Wzrost kar za brak OC, ale też wykrywalności nieubezpiczonych

Darmowy hosting zdjęć i obrazkówUbezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny poinformował, że w Nowym Roku wzrosły opłaty karne za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC kierowców. Sankcja ta w przypadku pojazdów ciężarowych wyniesie 6.000 zł, osobowych – 4.000 zł, a pozostałych pojazdów 670 zł. Wzrost nie jest znaczny (od 50 do 450 zł). Mając na uwadze fakt, że w tym roku istotnie zaostrzono różnego rodzaju obostrzenia dla kierowców, można byłoby oczekiwać nawet wyższych opłat.

Można się zastanawiać nad sensem tej podwyżki.Po pierwsze, w porównaniu z innymi krajami Europy, w Polsce bardzo mało kierowców jeździ bez OC. UFG szacuje, iż odsetek ten wynosi około pół procent i zmalał niemal dwukrotnie na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Tymczasem normą w krajach starego kontynentu jest, że brak OC występuje w 1,5 do 3 %.

Po drugie, ciągle wzrasta wykrywalność nieubezpieczonych kierowców. Nie wynika to wcale ze wzmożonych kontroli policyjnych, tylko skuteczniejszej pracy badawczej samego UFG. Pomaga w tym ogólnopolska baza polis OC i AC. W ten sposób w minionym roku wykrytych zostało ponad 63 procent wszystkich nieubezpieczonych.

Pytanie, które na ten moment można sobie postawić, to czy pokaźny wzrost składek na OC, przełoży się na większą „determinację” kierowców, by ubezpieczenia zaniechać? Wydaje się, że podwyżka opłat karnych, ma takie osoby odstraszyć i w tym można dostrzec jej sens. Ku przestrodze dla takich osób, UFG przypomina jeszcze, że ryzykują one również poniesienie konsekwencji cywilnych za spowodowanie wypadku. Rekordzista musi zapłacić 1,8 mln zł.

6 uwag do wpisu “Wzrost kar za brak OC, ale też wykrywalności nieubezpiczonych

 1. brak oc!!!! poco podniesli. to chamstwo w panstwie. mam prawo jazdy od 20 lat. zero stluczki. a gdzie kasa z oc. powini chociaz 50pr zwrucic za beszkodowosc. po roku jazdy bez kolizij powino byc zwrucone. zlodzieje. a oni jeszcze podnosza!!!!!

  Polubienie

  • Podnoszą, bo tak jak podatki dla podatników jest to danina obowiązkowa dla każdego kierowcy, a każda danina musi być adekwatna do potrzeb. UBezpieczyciele są na minusie przez wypłacane ubezpieczenie, więc jeśli na drogach będzie znacznie mniej wypadków, to siłą rzeczy będą mogli sobie pozwolić na zmniejszenie OC. Ale i tak podejrzewam, że niektórzy ubezpieczyciele się wyłamią i zaczną obniżać OC.

   Polubienie

 2. ja nie bende latal dziur w budrzecie. jak polskie sprzedano. paliwo poszlo w gore,oc w gore. a gdzie beszkodowosc jazdy. oc drosze od samochodu. zlodzieje, bandyciitd……

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s