Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdu

prawkoUtrata prawa jazdy na zawsze, wbrew temu, co wielu sądzi, nie grozi dopiero od dwóch lat, ale już od ponad 15. Przed dwoma lata jedynie istotnie zaostrzono przepisy drogowe. Wcześniej można było stracić prawko dożywotnio w wyjątkowych sytuacjach, a i sądy nie kwapiły się do tak radykalnego karania.

Obecnie sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio w razie:

1) w razie spowodowania wypadku w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu na zdrowiu innej osoby’

2) prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, jeżeli zarazem kierowca wcześniej był już prawomocnie (recydywa) skazany za jazdę po pijaku albo za spowodowanie w tym stanie nietrzeźwości katastrofy drogowej lub niebezpieczeństwa jej powstania albo wypadku, w którym inna osoba zmarła czy poniosła ciężki uszczerbek na zdrowiu;

3) prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych;

We wszystkich trzech przypadkach sąd może zaniechać orzeczenia zakazu jedynie wyjątkowo w szczególnie uzasadnionych okolicznościach. Oznacza to, że istnieje pole do obrony przed odebraniem prawa. Warto wówczas poważnie przemyśleć swoją sytuację i być może skontaktować się z adwokatem. Obrona podjęta czym szybciej jest tym skuteczniejsza.

Sąd bezwzględnie i bez wyjątku na zawsze orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w razie ponownego (recydywa) skazania kierowcy w okolicznościach określonych w poprzednich trzech sytuacjach.

8 uwag do wpisu “Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdu

 1. Witam.
  Kieruję się do Pana z zapytaniem o opinię w następującej sprawie.

  Wieczorem spożyłem alkohol tyle co puszka piwa i prowadziłem potem samochód, zostałem zatrzymany w stanie nietrzeźwym, badanie alkomatem wykazało 0,59 promila.

  dodam, że kierowcą jestem od 18 lat i nigdy przenigdy nie popełniłem żadnego wykroczenia drogowego ani przestępstwa żadnego.

  . To pierwszy taki przypadek z glupoty i braku pomyslunku i bardzo tego żałuję, zdaję sobie sprawę z konsekwencji i znam w sumie przepisy. Wiem, ze to niebezpieczne i jestem za surowym karaniem pijanych kierowców.

  Wiem, że na decyzję prokuratora wpływa wiele czynników, jednak chciałbym tylko zasięgnąć informacji, jakiej kary mogę się spodziewać.

  Czy w takim przypadku mogę złożyć wniosek o dobrowolnym poddaniu się karze i czy takie rozwiązanie w moim przypadku w ogóle miałoby sens? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź, pozdrawiam. Czy w ogole mogę i powinienem wziąć adwokata?

  Polubienie

 2. Być może badanie alkomatem miało miejsce bezpośrednio po spożyciu alkoholu. W takich sytuacjach wynik jest znacznie zawyżony bo wpływa na niego alkohol znajdujący się jeszcze w nosogardzieli. Dlatego sąd nie bierze pod uwagę wyników badań przez pierwsze 15 minut od zakończenia spożywania alkoholu.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s