Wpływ tendencji spadkowej i wzrostowej alkoholu w organizmie na odpowiedzialność kierowcy

File:WeissPour.jpg

Aut: Hillah0pe

Kodeks karny mówiąc o znajdowaniu się w stanie nietrzeźwości, posługuje się sformułowaniem, że zawartość alkoholu we krwi lub w wydychanym powietrzu przekracza daną wartość albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. O kwestii zawartości alkoholu w organizmie pisałem już tutaj.

Dziś więcej miejsca poświęcę kwestii spadania czy wzrastania poziomu alkoholu we krwi podczas kontroli. Dana tendencja ma bowiem istotne znaczenie dla oceny sprawy.

Jeżeli podczas kontroli, alkomat wykaże, że w organizmie prowadzącego znajduje się jakaś zawartość alkoholu, następuje powtórzenie badania. Z jednej strony, ponowne użycie urządzenia ma potwierdzić, czy pierwsze badanie nie było z jakichś przyczyn wadliwe, z drugiej czy wykryte stężenie maleje, czy wzrasta. Badania mogą być powtarzane, jeśli dalej pozostają wątpliwości, co sprawności urządzenia albo, gdy wyniki mają charakter graniczny – znajdują się na granicy między przestępstwem a wykroczeniem lub wykroczeniem a niewinnością.

Jeśli kolejne badania wykażą tendencję spadkową, oznacza to że alkohol był spożywany kilka godzin temu. Badany, na pewno nie powinien wtedy tłumaczyć się, że alkohol spożył już po opuszczeniu pojazdu. A taką linię obrony często przyjmują uciekinierzy z miejsca wypadku, którzy sprawdzani są po jakimś czasie od zdarzenia albo kierowcy, na których ktoś doniósł, a do których Policja dotarła już po opuszczeniu pojazdu.

Tendencja spadkowa ma dla kierowców często zbawienny skutek. Bo oto okazać się może, że kolejne pomiary stwierdzą, że zniżkująca zawartość alkoholu nie stanowi już przestępstwa.

Odwrotny skutek ma ustalenie wzrostowej tendencji alkoholu w wydychanym alkoholu. Znaczy ona jednoznacznie, że etanol był spożywany do paru godzin wcześniej. Dla sądu jest to okoliczność obciążająca. W takim przypadku należy liczyć się z dużo surowszą karą i wyższym zakazem prowadzenia pojazdu.

14 uwag do wpisu “Wpływ tendencji spadkowej i wzrostowej alkoholu w organizmie na odpowiedzialność kierowcy

 1. „Badania mogą być powtarzane, jeśli dalej pozostają wątpliwości, co sprawności urządzenia albo, gdy wyniki mają charakter graniczny – znajdują się na granicy między przestępstwem a wykroczeniem lub wykroczeniem a niewinnością.”
  Dwa pytania- jaki jest limit błedu w alkomatach?
  drugie- jak pozostaja wątpliwości co do sprawnosci urządzenia- czy badany może takie watpliwości zgłaszac podczas kontroli i czy Policja ma obowiązek dokonac kolejnego badania na wniosek badanego?

  Polubienie

  • „Badania mogą być powtarzane, jeśli dalej pozostają wątpliwości, co sprawności urządzenia albo, gdy wyniki mają charakter graniczny – znajdują się na granicy między przestępstwem a wykroczeniem lub wykroczeniem a niewinnością.”
   A który policjant będzie się „wysilał” w myśleniu? Zarządzenie nr 496 Komendanta Głównego Policji mówi wyraźnie o DWÓCH pomiarach.
   A powinien pomyśleć, bo jeżeli dwa pomiary w odstępie 15 minut pokazują praktycznie ten sam wynik (w granicach fabrycznego dopuszczalnego błędu wskazań), i wykonując z własnej woli trzeci pomiar po 15 minutach ma jednoznaczną opinię: jeżeli wynik jest taki sam, to na bank alkomat jest uszkodzony. Wyniki powinny albo się zmniejszać, albo powiększać (znacząco).
   Niestety policjant nie ma obowiązku wykonać trzeciego badania tym samym alkomatem.

   Polubienie

   • W praktyce często spotykam się z trzema albo czterema pomiarami tym samym urządzeniem. Dwa pomiary mogą mieć jednakową lub zbliżoną wartość, bo pomiar stężenia rosnąc osiąga maksymalny pułap, pozostaje krótko w miejscu i potem spada. Zatem istnieje prawdopodobieństwo, że gdy badania odbyło się w okolicach ekstremum stężenia, to kolejne pomiary były tożsame.

