… i kolejne zaostrzenie kar dla kierowców?

bez-tytulu

Fot: Piotr Drabik

Dopiero co zamieściłem wpis o zaostrzeniu kar dla kierowców, gdy do mediów trafił komunikat o dalszych planach ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry w tejże sprawie.

Tym razem zmiany mają charakter także proceduralny. Według zamysłu ministerstwa, mandaty będą nakładane niezależnie od woli zatrzymanego. Dotąd można było odmówić przyjęcia mandatu. Odmowa ta wiązała się z ryzykiem skierowania wniosku o ukaranie (za wykroczenie) do sądu. Z ryzykiem, bo w części przypadków, policja po analizie, w tym po przeprowadzeniu różnych dowodów, umarzała postępowanie, np. wykroczenia jednak nie było albo kierowca naruszył przepisy w celu ratowania zdrowia i życia. Nowelizacja istotnie pogorszy sytuację ukaranego. Policjant (inny funkcjonariusz) będzie musiał wystawić mandat, a kwestionujący jego zasadność, będzie mógł się bronić jedynie przed sądem.

Powyższe regulacje, choć surowe, być może nie do końca sprawiedliwe, o ile wejdą w życie, z pewnością wywołają szereg kontrowersji. Jednak większe zastrzeżenia spowodują inne proponowane modyfikacje. Minister Ziobro chce, żeby przegrywający sprawę przed sądem, otrzymywał karę bardziej dotkliwą, aniżeli nałożoną przez mandat. Do tej pory sądy nieraz obniżały wymiar grzywny. Zakaz orzeczenia grzywny niższej niż mandat, może być niekonstytucyjny. Może się wszak okazać, że zaistniały okoliczności faktyczne, które po części usprawiedliwiały zachowanie sprawcy – nie na tyle, by go uniewinnić, ale z pewnością by złagodzić karę. Może się też okazać, że policjant błędnie zakwalifikował czyn i w konsekwencji zastosował surowszy przepis albo nawet orzekł za wysoką grzywnę.

W kuluarach mówi się także o tym, by ponownie przenieść sprawy wykroczeniowe poza sąd do rozpatrzenia innym organom. Również w tym przypadku, ministerstwo może narazić się na niekonstytucyjność regulacji z uwagi na konstytucyjną gwarancję prawa do sądu.

Szykowane są dalsze zmiany w kodeksie wykroczeń. Niezwiązane ze zwiększeniem sankcji za konkretne czyny, ale ustanowieniem nowych typów czynów karalnych czy wyodrębnieniem z już obowiązujących ogólnych przepisów, bardziej kazuistycznych paragrafów. O szczegółach, będziemy Was informować.

4 uwagi do wpisu “… i kolejne zaostrzenie kar dla kierowców?

  1. Pingback: W nocy pojedziemy wolniej | PRAWO KIEROWCY

  2. Pingback: Koniec bezkarności na stacjach kontroli pojazdów | PRAWO KIEROWCY

  3. Pingback: PRAWO KIEROWCY

  4. Pingback: Sens zaostrzania przepisów drogowych | PRAWO KIEROWCY

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s