Wideorejestrator w samochodzie a sprawa karna lub wykroczeniowa

Urządzenie to jest podstawowym narzędziem w walce z skorumpowaną Policją za wschodnią granicą naszego kraju, mimo że w Polsce problem korupcji w Policji jest już raczej przeszłością, to wideorejestratory także u nas zyskują coraz większa popularność.

Z drugiej strony przez media przetacza się informacja, iż na zachodzie naszego kraju wideorejestratory są wręcz przez prawo tępione. W Austrii za jego używanie grozi kara grzywny. W Niemczech dopuszczono możliwość, iż używania ale tylko dla celów prywatnych, natomiast dowód z nagrania nie może zostać użyty w sądzie. Ot prawo zachodnioeuropejskie bardziej przedkłada ochronę dobra w postaci ochrony danych osobowych – jak chociażby numery rejestracyjne pojazdu nad prawo do wykazania swoich racji w sądzie za pomocą nagrania.

No cóż jak to wygląda w Polsce?

W Polsce wideorejestratory są dość powszechnym zjawiskiem i nie budzą one negatywnego zainteresowania Policji. Wręcz przeciwnie Policja bardzo chętnie przyjmuje tego typu nagrania by na jego podstawie doprowadzić do ukarania kierowcy mandatem.

Co więcej nawet główny zainteresowany czyli Generalny Dyrektor Danych Osobowych nie sprzeciwia się używaniu kamery w aucie, ale tylko w sytuacji, gdy na nagraniu zarejestrowanym na nasz własny użytek pojawi się materiał, który może stać się dowodem popełnienia wykroczenia bądź przestępstwa.

Wątpliwości pojawią się natomiast w przypadku nagrywania tego typu filmów i ich upubliczniania w internecie.

Upubliczniając czyjś wizerunek nie tylko naruszamy przepisy o ochronie danych osobowych ale przede wszystkim naruszamy czyjeś dobra osobiste czym narażamy się na pozew o zadośćuczynienie.

W każdym razie z punktu widzenia procesu prowadzonego w sprawie kierowcy nagranie z wideorejestratora jest dowodem jak każdy inny. Jak każdy inny, ale jednak nagranie obrazujące rzeczywisty przebieg zdarzenia, kontroli Policji czy innych okoliczności wypadku może okazać się dowodem dużo skuteczniejszym niż sprzeczne zeznania świadków.

Nagranie to może okazać się szczególnie istotne w sytuacji ustalenia rzeczywistego przebiegu zdarzenia drogowego, ustalenia osoby odpowiedzialnej za doprowadzenie do wypadku lub kolizji drogowej, a także dla ustalenia przebiegu i sposobu przeprowadzonego przez Policję badania trzeźwości kierującego pojazdem.

Więc chyba warto wyposażyć auto w takie urządzenie ( chyba że jedzie się do Austrii), a co Państwo sądzicie o stosowanie tego typu urządzeń?

Jedna uwaga do wpisu “Wideorejestrator w samochodzie a sprawa karna lub wykroczeniowa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s