Co grozi za jazdę bez prawka, bez uprawnień lub mimo zakazu

File:No car.png

Author: Denis Grgecic

Z formalnego punktu widzenia, kierowca nie może zasiąść za kółkiem z kilku przyczyn. Są nimi zatrzymane prawo jazdy, cofnięte prawo jazdy, zatrzymane prawko, zapomnienie dokumentów, czy w ogóle brak uprawnień na skutek nie wyrobienia prawa jazdy. Mimo że wspomniane okoliczności są do siebie często podobne, to o dziwo sankcje za naruszenia się różnią – często bardzo wyraźnie.

Najmniej bolesną karę można otrzymać za nieposiadanie wymaganych dokumentów podczas kontroli na skutek np. zapomnienia czy zgubienia. Za brak jednego dokumentu przewidziano mandat w wysokości 50 zł. Odmowa przyjęcia mandatu, będzie się wiązać z ryzykiem otrzymania grzywny 250 zł albo nagany.

Dalej idąca dolegliwość grozi za prowadzenie bez posiadania uprawnień. Dotyczy to osób, które nie zrobiły egzaminu na prawko albo zostało ono im zatrzymane za naruszenie przepisów. W tym przypadku, policja zaproponuje mandat od 100 do 500 zł, w zależności od rodzaju kierowanego środka lokomocji. Nieprzyjęcie mandatu naraża sprawcę na grzywnę w kwocie 5.000 zł. Niezależnie od kary pieniężnej, jeżeli wykroczenie nastąpiło mimo tymczasowego zatrzymania prawa jazdy przez starostę, może on przedłużyć okres zatrzymania o kolejne 3 miesiące, a jeżeli sprawa trafi do sądu, to można orzec zakaz prowadzenia pojazdu na czas od 6 miesięcy do trzech lat.

Następne omówione sytuacje, stanowią już przestępstwa. Oznacza to, że oprócz kary, skazanie skutkować będzie dokonaniem odpowiedniego wpisu w Krajowym Rejestrze Karnym.

Pierwsza z nich dotyczy kierowców, którym cofnięto prawo jazdy. Starosta wyda taką decyzję w stosunku do tzw. „młodych (świeżych) kierowców” za dopuszczenie się przez nich wykroczeń czy do osób o określonych problemach zdrowotnych i psychicznych – na podstawie badania lekarskiego. Kodeks karny traktuje te przypadki surowo, przewidując za nie grzywnę, karę ograniczenia wolności (np. prace społeczne), a nawet karę pozbawienia wolności do lat dwóch.

Druga zaś sytuacja, to jazda wbrew orzeczonemu zakazowi prowadzenia pojazdów. Kara, która grozi za popełnienie czynu to do trzech lat pozbawienia wolności.

Jak widać, ustawodawca rozmaicie sankcjonuje poszczególne przypadki niedozwolonej. Nie do końca można podzielić słuszność takich regulacji, gdyż wprowadzają pewien chaos i mogą sprawić problemu interpretacyjne czy obrończe, zapewne nawet niejednemu adwokatowi.

Reklamy

26 uwag do wpisu “Co grozi za jazdę bez prawka, bez uprawnień lub mimo zakazu

 1. Pingback: Jubileuszowy wpis nr 50! | PRAWO KIEROWCY

  • Dzień dobry, nie jest dopuszczalna jazda bez prawka, chyba że w ramach kursu w ośrodku szkolenia. Teoretycznie, można uczyć się na terenie prywatnym, byleby to nie była żadna droga wewnętrzna, a i trzeba się wystrzegać wypadku, bo wtedy można mieć podwójny problem.

   Polubienie

 2. Witam.
  Mam takie pytanie. Co grozi osobie, która miała prawo jazdy a zostało wstrzymane z powodów zdrowotnych po jakimś okresie od otrzymania dokumentu oraz dalej uczestniczy w ruchu drogowym? Na badaniach danej osobie powiedzieli, że ma dowieźć badania neurologiczne i termin następnych badań w Wojewódzkim Ośrodku jest po 2 latach. Prawo jazdy zostało wstrzymane za epilepsję.

  Polubienie

  • Dzień dobry, jeżeli prawo jazdy zostało cofnięte decyzją starosty, to prowadzenie pojazdu jest uważane za przestępstwo i grozi za to grzywna kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. W praktyce grozi za to grzywna. Jeżeli prawo jazdy nie zostało jeszcze cofnięte, to ma Pan wykroczenie. Pozdrawiam

   Polubienie

 3. Witam, jaką zazwyczaj otrzymuje się kare grzywny za jazde samochodem mimo cofnietych uprawnien, prawojazdy zostało zabrane za przekroczenie punktówkarnych

  Polubienie

  • Dzień dobry, tak jak wyżej podano w artykule, grozi Pani grzywna nałożona mandatem. Niemniej zawsze ryzykuje Pani, skierowaniem sprawy do sądu, gdzie nie ma przeszkód żeby Sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów, którego przekroczenie naraża Panią na poważne sankcje. Pozdrawiam

   Polubienie

 4. Grzywna jest nakładana przez policję na podstawie taryfikatora mandatów i jest uzależniona od prędkości, o ile przekroczono administracyjny poziom. Jeśli sprawa trafia do sądu, do sąd może wymierzyć grzywnę inną niż zrobiłaby to policja.

