rzadkich nie należy. Na ogół nie zwracamy na nie uwagi, chyba, że służą za „cokół” dla reklam. Gdy jednak osiedla są mocno zaludnione, a miejsc parkingowych nie starcza, zaczyna denerwować nas codzienny widok miejscówek zastawionych przez te porzucone auta.

Rozwiązanie problemu znajdziemy w art. 50a Prawa o ruchu drogowym, zgodnie z którym, pojazd wyglądający na nieużywany albo bez tablic rejestracyjnych, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną albo policję. Odbywa się to na koszt właściciela wehikułu. Jeśli w ciągu 6 miesięcy od wezwania właściciela, nie odpowie on na pismo właściwego organu, co do zasady, pojazd przechodzi na rzecz gminy.

Odkąd przepis obowiązuje, zwłaszcza straż miejska, ma pełne ręce roboty, stale otrzymując sygnały o wrakach. Z mediów można nawet dowiedzieć się, że zawiązały się grupy społeczne, który tropią takie samochody i uprzejmie donoszą straży. By odzyskać pojazd, należy zgłosić się do właściwego podmiotu, np. zarządu dróg miejskich. Do odbioru wymagane jest uiszczenie opłaty (za holowanie i parkowanie), którą reguluje prawo miejscowe, a która zależy od rodzaju pojazdu. Poza opłatami administracyjnymi, właściciel pojazdu musi liczyć się z otrzymanie mandatu do 500 zł za zaśmiecanie przestrzeni publicznej. Łączne koszty, na które naraża się osoba porzucająca pojazd, mogą sięgać nawet 5.000 zł.

 

2 uwagi do wpisu “Porzucony pojazd na parkingu

  1. A kto i na jakiej zasadzie decyduje o tym, czy pojazd jest porzucony i nieużywany? A co w sytuacji kiedy właściciel nie jeździ bo go nie stać na paliwo i próbuje sprzedać auto ponad pół roku? A co jeżeli ktoś wyjedzie za granicę na dłużej niż pół roku a samochód jest prawidłowo zaparkowany? Wszystkie sytuacje dotyczą aut z talbicami rej. W końcu konstytucja gwarantuje nam swobodę dysponowania swoim majątkiem jest to ewidentne naruszenie prawa własności… czy Straż Miejska w jakiś sposób dokumentuje fakt czy samochód jest dłużej nieużywany i stoi w tym samym miejscu czy wystarczy, że życzliwa sąsiadka powie, że stoi długo i nikt nim nie jeździ? Trochę chore to polskie prawo….

    Polubienie

  2. Wszystko pięknie i fajnie, gdy wrak stoi na drodze miasta/gminy. Na osiedlach, terenach należących do spółdzielni mieszkaniowych, prawo to nie obowiązuje…………

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s