Gdzie można popełnić wykroczenie z art. 87 § 1. K.w.

AEON Higashiura shopping center 01.jpg

Photo by Gnsin

Kodeks wykroczeń w art. Art. 87 § 1. przewiduje, że „Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.”

Wykroczenie to tym różni się od przestępstwa jazdy po pijanemu, że w chwili ujawnienia czynu stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu lub w krwi jest mniejsze niż to przewidziane dla przyjęcia przestępstwa. Konkretnie stężenia alkoholu we krwi mieści się pomiędzy 0,2 promila a 0,5 promila lub osiąga wartość w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg.

Ukaranie za wykroczenie grozi nie tylko za jazdę na drogach publicznych. Ogólnie zakres terenu, na którym nie wolno prowadzić na podwójnym gazie jest tożsamy dla wykroczenia i przestępstwa. Niestety dla amatorów prowadzenia pojazdów po alkoholu pojęcie ruchu drogowego jest znacznie szersze od pojęcia drogi publicznej. Wskazał już na to Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 28 lutego 1975, sygn. V KZP 2/74 (OSNKW 1975, z. 3–4, poz. 33) wyjaśniając, że przestępstwa drogowe mogą być popełnione nie tylko na drogach publicznych i szlakach kolejowych, ale również na terenach budowlanych czy przemysłowych, lotniskach itp., a więc wszędzie tam, gdzie odbywa się ruch pojazdów ogólny, czy lokalny.

Wyrok ten odnosi się także do wykroczenia z art. 87 k.w., tak więc wykroczenie, to można popełnić na drogach publicznych, w strefie zamieszkania, czy strefie ruchu. Na ogólnodostępnych drogach wewnętrznych, dojazdowych, parkingach czy placach. O ile miejsca te nie są przeznaczone do poruszania się jedynie dla jakiejś wąskiej grupy osób.

10 uwag do wpisu “Gdzie można popełnić wykroczenie z art. 87 § 1. K.w.

 1. Dzień dobry, dwa dni temu potrąciłem na prasach pieszego. Teren zabudowany. Dobra widoczność. Wybiegłem z auta, jednak pieszy sam wstał, powiedział, że nie chce żeby wzywano karetkę. Był ewidentnie pod wpływem alkoholu. Nalegałem na wezwanie pogotowia, bo bałem się, że pieszy może nie odczuwać skutków wypadku przez szok pourazowy lub alkohol. Kiedy zacząłem nalegać pieszy po prostu odszedł. Byli świadkowie tego zdarzenia. Nie widziałem sensu go gonić, więc wsiadłem do samochodu i po prostu odjechałem. Czy jest to kwalifikowane jako ucieczka z miejsca wypadku?? Czy możliwe jest, że któryś ze świadków doniesie na mnie na policję? Co mi wtedy grozi? Dodam, że nigdy nie miałem problemów z prawem, nie dostałem nawet punktów karnych.

  Polubienie

 2. Dzień dobry.Na podstawie tego, co Pan napisał, nie można stawiać zarzutu karnego. Pańska postawa po potrąceniu była prawidłowa i nie kwalifikuje się na ucieczkę. O zbiegnięciu można byłoby mówić, w sytuacji odwrotnej do napisanej, tzn. gdyby potrącony zostałby na miejscu zdarzenia, a Pan opuściłby je. Pozdrawiam

  Polubienie

 3. Wieczór dobry!!!

  chcialbym sie dowiedziec co mi grozi za jazde bez prawa jazdy (tak co do zasady nie posiadajac w ogole tego dokumentu). Doszło mi do uszu juz wiele wersji, ze 250zl grzywny lub że 600 zl, ze 2 lata zakazu czy jakos tak/. sam juz nie wiem, a nie ma czasu kiedy zdać, a jeżdzic czasami muszę.

  Polubienie

 4. Witam.

  Dzisiaj własnie po dczas akcji Znicz zostalem zatrzymany przez policję w celu kontroli.

  Policja dała mi narkotest, na podstawie którego to narkotestu wykazano, iz podobno prowadziłem samochód pod wpływem trawki – marihuany. Miałem iles tam umg THC.

  Przyznaje, że paliłem dwa dni wczesniej jak sie długi weekend zaczął, jednak zostało to wykazane:/
  Nastpnie zostałem zawieziony do szpitala gdzie pobrano mi krew. Pewnie rowniez na krwi wynik THC będzie pozytywny.

  Mam w związku z tym kilka pytania:

  Czy w tym momencie jest to bardzo wskazane, żebym zatrudnił jakiegoś adwokata? Jestem z powiatu poznanskiego gmina Tarnowo Podgórne. Niestety na te chwilę mnie na adwokata raczej nie stać. Jeszcze studiuje, nie chce tez starszych prosic, bo mi w ogóle po takiej akcji auta nie będa dawać.
  Ile w ogóle bierze adwokat za taka sprawę?

  Czy da mi cos jak zmienię adres korespondencyjny i zameldowałbym sie np. u kuzyna w Gnieźnie. Opózni to jakos sprawę

  Co mi grozi..i jak mogę zmniejszyć karę, tak żeby mi nie odbierali prawka.
  Czy jak mimo to mi odbiorą to można potem wziąc auto z blokada antynarkotykowa?
  Jak to w ogole jest z tym THC, wiem że na alkohol można miec jakis limit, a jak z tym THC ile można miec wykazane? W ogóle pytanioe czy to że kilka dni temu popalalem trawke, to znaczy że jak długo nie mogę wsiadać za kierownice. Jeden dzień, dwa tydzień?

  Czy adwokat mi pomoże ? Może mogę otrzymać adwokata z Urzędu?

  Pozdrawiam

  Polubienie

 5. Witam
  Miesiąc przed końcem zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych przewiozłem córkę na skuterze po drodze rozdzielającej pola nienależącej do dróg gminnych. Znalazła się „osoba życzliwa”, która doniosła policji, że pomimo zakazu jeździłem skuterem po drogach publicznych. Niedługo odbędzie się rozprawa. Czy argument, że nie była to droga publiczna będzie wystarczający, żeby nie zostać skazanym? Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam

  Polubienie

 6. Dzień dobry,

  w dniu dzisiejszym miałem kolizję. Pani wymusiła pierwszeństwo co potwierdziła policja i świadkowie. Jest sprawcą a ja poszkodowany, Pech chciał, że byłem w stanie po spożyciu alkoholu, pierwsze badania 0.3 promila, po 20 minutach 0.24.
  Czy w tym przypadku mogę dochodzić odszkodowania z polisy OC sprawcy ?
  Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
  Michał B.

  Polubienie

  • Dzień dobry, zacznę od złej wiadomości. Za jazdę na podwójnym gazie, będzie miał Pan sprawę karną i grozi Panu utrata prawa jazdy na 3 lata. Odnośnie odszkodowania, może Pan spokojnie zgłosić roszczenie do ubezpieczyciela. Może się Pan liczyć jednak z tym, ze zakład ubezpieczeń będzie chciał przypisać Panu przyczynienie. Proszę się z tym nie zgadzać.
   Pozdrawiam

   Polubienie

   • Dzień dobry, dziękuje za odpowiedź. Z zabrania praw jazdy zdaję sobie sprawę. NA 3 lata czy do 3 lat ?
    Biorąc pod uwagę, że nie ja spowodowałem kolizję i fakt iż przez 17 lat dostałem jeden raz mandat za zawracanie w miejscu niedozwolonym Ponadto, co jakiś czas przechodzę badania psychofizyczne podczas badan okresowych u pracodawcy, z uwagi na delegacje i samochód służbowy.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s