  Polubienie

 5. Jesli mam kat B i poruszam sie motocyklem o pojemności 600cm3 to jaka kara mi grozi?
  Czy jest to tylko nadat 300zł bez punktów karnych czy moze byc coś wiecej ?

  Polubienie

 6. Dzień dobry,
  w artykule napisałem dokładnie co grozi za brak uprawnień. Wszystko zależy od tego czy w momencie kontroli, nie miał Pan dokumentów bo np. się gdzieś zapodziały, czy w ogóle nie miał Pan prawka, czy też zostało ono Panu cofnięte. W zależności od okoliczności, sankcje są różne. Proszę więc doprecyzować swoją wypowiedź.

  Polubienie

 7. mam zatrzymane prawo jazdy po alkoholu zatrzymali mi na 3 lata zakaz sadowy sie juz skonczyl i te 3 lata minelo co grozi jakby teraz mnie zatrzymali bez uprawnien po trzezwemu

  Polubienie

 8. Dzień dobry. Dopóki poprzedni wyrok się nie zatrze, dopóty grozić będzie Panu dożywotni zakaz, co najmniej 10.000 zł świadczenia na rzecz funduszu, a także kara więzienia (na ogół kilka miesięcy) względnie dodatkowa grzywna.

  Polubienie

 9. Witam , ostatnio zostałem zatrzymany do kontroli i byłem pod wpływem alkoholu. Nigdy nie posiadałem prawa jazdy , ale byłem w trakcie robienia (w szkole jazdy wszystko skończone , pozostał tylko WORD) . Dostałem na miejscu mandat 500zł za brak prawka , na komisariacie zgodziłem się na grzywnę 5000zł , zawiasy 6msc na 2 lata i zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata. Moje pytanie , co grozi mi gdy złapią mnie trzeźwego , ale w trakcie tego zakazu ?

  Polubienie

 10. Witam kiedyś zatrzymali mnie na skuterze bez uprawnień I rodzic musiał jechać się tłumaczyć na komisariat policjant powiedział że jeżeli jeszcze raz mnie zatrzyma to złoży wniosek do sądu(2lata temu) parę dni temu zatrzymala mnie policja autem i dostałem mandat za brak kategorii B 300zl + 200zl za pasy lecz nie byłem w bazie danych że kiedyś jechałem bez bo nie dostałem mandatu. Oczywiście ten który dostałem przyjąłem czy może policja dac mandat i zrobić wniosek do sądu o odroczenie?? Jestem przed egzaminem praktycznym.

  Polubienie

 11. Dzień dobry. Prawie wszystko pan bardzo ładnie i jasno opisał ale prawie.Nie wspomniał pan o jeździe po zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy za przekroczenie limitu punktów i skierowaniu na egzamin kontrolny. W takim przypadku uprawnienia sie traci przecież dopiero gdy sie nie zda egzaminu lub nie stawi na niego w ciągu 3miesiecy. Co oznacza ze do tego czasu można dostać jedynie mandat za brak dokumentu prawa jazdy (art95kw)przy sobie czyż nie tak? Pan natomiast sugeruje ze jazda po zatrzymaniu prawa jazdy za wykroczenia to jazda bez uprawnień art94 par 1. Wiec przede wszystkim jak to jest w końcu z powyższym nie opisanym w tym artykule przypadku? Dostrzegam także sprzeczność przy opisanej przez pana jeździe po zatrzymaniu Prawa Jazdy na 3miesiace za przekroczenie prędkości o 50km/h o czym pan wspominajac opisał to nazywając jazdą bez uprawnienia i ze ponowna jazda grozi przedłużeniem o następne 3mies zatrzymania dokumentu prawa jazdy czyli do 6 miesięcy a kolejna jak mówi prawo jazda skutkuje cofnięciem uprawnienia. Dlaczego wiec jazdę po zatrzymaniu prawa jazdy za przekroczenie prędkości nazywa pan jazdą bez uprawnieńia skoro po tym fakcie w okresie zatrzymania prawa jazdy trzeba zostać zatrzymanym jeszcze dwukrotnie aby do tego doszło? Pozdrawiam

  Polubienie

 12. Ja mam takie pytanie w roku 2012 miałem zabrane prawo jazdy za jazdę pod wpływem na 3 lata w ciągu tej kary złapano mnie tydzień przed upływem kary i wtedy dostałem od nich na 2 lata niby tako próbę że jeśli mnie złapią w ciągu tych 2 lat to grozi mi odsiadka i teraz mi to już minęło wszystko i chcę się dopytać co by mi groziło jak by teraz mnie złapano samochodem trzeźwego?

  Polubienie

 13. Pingback: Podsumowanie 2017 roku | PRAWO KIEROWCY

 14. Witam. Miałem zabrane prawo jazdy kat. B,zostało mi kat. T co mi grozi gdy będę jechał samochodem mając tylko kat. T. oczywiście zakaz już minął.
  Pozdrawiam..

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s