Ucieczka z miejsca wypadku

Photo: Huhu Uet

Ucieczka z miejsca wypadku może oznaczać problem nie tylko dla sprawcy, ale również dla innych jego uczestników. Świadkom może grozić na przykład zarzut nieudzielenia pomocy. Dużo surowiej traktowane są jednak osoby, które spowodowały wypadek. Osoby takie bowiem traktowane są jak pijani za kierownicą, bo za popełnione przestępstwa kodeks karny przewiduje specjalne zaostrzenie kar więzienia o połowę. Przykładowo, za spowodowanie katastrofy drogowej normalnie grozi od roku do lat 10. Ale tym, którzy zbiegną, kara będzie wymierzona w granicach od 1,5 roku do 15 lat pozbawienia wolności.

Sprawca dodatkowo będzie musiał się liczyć z orzeczeniem zakazu prowadzenia pojazdu na okres nawet 15 lat, a w przypadku recydywy nawet dożywotnim zakazem.

Oczywiście zbiegnięcie z miejsca zdarzenia, oznacza świadome jego opuszczenie, wiedząc o wypadku. Sprawca działa na ogół w zamiarze uniknięcia odpowiedzialności, w szczególności uniemożliwienia lub utrudnienia ustalenia jego tożsamości lub okoliczności zdarzenia. Brak świadomości wyklucza zaostrzenie kary. Można również próbować się bronić tym, że ucieczka była podyktowana pewnymi wyjątkowymi okolicznościami. Obowiązek pozostania na miejscu zdarzenia dotyczy nie tylko kierującego, ale każdego sprawcy.

6 uwag do wpisu “Ucieczka z miejsca wypadku

 1. Witam. Dwa tyg. temu temu miałam wypadek samochodowy. Wypadłam z zakrętu, zablokowało mi kolo na drodze, która była mokra. Uderzyłam w latarnie, nikt nie ucierpiał, świadków nie było. Wysiadłam z samochodu i poszłam po pomoc, ale ponieważ było to około drugiej w nocy, to nic nie udało mi się załatwić. Rano zobaczyłam, że nie ma mojego samochodu, okazało się, że ktoś wezwał policję, a później odholowali. Zgłosiłam się na policję, gdzie spisano moje zeznania. Policjantka chce skierować sprawe do sądu . Czy można tak zrobić? W noc wypadku starałam się uzyskać pomoc, której ostatecznie nie uzyskałam, ale czy od razu można nazwać to ucieczką z miejsca wypadku?? Podkreślam, że nikt nie ucierpiał, jechałam sama.

  Polubienie

  • Dzień dobry, policja może skierować sprawę do sądu z uwagi na podejrzenie popełnienia wykroczenia.Nie ma to jednak nic wspólnego z kwestią ucieczki z miejsca wypadku. Po prostu doszło do kolizji, która zostanie potraktowana jako naruszenie zasad bezpieczeństwa ruchu, np. przez niedostosowanie prędkości do warunków. Pozdrawiam

   Polubienie

 2. Czy jeśli nie biorę udziału w wypadku (nie jestem osobą poszkodowaną, ani kierowcą, tylko pieszym) i widzę moment wypadku, kiedy np. auto potrąca pieszego, to czy również muszę się zatrzymać i poczekać na przyjazd odpowiednich służb, a póżniej złożyć zeznania? Czy jeśli tego nie zrobię, to zostanie to potraktowane jako ucieczka z miejsca wypadku?

  Polubienie

  • Dzień dobry, w podanej sytuacji należy zainteresować się poszkodowanym, czy nie wymaga opieki, względnie zadzwonić pod numer alarmowy. Zakaz ucieczki z miejsca wypadku dotyczy sprawcy, świadkowie mają jedynie obowiązek udzielić pomocy, chyba ze nie jest to możliwe albo inna osoba już się zajmuje daną osobą. Nie trzeba czekać na policję, ale można potem zadzwonić na komisariat, powiedzieć, że było się świadkiem i w razie potrzeby złożyć zeznania w późniejszym terminie. Pozdrawiam

   Polubienie

 3. Witam, otóż jadąc do pracy ze wsi, drogą między polami, wyłożoną płytami bez chodnika z naprzeciwka szła kobieta i specjalnie uderzyła ręką w lusterko mojego samochodu, aby uszkodzić moje auto. Lusterko zostało urwane. Zadzwoniłam na poliję, którzy przyjechali i zaproponowali MNIE mandat 300 zł i 6 punktów. Nie przyjęłam mandatu. Dlaczego to ja zostałam ukarana? Czy jest szansa by udwownić jak było naprawdę?

  Polubienie

  • Dzień dobry,
   nie powinna Pani przyjmować mandatu w takiej sytuacji. Postępowanie policji na podstawie tego opisu jest niezrozumiałe. Pytanie, co zeznała druga Pani i czy może byli inni świadkowie zdarzenia. Nie bez znaczenia jest, na jakiej drodze to się zdarzyło. Czy była to droga publiczna, czy np. dojazdowa. Pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s