Rząd celuje w import starych aut

File:Rusty old car (3943495816).jpg

Aut: dave_7

Zmiany podatkowe w zakresie akcyzy na sprowadzane zza granicy używanych pojazdów mocno uderzą w osoby zarabiające (sprzedawców), jak i oszczędzające (klientów) na importowanych starych samochodach. To kolejny, po modyfikacji zasad zaliczania składek OC i zmianach w funkcjonowaniu stacji diagnostycznych, instrument walki z dominacją starych aut na polskich drogach.

Jak donosi rp.pl, prowadzenie nowych zasad ustalania wysokości akcyzy winno sprawić, że kupno starych aut stanie się nieopłacalne, zaś kupowanie nowych oraz co najwyżej kilkuletnich samochodów będzie tańsze. Projekt radykalnych zmian przygotowało Ministerstwo Finansów, w listopadzie trafi do senackich komisji. Wysokość podatku ma być określana w zależności od pojemności silnika i roku produkcji. Zarazem istotnym kryterium będzie wiązało się z normą emisji spalin.

Akcyzą objęte zostałyby wszystkie samochody do 3,5 tony, a więc także auta dostawcze. Na podatek nie będzie miało wpływu określenie wartości samochodu, czy jego przebieg, gdyż te wartości mogłyby być dotąd swobodnie oznaczane przez zainteresowanych.

Mają zyskać nabywcy nowszych aut oraz – co nie powinno dziwić – budżet państwa.

Eksperci przewidują, że zmiany powinny na dłuższą metę pozytywnie wpłynąć na wzrost bezpieczeństwa na polskich drogach, a na krótszą metę – gwałtowny wzrost  sprowadzanych aut do dnia wejścia w życie nowego prawa.

2 uwagi do wpisu “Rząd celuje w import starych aut

  1. Pingback: Sens zaostrzania przepisów drogowych | PRAWO KIEROWCY

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s