    Polubienie

 2. Limit błędu w alkomatach winien wynikać ze świadectwa wzornictwa, czyli atestu danego alkotestu wydanego przez certyfikowaną instytucję. Na ogół jest to 0,02 albo 0,01 mg w dm3. Oznacza to, że w danym przypadku przestępstwo nie będzie zaczynało się od pomiaru stężenia powyżej 0,25, a 0,27 albo 0,26 mg w dm3.
  Dla badanego, korzystnie jest sygnalizować każde wątpliwości, a policja ma obowiązek je stwierdzać. W praktyce, po powstaniu wątpliwości, funkcjonariusze często zabierają kierowcę na komisariat, gdzie może zostać przebadany na bardziej wyspecjalizowanym urządzeniu albo celem pobrania krwi.

  Polubienie

  • „Limit błędu w alkomatach winien wynikać ze świadectwa wzornictwa”
   Błagam o właściwe nazewnictwo. Nie ma czegoś takiego jak Świadectwo wzornictwa.
   Prawidłowe jest ŚWIADECTWO WZORCOWANIA.
   Niestety z takich pomyłek wynikają dalsze konsekwencje. Bo dla wielu może się okazać, że Świadectwo wzorcowania, atest, legalizacja, zatwierdzenie typu to absolutnie to samo.
   A`propos wzorcowania: każdy doświadczony metrolog powie to samo:
   ŚWIADECTWO WZORCOWANIA JEST WAŻNE W DNIU JEGO WYDANIA i dla tych warunków zewnętrznych (temperatura, wilgotność względna, ciśnienie atmosferyczne), w jakich to wzorcowanie zostało wykonane.
   Już następnego dnia może się wydarzyć coś co spowoduje, że w/w Świadectwo można wyrzucić do kosza. Wystarczy, że w alkomat dmuchnie „kompletny denat”, albo ktoś dla żartu dmuchnie w alkomat dymem z papierosa. Nawet nie będzie wiedział, że właśnie zniszczył sensor w alkomacie.

   „W praktyce, po powstaniu wątpliwości, funkcjonariusze często zabierają kierowcę na komisariat, gdzie może zostać przebadany na bardziej wyspecjalizowanym urządzeniu albo celem pobrania krwi.”
   Proszę dokładnie przeczytać Zarządzenie 496 KGP. Policjant nie w każdym przypadku musi jechać z podejrzanym o alkohol na komendę. Jeśli pamiętam to jest to par.3. w/w Zarządzenia w odniesieniu do par.2.

   Polubienie

   • Dziękuję za uwagę. Oczywiście chodzi o świadectwo wzorcowania. Wzornictwo dotyczy prawa własności przemysłowej, z którym też się zmagam na co dzień i stąd wyszedł lapsus. Świadectwo wzorcowania jest formalnie ważne pół roku, ale oczywiście to nie wyklucza możebności podważania prawidłowość jego działania w tym okresie, po badaniu zatrzymanego. W tym celu dopuszczany w sprawie jest odrębny dowód.
    Co do zarządzenia, to jak się Pan dokładnie przyjrzy, to przytaczam jego treść. Ale nie dosłownie, bo nie taka jest konwencja bloga, tylko przy uwzględnieniu praktycznego punktu widzenia. Ale skoro Pan już poświęcił uwagę zarządzeniu, to postaram się również w tym zakresie umieścić wpis.

    Polubienie

 3. Witam i o zdrowie pytam
  ;a tak na powaznie, to taki problem:

  Co mi grozi za prowadzenie auta po spożyciu alkoholu 0. 18mg drugi pomiar 0. 17mg.
  Mam prawo jazdy wszystkimi kategoriami, jeździłem ciężarówką.

  no i jestem kierowca zawodowym.
  Czy ktoś miał podobny problem?

  Czy jak będe miał zakaz w Polsce, to mogę jezdzić w Austrii i w Reichu, bo w sumie tam najwiecej mnie spedycja wysyłała, a do Polski zjezdzalem i tak tylko na bazę do chaty.

  Mozna polecic jakiegoa adwokata z Wrześni? Adwokata co się zna na sprawach pijanych kierowców?
  Warto w ogole brac adwokata, czy lepiej sie bronic samemu, a adwokat to tylko strata kasy?
  nie ufam prawnikom, raz mnie jeden podczas rozwodu z bylą zonka przewiózl i do dzis płace elemele.

  Pozdro
  Mirek kolo Wrzesni.

  Polubienie

  • Dzień dobry, dopuścił się Pan wykroczenia. Musi się Pan liczyć z obowiazkowym zabraniem prawa jazdy na pół roku, należy wskazywać przed sądem, ze zakaz ma dotyczyć tylko kategorii c, bo jak rozumiem, złaano Pana na ciężarówce. Podobny problem jak Pan m wielu kierowców. Niemniej przez fakt, ze prowadził Pan tak niebezpieczny pojzd jak samochód ciężarowy zakaz może osiągnąć nawet rok, co spowoduje konieczność pnownego zdawania prawka na tę kategorię. Warto więc walczyć o jak naniższy wymiar kary. Z zakazem jest tak, że zosanie on poprzedzony zatrzyaniem prawa jazdy. Zostanie Pan wezzwany o jego zwrot o ile już go Panu nie zabrano W taki wypadku trudno będzie Panu jeździć również w innych krajach. Polecam adw. Macieja Kacprzaka – http://www.kacprzak.pl

   Polubienie

 4. Witam

  Takie mam pytanie.

