Statystyki wypadków na drogach

W ostatnim czasie zająłem się nieco analizą zmian w prawie drogowym, w tym karnym, które niekorzystnie modyfikowały sytuację kierowców, w tym zaostrzały sankcje. Ratio legis nowelizacji, czyli powodów dla których rząd chce surowiej traktować jeżdżących jest zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Czy sytuacja na polskich ulicach jest rzeczywiście zła? Cóż statystyki nie zachwycają…

Onet zaprezentował dużo mówiącą ikonografikę, która przydaje argumentów ministrowi Ziobrze. Tegoroczne wakacje na drogach były najbardziej tragiczne w ostatnich latach. W samym sierpniu doszło do 3137 wypadków. W kolejnych miesiącach ginęło ponad 300 osób na drogach. Zwraca uwagę, że więcej ofiar występuje na terenach biedniejszych, a zatem tam, gdzie jest więcej starszych samochodów, czy pijanych kierowców.

Zarazem Polska pozostaje zdecydowanym liderem w śmiertelności wypadków w całej Unii Europejskiej. W porównaniu z Niemcami, czy Wielką Brytanią, w naszym kraju średnio  jest prawie 9 razy więcej zabitych na drogach.

Statystyki nie kłamią. Przygnębiają. Z pewnością więc, przynajmniej część obostrzeń prawnych jest zasadnych. Z drugiej strony jak świat stary, tak nigdy osoby lekceważące prawo niespecjalnie przejmowały się jego zaostrzeniem. Najważniejsza jest odpowiednie edukowanie kierowców, w tym także z bogatym doświadczeniem, ale w tym kierunku zmian u nas brakuje.

2 uwagi do wpisu “Statystyki wypadków na drogach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s