Koniec bezkarności na stacjach kontroli pojazdów

File:Wrocław, Metalowców 25 (Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów) - fotopolska.eu (171595).jpg

Autor: Neo[EZN]

Minister Infrastruktury i Budownictwa przesłało do sejmu projekt gruntownej regulacji statusu stacji kontroli pojazdów i diagnostów. Nowelizacja wpisuje się w politykę rządu, która ma teoretycznie poprawić sytuację na drogach.

O zmianach tych pisałem TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.

Wątek stacji kontroli pojazdów zasługuje na szerszy komentarz. Prawowodawcy chodzi nie tylko o zagwarantowanie jak najrzetelniejszego przeglądu aut, ale przede wszystkim ukrócenie nielegalnych praktyk, które występują na stacjach. Na przykład dopuszczanie do ruchu wadliwych aut, nieraz za łapówkę.

Nowa  ustawa wpłynie na zakres i przebieg badania technicznego, przyadjąc między innymi liczne obowiązki stacji kontroli pojazdów. Ustawa ujednolici pozycję uprawnienia i wymagania diagnostów. Wprowadzone zostaną również sankcje administracyjne. Osoby i podmioty niezarejestrowanie w odpowiednich rejestrach, za wykonywanie czynności diagnostycznych będą narażone na grzywnę 10.000 zł. A uprawnieni diagności, jeśli przeprowadzą błędne badanie mogą zapłacić nawet 5.000 zł kary.

Pieniądze z badań technicznych będą zasilały nowo utworzony Fundusz Zapewnienia Prawidłowej Jakości Badań Technicznych Pojazdów – organ nadzorujący stacje kontroli pojazdów oraz diagnostów.

6 uwag do wpisu “Koniec bezkarności na stacjach kontroli pojazdów

  1. Pingback: Rząd celuje w import starych aut | PRAWO KIEROWCY

    • Dzień dobry, pierwszy raz mam taki sygnał, by strona nie działała. Może Pan podać więcej szczegółów, kiedy to ma miejsce i jak często? Być może miał Pan pecha zaglądać na stronę, gdy był wstawiany nowy post. Pozdrawiam

      Polubienie

  2. Pingback: Sens zaostrzania przepisów drogowych | PRAWO KIEROWCY

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s