Pokwitowanie zabrania prawa jazdy – czy i kiedy można prowadzić pojazd po zatrzymaniu prawa jazdy?

Bez tytułu[Aktualizacja na dzień 16.10.2018]

Zatrzymanie prawa jazdy przez policję (żandarmerię wojskową, czy Inspekcję Transportu Drogowego) odbywa się za pokwitowaniem. Kierowco, pamiętaj o zabraniu pokwitowania! W praktyce bowiem zdarza się, że policjant z roztargnienia lub chociaż zagadania przez proszącego o pobłażliwość kierującego, zapomni wydać dokument. A jest on ważny. O tym kiedy można zatrzymać prawo jazdy, pisałem w tym wpisie.

Pokwitowanie prawa jazdy w niektórych sytuacjach, uprawnia do czasowego kierowania pojazdem po zatrzymaniu.

Na podstawie pokwitowania przez okres 7 dni od daty zatrzymania dokumentu, można poruszać się pojazdem, jeżeli interwencja policji nastąpiła z powodu:

a) stwierdzenia zniszczenia prawa jazdy w stopniu powodującym jego nieczytelność,

b) podejrzenia podrobienia lub przerobienia prawa jazdy,

c) upływu terminu ważności prawa jazdy,

d) uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił czyn, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

Ponadto można kierować pojazdem w okresie 24 godzin od zatrzymania, w przypadku:

a)  przekroczenia przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego w okresie 5 lat od wydania skierowania na właściwy kurs reedukacyjny;

b) popełnienia w okresie próbnym, dla osoby, która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii B, trzech wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji;

c) zatrzymania prawa jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawnienia czynu polegającego na kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym lub przewożeniu osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym (pozwoleniu czasowym) lub wynikającą z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji.

Z kolei przez okres 72 godzin po zatrzymaniu, tymczasowo można jeździć, jeżeli prawo jazdy zostało wydane przez obce państwo, a kierujący pojazdem nie ma w Polsce miejsca zamieszkania.

Pokwitowanie wypełnia się w dwóch egzemplarzach; oryginał otrzymuje kierujący, a kopia pozostaje w bloczku pokwitowań. Od momentu zatrzymania dokumentu funkcjonariusz ma 7 dni, aby wysłać do sądu wniosek o wydanie postanowienia w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy. Wyjątkiem jest gdy zatrzymanie następuje z uwagi na podejrzenie sfałszowania prawka albo gdy należy przeprowadzić badanie krwi lub moczu dla oceny trzeźwości lub odurzenia. W tym ostatnim przypadku termin wynosi 30 dni. Jeśli termin został przekroczony, prawo jazdy powinno być niezwłocznie zwrócone. Jeżeli prawo jazdy zostało wydane przez państwo inne niż Rzeczpospolita Polska i kierujący pojazdem nie ma miejsca zamieszkania na jej terytorium, prawo jazdy przekazuje się niezwłocznie staroście właściwemu ze względu na miejsce naruszenia przepisów prawa o ruchu drogowym. Starosta ten niezwłocznie przekazuje zatrzymane prawo jazdy do właściwego organu państwa, w którym zostało ono wydane.

Warto jeszcze dodać, że w razie uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd zagraża bezpieczeństwu ruchu lub narusza wymagania ochrony środowiska, pokwitowanie, stanowi jednocześnie skierowanie na dodatkowe badania techniczne.

A oto jak wygląda wzór pokwitowania. Warto zauważyć, że na odwrocie znajdują się pouczenia, z którym zawsze należy się zapoznać.

13 uwag do wpisu “Pokwitowanie zabrania prawa jazdy – czy i kiedy można prowadzić pojazd po zatrzymaniu prawa jazdy?

 1. Witam,

  W zeszłym tygodniu niestety byłem u zięcia na imieninanch. Rano w drodze do roboty o około 8.55 złapała mnie Policja do rutynowej kontroli.( na marginesie słyszałem, ze nie moga tak lapać do rutynowej jak nie stwarzam zagrożenia, to prawda?)
  w kazdym razie jechałem samochodem osobowym. Pierwszy pomiar alkomatem wykazał 0,56 mg/l, zaś drugie 0,15 mg/l. to dużo w ogole?

  Złapano mnie na wylocie z Opalenicy na Poznań, gdzie o 8.55 jest mało ludzi na ulicy. Nie byłem dotychczas karany, oprócz kilku mandatów za przekroczenie predkości i raz za nieustapienie pierwszenstwa i mała kolizje spowodowałem..

  Jestem kierowcą codziennie, jeżdze do pracy do Tarnowa Podgornego, mam żonę na utrzymaniu, która pracuje tylko na pol etatu, ale nie mamy dzieci. brak prawa jazdy będzie mega problemem.

