Ucieczka z miejsca wypadku

File:10.10.09 motorcade governor crash highway 002.jpg

Vulkan0808

Kilkukrotnie klienci pytali mnie, czy mogą mieć problemy przez to, że jako sprawcy musieli oddalić się z miejsca wypadku z jakiegoś powodu, np. się spieszyli itd. Obawy ich związane są z faktem, że kodeks karny przewiduje zaostrzoną odpowiedzialność karną za ucieczkę z miejsca wypadku, można nawet stracić prawo jazdy. Często słyszy się w końcu w mediach historie o sprawcach, którzy np. potrącili pieszego i zbiegli z miejsca zdarzenia, a policja podjęła działania na szeroką skalę, aby złapać delikwenta. Uspokajam, że nie każde opuszczenie miejsca zdarzenia przed przybyciem policji jest przestępstwem.

W rozumieniu prawa i według Sądu Najwyższego, karane jako ucieczka jest takie działanie kierowcy, który mówiąc kolokwialnie prysnął przed policją, żeby nie zostać zidentyfikowany, żeby utrudnić  jego zidentyfikowanie, czy żeby  nie odpowiadać karnie albo umniejszyć swoją odpowiedzialność (np. pijany kierowca, po wypadku  jedzie do sklepu żeby napić się alkoholu, aby bronić się, że wypadek spowodował na trzeźwo).

A zatem, sprawca może czuć się bezpiecznie, jeśli opuści miejsce zdarzenia, jeśli zostawił pokrzywdzonemu czy świadkom swoje dane, numer telefonu, np. wizytówkę. Sprawca musi się jeszcze upewnić, czy nikt z poszkodowanych nie odniósł obrażeń i nie wymaga pomocy medycznej. W takim przypadku warto poczekać chociażby na przyjazd karetki, chyba że na miejscu jest już jakaś osoba, która może i potrafi się zająć rannym.

14 uwag do wpisu “Ucieczka z miejsca wypadku

 1. Argument pośpiechu jako powodu ucieczki z miejsca wypadku brzmi niedorzecznie. Co może być ważniejsze w takiej sytuacji. Wypadek to zdarzenie w którym są osoby ranne lub zabite. Oczywiście, każdy ma prawo do obrony ale bezczelność osobników którzy wypadki powodują, uciekają działa mi na nerwy. Tak samo jak działają mi na nerwy osobniki które wypadki prowokują – widzę ich na co dzień, bardzo im się spieszy, zawsze bardziej niż uczestnikom ruchu drogowego przestrzegającym zasad prawa. Mają tupet. Zatruwają życie i niszczą dobre samopoczucie od samego początku ich kariery na drodze, poprzez drogę sądową aż do mety w więzieniu. Tam kończą się czasem, niestety tylko czasem, ich wyścigi.

  Bezczelnością jest uznanie tuż po spowodowaniu wypadku, że sprawy osobiste sprawcy są ważniejsze niż jak najszybsze przeciwdziałanie skutkom spowodowanego przed chwilą wypadku.

  Proszę opowiedzieć /o szczegóły nie pytam/, jakież to ważne sprawy wagi życiowej miewają pańscy klienci, żeby jechać z pośpiechem, spowodować wypadek i jechać dalej by osiągnąć swój cel.

  A co do pospiechu na drodze, mam własną teorię na ten temat. Przeciętny kierowca, jadąc szybciej niż można, myśli że zyskuje więcej pieniędzy albo czasu. Powiem wam po co się spieszycie tak naprawdę. Centrum Adama Smitha obliczyło, że pracownik najemny (na etacie) płaci łącznie 83% podatku (w postaci jawnej i ukrytej). Oznacza to, że przez 10 miesięcy w roku pracuje na podatki, a przez 2 miesiące – na siebie. Gorzej niż niewolnik. Prawdziwy dzień wolności podatkowej wypada na początku listopada. Przeciętny kierowca spieszy się więc przede wszystkim po to żeby zapłacić te podatki, po to aby spasione świnie z Roku 1984 Orewella miały dobrze. To dla nich nadstawia kark spiesząc się i robiąc wymówki, że jak nie będzie zasuwał z anteną CB to nie zarobi. Nie zarobi tak czy inaczej, bo zawsze ponad 80% tego co wypracuje zostanie mu w subtelny sposób ukradzione. Jeździcie szybko, bierzecie nadgodziny żeby zadowolić swojego pana, zwanego dla niepoznaki państwem.

  Polubienie

  • Wkurzony dość autor w ferworze słowotoku przelanego na papier pomylił tytuły książek Orwella.
   Jako żywo w Roku 1984 nie występowały „spasione świnie”, a w Folwarku zwierzęcym.
   Widać pośpiech nie jest dobry nie tylko na drodze…
   A dzień wolności podatkowej obchodzimy, o ile dobrze pamiętam, zwykle w czerwcu.

