Uniknięcie kary za rozmowę przez komórkę w czasie jazdy

File:Flow-Hand-Front-3.jpg

Aut: Gizmoman

Statystyki policyjne pokazują, że od lat zdecydowanie przybywa liczba ukaranych mandatem osób za rozmowę przez telefon podczas kierowania pojazdu. Wydaje się, że jest przede wszystkim efekt większej gorliwości mundurowych w łapaniu osób łamiących zakaz z art. 45 ust. 2 pkt 1 prawa o ruchu drogowym. Bo jak inaczej wytłumaczyć ciągły, dynamiczny wzrost, mimo rozpowszechniania w mediach tej restrykcji oraz spopularyzowania alternatywnych urządzeń komunikacyjnych i akcesoriów pomocniczych.

Prawo zabrania korzystania z telefonu podczas jazdy. Ściślej mówiąc, chodzi o takie używanie, które wymaga trzymania aparatu czy mikrofonu w ręce. Nieprzestrzeganie tej normy oznacza wykroczenie, za które grozi mandat 200 zł oraz 5 punktów karnych.

Rozmowa przez telefon jest z kolei dopuszczalna poprzez głośnik, zestaw słuchawkowy, głośnomówiący itp.

Policjanci coraz częściej wyłapują kierowców naruszających zakaz, ale nie zawsze potrafią ustrzec się błędu. Przede wszystkim, jeśli zatrzymany nie przyznaje się do posługiwania telefonem, stróże prawa muszą odpowiednio zabezpieczyć materiał dowodowy, a tym jest w głównej mierze biling telefoniczny.

Zaniechanie zabezpieczenia bilingu, może okazać się zbawienne dla obwinionego. Sama deklaracja policjantów o dokonanym wykroczeniu, nie powinna przesądzać o ukaraniu. Na takim stanowisku stanął Sąd Okręgowego w Siedlcach w wyroku z 26 października 2016. Jak donosi dziennik Rzeczpospolita, sąd uniewinnił kierowcę, której zarzucono ww. naruszenie, bo żaden dowód nie pozwolił potwierdzić relacji oskarżyciela i w tym wypadku zadziałała zasada, że wątpliwości należy rozstrzygać na korzyść sprawcy.

10 uwag do wpisu “Uniknięcie kary za rozmowę przez komórkę w czasie jazdy

 1. witam, wiem że moje pytanie nie nawiązuje do wpisu ale mam nurtujące mnie pytanie odnośnie jzady po alkoholu, Mianowice policja zatrzymała mojego ojca lat 64 zawodowy kierowca nigdy nie karany bez jakichkolwiek pkt karnych miał w wydychanym powietrzu 0,33mg póżniej 0,27mg co mu grozi? został poinformowany o skierowaniu sprawy do sąd, czy najpierw będzie wizyta w prokuraturze i co mu grozi jezeli dobrowolnie podda się karze?

  Polubienie

 2. Dzień dobry, niestety należy się liczyć z zabraniem prawa jazdy na 3 lata, grzywną uzależnioną od dochodów oraz świadczenia pieniężnego 5000 zł na fundusz, do tego pewne koszty procesu. Przed skierowaniem sprawy do sądu, Pani ojciec będzie wezwany na przesłuchanie, żeby postawić mu zarzuty za popełnienie przestępstwa. Przesłuchanie powinno się odbyć na Policji. Można zaproponować doborowolne poddanie się karze, jeśli nie ma przesłanek, któe pozwoliłyby się bronić w sprawie. Pozdrawiam

  Polubienie

  • Cześć, dokładnie, grozi mu zabranie prawa jazdy na 3 lata, ale nie zawsze dostaje się jeszcze dodatkową grzywnę do tej obligatoryjnej 5000zł. Niestety, ale Twój tata przekroczył 0.5promila więc jest to już traktowane jako przestępstwo, ale poddając się dobrowolnie karze, może uniknąć płacenia kosztów sądowych.

   Polubienie

 3. jezeli nie optania paliwa,oc. mozna wszystko. ja bende lamal wszystko. oc wzroslo,paliwo za litr. a ja mam prawo jazdy od 20lat. zadnej kraksy. gdzie kasa? zwrot z oc. po roku powino byc zwrocone.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s