  A co gdy złapią mnie i na słuchaniu bede miał 0,19 a jak mnie zjadają za 15 minut 0,26. A pół h PiS nie 0,6.

  Przy czym w trakcie kolejnych badan nie jechałem autem?

  Polubienie

 5. „Świadectwo wzorcowania jest formalnie ważne pół roku”
  Formalnie to Świadectwo wzorcowania nie ma określenia daty ważności. Chyba, że przepisy mówią inaczej. Placówka wzorcująca może na życzenie użytkownika podać datę ważności Świadectwa. Ale tą datę określa użytkownik na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia. Formalnie jej się nie podaje.

  Polubienie

  • Tak jak wcześniej wspomniałem, na blogu opisuję sprawy, biorąc pod uwagę praktykę sądową. Może się Pan z nią nie zgadzać, niemniej ona jest i kształtuje się w sposób, który opisuje. W każdym świadectwie podaje się termin następnego badania. W praktyce sadowej przyjmuje się z tego powodu domniemanie, że jest to de facto termin ważności świadectwa. Bierze się to z rekomendacji producenta, że testy urządzeń powinny odbywać się co 6-24 miesięcy i dla pewności w świadectwie wpisuje się minimalny okres 6 miesięcy, który uznaje się jako okres ważności świadectwa. Jest to domniemanie obalalne. Można przytaczać w toku sprawy racje, że urządzenie nie musiało działać prawidłowo i z tego powodu dopuścić dowód weryfikujący działanie alkotestu. Ale jak się tego nie uczyni albo nie przekona się sąd racjonalnie, to przyjmie on ustalenie, że alkotest działał prawidłowo, gdyż świadectwo było aktualne.

   Polubienie

   • Oczywiście mogę się z tym nie zgadzać, ale muszę przyjąć do wiadomości taką praktykę sądową.
    Bardziej chodziło mi o rozszerzenie pojęcia „wzorcowanie” i termin ważności tegoż.
    Przytaczam fragment zapisu ze strony: http://oum.poznan.pl/pytania_odpowiedzi.html (Okręgowy Urząd Miar) dotyczący terminów wzorcowań.
    [b]”Jakie są okresy ważności kontroli metrologicznej w przypadku legalizacji i w przypadku wzorcowania?[/b]
    W przypadku legalizacji przyrządów pomiarowych, okresy ważności określone są we właściwym rozporządzeniu Ministra Gospodarki .
    Wzorcowanie jest czynnością dobrowolną. Nie ma obligatoryjnych wymagań co do okresu ważności wzorcowania i decyduje o nim wyłącznie użytkownik przyrządu pomiarowego. Przy wyznaczeniu okresu ważności wzorcowania danego przyrządu pomiarowego można kierować się wytycznymi zawartymi w dokumencie:
    ILAC G24:2007 „Wytyczne dotyczące wyznaczania odstępów czasu między wzorcowniami przyrządów pomiarowych””.
    Podałem ten cytat, bo jest w miarę zwięzły, a jednocześnie jednoznacznie pokazuje o co chodzi z tą datą ważności wzorcowania.
    Przepraszam za moje „rozpisanie” się w komentarzach, ale bardzo zbulwersowała mnie informacja o odpuszczeniu „prawnej ochrony metrologicznej” na alkomaty, co w moim przekonaniu jawnie stoi w opozycji do zapisów w „Prawie o Miarach”, w którym wyraźnie jest zapisane, że prawnej ochronie metrologicznej (min. legalizacji) podlegają urządzenie użytkowane :
    -w ochronie zdrowia, życia i środowiska,
    -w ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego,
    -w ochronie praw konsumenta.
    W tym momencie to każdy posterunkowy np. Jan Kowalski z Koziej Wólki może sobie kupić jakiś alkomat ze świadectwem wzorcowania (a na pewno je dostania bo klient nasz pan) i używać go jako przyrząd dowodowy. No bo przecież ma ŚWIADECTWO WZORCOWANIA. A gdzie badania na stabilność pomiarową, gdzie badania na odporność na czynniki zewnętrzna, gdzie odporność na czynniki inne niż alkohol?
    We wzorcowaniu takich badań się nie przeprowadza, bo nie na tym ono polega!!!
    Producenci niejednokrotnie cuda wypisują o swoim produkcie żeby tylko podnieść sprzedaż. Znam to z własnego doświadczenia.
    A już czystą manipulacją i zwykłym nadużyciem jest wypisywanie wszędzie, gdzie się tylko da: ISO 9001 jak tylko dostanie certyfikat
    Pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s