   Polubienie

   • Oczywiście, że miałem na myśli „Folwark zwierzęcy”. Na drodze się nie spieszę. Oczywiście, że oficjalnie wolność podatkowa następuje w czerwcu.

    Polubienie

 2. Dobry wieczór

  Mama pytanie.

  Kiedy warto się dobrowolnie poddać karze w sprawie o jazdę pod wpływem alkoholu?
  Jak wyglądają przepisy to regulujące?

  Jak taką sprawe rozegrac z prokuratorem albo sądem?

  Czy warto korzystać z pomocy adwokata w sprawie dogadania się w sprawie jazdy pod wpływem alkoholu?

  Polubienie

 3. Witram

  Jakis czas temu znajomy brata uczestniczył w kolizji drogowej. uderzył Fordem w tył auta stojącego przed nim w Opla. Głupio zrobil ale Uciekł/oddalił się z miejsca zdarzenia.
  Na domiar wszystkiego nie mial ubezpieczenia OC a także kierujący nie posiadał prawa jazdy.
  Teraz dostał wezwanie na Policje w celu wyjaśnienia. Nie wiem chyba po monitoreingu go złapali

  Stąd też moje pytanie jakie konsekwencje prawne dla niego ? co mu grozi?
  Jakie konsedkwnecje finansowe są związane z zaistniałą sytuacją. Na wezwaniu było podane podejrzenie o popełnienie art. 86 $ 1 kw .

  ale nie wiem czy nie dostanie jeszcze kary za ubezpieczenie i braku prawa jazdy…

  proszę o szybką odpowiedz ponieważ wezwanie jest na za 5 dni a chciałabym owemu znajomemu coś doradzić

  Polubienie

  • Dzień dobry, znajomy naraził się na szereg nieprzyjemności. Samo wykroczenie (wykroczenia) jest akurat najmniej dolegliwe, chyba że będzie wniosek o zakaz prowadzenia pojazdu. Po kieszeni uderzyć może konieczność pokrycia kosztów naprawy obu pojazdów, poniesienie opłaty za brak oc oraz istotne podniesienie składki za oc.

   Polubienie

 4. Dzień dobry, odnośnie ważkich spraw życiowych, chciałbym zauważyć, że wypadek wypadkowi nierówny. Nie każdy kończy się śmiercią czy poważnymi obrażeniami. W mojej praktyce niedawno zdarzył się przypadek starszej osoby, która spowodowała wypadek, śpiesząc się do umierającej w szpitalu żony. Chciał się z nią pożegnać i ostatecznie zdążył. Małżonka niestety umarła. Odpowiadać za wypadek będzie, natomiast udało się sądownie uchylić – z uwagi na okoliczności – zatrzymanie przez prokuratora prawa jazdy.

  Polubienie

 5. Odnośnie dobrowolnego poddania się karze. Nie ma tu reguły postępowania. Wszystko przez czynnik ludzki. Karę proponuje prokurator albo policjant w porozumieniu prokuratora. Dany prokurator może być mniej lub bardziej skłonny na ustępstwa. Kara w praktyce, bynajmniej do najniższych nie należy. Można ją negocjować. Nie trzeba się zgadzać. Brak zgody na dobrowolne poddanie się karze w porozumieniu z prokuratorem, nie oznacza następnie surowszego wyroku. Można bowiem przed sądem wprost wskazać, że przyznaję się do winy, ale zaproponowana kara wydaje się zbyt surowa. W konsekwencji sąd nie powinien orzec surowiej, aczkolwiek dochodzą koszty sądowe. Jednak to, co jest istotne dla klientów w sprawach jazdy na podwójnym gazie to obniżenie do minimum zakazu prowadzenia. Nieraz zdarzało się, że w ramach tzw. dobrowolki prokurator proponował np. 4 lata, a przed sądem udało się to zbić do minimalnych 3 lat (w przypadku przestępstwa). Na marginesie, już po skierowaniu sprawy na drogę sądową można zastosować instytucję zbieżną z dobrowolką, to jest skazanie bez rozprawy. W takiej sytuacji można liczyć, że sąd niejako wymusi na prokuratorze zgodę na obniżenie kary.
  Czy warto brać adwokata? Osobiście uważam, że w pierwszej kolejności warto najpierw spotkać się z adwokatem i wspólnie przeanalizować sprawę, a następnie klient sam może zdecydować, czy warto skorzystać z pomocy adwokata w danym postępowaniu.

  Polubienie

 6. A co gdy z miejsca wypadku uciekł nie sprawca a poszkodowany. Np jechał po pijaku ale prawidłowo i został uderzony przez wymuszajacego pierwszeństwo. I czy jak uciekł zeby uniknąć kary za jazdę po pijaku to ponosi odpowiedzialność za ucieczkę?

  Polubienie

  • Zaostrzenie kary poprzez orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów lub jego podwyższenie do kilku lat albo na zawsze, orzeczenie nawiązki, a nawet wymierzenie surowszej kary więzienia. Wszystko zależy od popełnionego przestępstwa.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s