  Moje pytanie brzmi: czy jest szansa, że nie zostanie odebrane mi prawo jazdy na kategorię C i E, bo takie tez mam, kiedys jezdzilem jako zawodowy, a zostawią mi kategorie B?

  I jaka jest prawdopodobna kara za ten wyczyn? I na ile lat może być odebrane prawo jazdy?

  Polubienie

  • Kwestia „rutynowego” badania jest kontrowersyjna. Teoretycznie nie jest dozwolona, w praktyce wystarczy, że policjant wymyśli sobie, że coś mu się nie spodobało w jeździe kierowcy i tworzy w ten sposób podstawę, żeby dokonać zasadną kontrolę. Rozpiętość między dwoma badaniami jest bardzo duża. Winno były byc przeprowadzone kolejne. Niemniej skoro nie było, to należy przyjąć że popełnił Pan wykroczenie. Obligatoryjni traci Pan mandat na minimum pół roku. Warto powalczyć, żeby zakaz dotyczył tylko kategorii B.

   Polubienie

 2. witam raz jeszcze,

  Co to znaczy, ze jest kontrowersyjna. Tzn, że moga tak kontrolowac, czy nie moga.
  Moge jako kierowca odmówic wówczas poddaniu sie badaniu jak jechałem prawidlowow?

  Czy pomoże tutaj coś kamerka- videorejestrator i im udowodnię, iż nie mieli mnie prawa zatrzymac.

  Albo jak mnie zatrzymają ewidentnie w łapance, takiej jak od czasu do czasu gliny robia, ze zamykaja całe osiedle i przedmuchuja po kolei.

  Dzięki

  Polubienie

 3. Witam, co w przypadku zgubionego pokwitowania? Dodam, że mija już okres zatrzymania prawa jazdy, do odbioru bedzie 23marca. Czy bez pokwitowania będę mogła je odebrać? Czy jest ono potrzebne do odebrania prawa jazdy?

  Polubienie

  • Dzień dobry, pokwitowanie daje prawo do kierowania pojazdami przez okres uzależniony od przyczyny zatrzymania dokumentu – najdłużej 7 dni. Brak pokwitowania nie oznacza, że nie otrzyma Pani dokumentu z powrotem. Pozdrawiam

   Polubienie

 4. za alkohol lub narkotyki redaktorze pokwitowanie wydaje się bez terminu ważności a nie jak piszesz na okres 24 H pomyliło się tobie z przekroczeniem prędkości w terenie zabudowanym . Co do badania trzeźwości policjant ma zawsze prawo zatrzymać każdego regulują to przepisy ustawy PRD. zapraszam do lektury tej ustawy.

  Polubienie

 5. Dzień dobry, niedawno spowodowałem niewielką kolizję pod wpływem alkoholu. 0,9 promila w wydychanym, czyli przestępstwo. Otrzymałem postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy. Wystosowałem zażalenie do postanowienia, które Sąd już otrzymał. Czy warto złożyć do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania oraz wszelkie materiały dowodowe na moją korzyść, że do tej pory nie miałem do czynienia z prawem, oraz że wiodłem ułożone życie? Chciałbym się również dowiedzieć czy do czasu rozprawy mogę poruszać się autem? W razie kontroli dostaję tylko mandat za brak dokumentu czy wynikną z tego większe konsekwencje? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Polubienie

 6. To z podobnej tematyki: czy po zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 msc ze wzgl. na przekroczenie o ponad 50km/h w terenie zabudowanym można po jego odbiór po upływie kary jechać samochodem, czy nie?

  Polubienie

 7. Wczoraj podczas kontroli ujawniono u mnie 0,17 mg/litr, po 15 min. było 0,15. W komisiariacie stwierdzono 0,09 mg/l, czyli 1,89 promila. Co robić żeby dostać zabrane prawo jazdy?

  Polubienie

  • Jeśli pomiary były prawidłowe i jechał Pan drogą dostępną dla ruchu publicznego, to niestety trzeba się liczyć z zakzem prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Sprawę należy dokładnie przeanalizować. Niemniej przy czarnym scenariuszu, warto jak najszybciej poddać się karze (na 6 miesięcy), co w krótszym czasie pozwoli odzyskać uprawnienia. Pozdrawiam

   Polubienie

 8. Dzień dobry zostały mi zabrane prawo jazdy za pokwitowaniem na 7dni mogę prowadzić jechałem motocyklem a nie oznakowany radiowozy wyskoczył z bocznej ulicy i próbował mnie zatrzymać do kontroli tylko ja go nie widziałem gdy zauważyłem od razu się zatrzymałem ale prawko mi zabrali za próbę ucieczki a ja i ich normalnie na świecie nie widziałem dodam że jechałem 75 do 85 km proszę o pomoc

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s