Traktorem po paru piwkach- czyli czy rolnik prowadzący traktor popełnia przestępstwo z art. 178 a k.k.

Jeden z Czytelników bloga zwrócił się do nas z zapytaniem, czy odpowiedzialności karnej za prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu podlega także osoba prowadząca traktor lub inną maszynę rolniczą.

Decyduje ruch lądowy a nie charakter pojazdu

W zasadzie odpowiadając na to pytanie wskazać należy, iż w gruncie rzeczy nie ma większego znaczenia, czy osoba znajdująca się pod wpływem alkoholu prowadzi traktor, kombajn, czy po prostu samochód osobowy. Istotnym dla popełnienia przestępstwa z art. 178a kodeksu karnego jest bowiem nie rodzaj maszyny czy pojazdu a miejsce, gdzie tym pojazdem na podwójnym gazie się poruszamy.

Ruch lądowy?

By przyjąć odpowiedzialność karną kierowcy czy operatora maszyny rolniczej kierowca ten musi prowadzić ten przykładowy traktor w ruchu lądowym. W zasadzie pod tym pojęciem mieszczą się wszystkie miejsca ogólnie dostępne dla uczestników ruchu drogowego, na których odbywa się rzeczywisty ruch pojazdów. W szczególności nie są to tylko drogi publiczne, ale także drogi lokalne, dojazdowe, parkingi, place, strefa ruchu, czy strefa zamieszkania.

Wystarczy więc gdy kierowca traktora w drodze na pole przejedzie droga dojazdową, która jest droga ogólnie dostępną aby potencjalnie odpowiadać przed sądem za naruszenie art. 178a K.k.

Natomiast o ruchu drogowym trudno mówić w przypadku prac polowych. Tak więc w zasadzie prowadzenie maszyny rolniczej pod wpływem alkoholu na polu nie podlega odpowiedzialności karnej. Nie jest to bowiem miejsce, gdzie zwykle odbywa się ruch.

2 uwagi do wpisu “Traktorem po paru piwkach- czyli czy rolnik prowadzący traktor popełnia przestępstwo z art. 178 a k.k.

 1. witam. A jak się ma art. 178 a par. 1 kk do art. 161 kw. w zw. z art. 29 ustawy o lasach. Dukt leśny – gruntowy, wąski, bez szlabanu, nie prowadzący do żadnych zabudowań, miejscowości. W jaki sposób organy (policja, prok., sąd) ma wykazać, że tamże odbywa się rzeczywisty ruch lądowy? Za udzielenie odpowiedzi z góry dziękuję.

  Polubienie

 2. Dobry wieczór,

  Szanowny Panie Adwokacie

  syn ma taki problem, że zatrzymała policja i poddała badaniu, dmuchaniem w alkomat.
  Ww pierwszym badaniu wyszło 0.29 drugi 0,33 pozniej wzieli go na komisariat, gdzie wyszlo im 0,27 0,25 ,0,19 (na stacjonarnym alkomacie).
  Syn jechał na rano do pracy , nikogo na ulicach.
  Zabrali mu od razu prawko a jest kierowca i musi utrzymywać konkubine i dziecko. konkubina nie pracuje, tyle co dorywczo cos tam zrobi. Nie ma tez konkubina jego prawa jazdy.

  Syn wiele lat miał nieposzlakowaną opinie brak jakiegokolwiek konfliktu z prawem , zero punktów karnych nie miał. ]

  chciałbym aby napisać pismo o warunkowe umorzenie do prokuratora , ale teraz do niego dzwonili z Policji, że ma się podpisać dobrowolne poddanie się karze 3 lata zakazu prowadzenia 5000zl do zaplaty i 6 miesiecy pozb wolnosci w zawieszeniu ,

  Syn sie nie zgadza, nie ma takiego pieiądza a 3 lata zakazu to dramat, jak on ma jakąkolwiek prace brać jak wszedzie tzreba dojezdzać.

  czy mam szanse na zmiane kwalifikacji czynu na wykroczenie i wtedy pisać do sądu ? czy lepiej próbować pisać o warunkowe umorzenie postepowania ? Może warto byloby wziąc adwokata? Czy adwokat jest w stanie zalatwić aby tych 5 tys złotych i zakazu nie było.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s