Pokwitowanie zabrania prawa jazdy – czy i kiedy można prowadzić pojazd po zatrzymaniu prawa jazdy?

Bez tytułuZatrzymanie prawa jazdy przez policję (żandarmerię wojskową, czy Inspekcję Transportu Drogowego) odbywa się za pokwitowaniem. Kierowco, pamiętaj o zabraniu pokwitowania! W praktyce bowiem zdarza się, że policjant z roztargnienia lub chociaż zagadania przez proszącego o pobłażliwość kierującego, zapomni wydać dokument. A jest on ważny. O tym kiedy można zatrzymać prawo jazdy, pisałem w tym wpisie.

Pokwitowanie prawa jazdy w niektórych sytuacjach, uprawnia do czasowego kierowania pojazdem po zatrzymaniu.

Na podstawie pokwitowania przez okres 7 dni od daty zatrzymania dokumentu, można poruszać się pojazdem, jeżeli interwencja policji nastąpiła z powodu:

a) stwierdzenia zniszczenia prawa jazdy w stopniu powodującym jego nieczytelność,

b) podejrzenia podrobienia lub przerobienia prawa jazdy,

c) upływu terminu ważności prawa jazdy,

d) uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił czyn, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

Ponadto można kierować pojazdem w okresie 24 godzin od zatrzymania, jeżeli nastąpiło z powodu uzasadnionego podejrzenia, że kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu. Z kolei przez okres 72 godzin po zatrzymaniu, tymczasowo można jeździć, jeżeli prawo jazdy zostało wydane przez obce państwo.

Pokwitowanie wypełnia się w dwóch egzemplarzach; oryginał otrzymuje kierujący, a kopia pozostaje w bloczku pokwitowań. Od momentu zatrzymania dokumentu funkcjonariusz ma 7 dni, aby wysłać do sądu wniosek o wydanie postanowienia w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy. Wyjątkiem jest gdy zatrzymanie następuje z uwagi na podejrzenie sfałszowania prawka albo gdy należy przeprowadzić badanie krwi lub moczu dla oceny trzeźwości lub odurzenia. W tym ostatnim przypadku termin wynosi 30 dni. Jeśli termin został przekroczony, prawo jazdy powinno być niezwłocznie zwrócone.

Warto jeszcze dodać, że w razie uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd zagraża bezpieczeństwu ruchu lub narusza wymagania ochrony środowiska, pokwitowanie, stanowi jednocześnie skierowanie na dodatkowe badania techniczne.

A oto jak wygląda wzór pokwitowania. Warto zauważyć, że na odwrocie znajdują się pouczenia, z którym zawsze należy się zapoznać.

Reklamy

5 uwag do wpisu “Pokwitowanie zabrania prawa jazdy – czy i kiedy można prowadzić pojazd po zatrzymaniu prawa jazdy?

 1. Witam,

  W zeszłym tygodniu niestety byłem u zięcia na imieninanch. Rano w drodze do roboty o około 8.55 złapała mnie Policja do rutynowej kontroli.( na marginesie słyszałem, ze nie moga tak lapać do rutynowej jak nie stwarzam zagrożenia, to prawda?)
  w kazdym razie jechałem samochodem osobowym. Pierwszy pomiar alkomatem wykazał 0,56 mg/l, zaś drugie 0,15 mg/l. to dużo w ogole?

  Złapano mnie na wylocie z Opalenicy na Poznań, gdzie o 8.55 jest mało ludzi na ulicy. Nie byłem dotychczas karany, oprócz kilku mandatów za przekroczenie predkości i raz za nieustapienie pierwszenstwa i mała kolizje spowodowałem..

  Jestem kierowcą codziennie, jeżdze do pracy do Tarnowa Podgornego, mam żonę na utrzymaniu, która pracuje tylko na pol etatu, ale nie mamy dzieci. brak prawa jazdy będzie mega problemem.

  Moje pytanie brzmi: czy jest szansa, że nie zostanie odebrane mi prawo jazdy na kategorię C i E, bo takie tez mam, kiedys jezdzilem jako zawodowy, a zostawią mi kategorie B?

  I jaka jest prawdopodobna kara za ten wyczyn? I na ile lat może być odebrane prawo jazdy?

  Polubienie

  • Kwestia „rutynowego” badania jest kontrowersyjna. Teoretycznie nie jest dozwolona, w praktyce wystarczy, że policjant wymyśli sobie, że coś mu się nie spodobało w jeździe kierowcy i tworzy w ten sposób podstawę, żeby dokonać zasadną kontrolę. Rozpiętość między dwoma badaniami jest bardzo duża. Winno były byc przeprowadzone kolejne. Niemniej skoro nie było, to należy przyjąć że popełnił Pan wykroczenie. Obligatoryjni traci Pan mandat na minimum pół roku. Warto powalczyć, żeby zakaz dotyczył tylko kategorii B.

   Polubienie

 2. witam raz jeszcze,

  Co to znaczy, ze jest kontrowersyjna. Tzn, że moga tak kontrolowac, czy nie moga.
  Moge jako kierowca odmówic wówczas poddaniu sie badaniu jak jechałem prawidlowow?

  Czy pomoże tutaj coś kamerka- videorejestrator i im udowodnię, iż nie mieli mnie prawa zatrzymac.

  Albo jak mnie zatrzymają ewidentnie w łapance, takiej jak od czasu do czasu gliny robia, ze zamykaja całe osiedle i przedmuchuja po kolei.

  Dzięki

  Polubienie

 3. Witam, co w przypadku zgubionego pokwitowania? Dodam, że mija już okres zatrzymania prawa jazdy, do odbioru bedzie 23marca. Czy bez pokwitowania będę mogła je odebrać? Czy jest ono potrzebne do odebrania prawa jazdy?

  Polubienie

  • Dzień dobry, pokwitowanie daje prawo do kierowania pojazdami przez okres uzależniony od przyczyny zatrzymania dokumentu – najdłużej 7 dni. Brak pokwitowania nie oznacza, że nie otrzyma Pani dokumentu z powrotem. Pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s