Uniknięcie zakazu prowadzenia pojazdów za wykroczenie

W jednym z wcześniejszych wpisów, wskazywałem, że za wykroczenie sąd może orzec – a w przypadku jazdy w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka oraz nieudzielenia niezwłocznej pomocy ofierze wypadku przez jego uczestnika – obowiązkowo orzeka zakaz prowadzenia pojazdu.

Kodeks wykroczeń przewiduje dla sprawcy furtkę w postaci odstąpienia od wymierzenia zakazu. Podobnej okazji nie znajdzie sprawca przestępstwa, gdyż regulacji takiej nie ma w kodeksie karnym.

Odstąpienie od wymierzenia kary czy środka karnego, jaki jest zakaz, dotyczy już sytuacji skazania. Zatem nie wiąże się z obroną w toku postępowania, a jedynie walką o jak najniższy wyrok.

Sąd może odstąpić od orzeczenia zakazu w wypadku zasługującym na szczególne uwzględnienie. Jego ocena zależy od charakteru czynu oraz właściwości i warunków osobistych sprawcy. Przykładami mogą służyć niewielkie przekroczenie zabronionego poziomu alkoholu w organizmie (np. 0,11 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza), wcześniejsza niekaralność, nieutrudnianie prowadzenia postepowania, przeproszenie, zapewnienie niepopełniania więcej w przyszłości takiego czynu itp.

Niezależnie od okoliczności popełnienia wykroczenia, istotne jest również umiejętne przedstawienie argumentacji przed sądem. Odstąpienie od zakazu zależy bowiem od przekonania sędziego. W takiej sytuacji może okazać się przydatną porada albo pomoc adwokata.

5 uwag do wpisu “Uniknięcie zakazu prowadzenia pojazdów za wykroczenie

 1. Dzien dobry Wieczór Panie Adwokacie

  Przeczytałem Pana mecenasa stronę i mam takie pytanie, które mnie męczy.
  Mój sąsiad, w sumie nie znajomy, ale tylko znany z widzenia. Często widze jak w żabce pod blokiem strzela sobie piwko a potem rusza po nim w trasę.
  Conajmniej raz w tygodniu go tak widze, jest ochroniarzem i jezdzi na nocne zmiany do jakiegos magazynu.
  Nie jestem konfidentem ale zapytam: Czy jeśli zadzwonie na gliny , podam numery blach samochodu i powiedział, że ten kierowca wypił w tej chwili alkohol i jedzie samochodem to funkcjonariusz policji przyjął by zgłoszenie, nawet jeśli zachowam anonimowość i nie podałbym moich danych osobowych?

  Proszę o poradę, naprawdę nie jestem donosicielem ale wkurzaja mnie takie oszołomy co jezdza po pijaku. Zreszta przeczytałem sobie ten artykuł o tej sprawie w Kamieniu Pomorksim, pamietam tamtą sprawe. Więc w sumie chciwłabym cos zrobic, ale nie che potem zeby mnie wytykali palcem jako konfidenta.

  Jak to zrobic?.

  Polubienie

  • Można spokojnie zadzwonić na policję. Może Pan spisać numer rejestracyjny pojazdu, zapamiętać markę i zgłosić, że taki sąsiad jest często przez widziany jak „najprawdopodobniej” jedzie na podwójnym gazie. Nie musi Pan ujawniać swojej tożsamości, tzn może Pan pwiedzieć, że boi się sąsiada i nie będzie chciał ujawnić swoich danych ani złożyć zeznań. W gruncie rzeczy wystarczy, że policja złapie osobę na gorącym uczynku. Jeśli skontroluje ją i wyjdzie na jaw spożycie, to przecież żaden świadek nie jest już potrzzebny.

   Polubienie

 2. Dzien Dobry. 2-3lata temu zatrzymano mnie 3 razy na rowerze bez karty rowerowej (niestety nie miałem) byłem nie pełnoletni i za 3 razem rodzic musiał zjawic się na komisariat w celu wysłuchania policji ze jechałem bez karty rowerowej.. Policjant stwierdził iz sporzadza notatkę i jesli jeszcze raz trafie na niego to wysyła to do sadu o ukaranie mnie. Jakis czas temu prowadziłem auto przed egzaminem i niestety złapała mnie policja bez uprwanien. Otrzymałem mandat 500zł plus punkty karne za pasy. Po tym czasie gdy policja na rowerze mnie zatrzymala postanowilem zrobic prawo jazdy na motorower. Egzamin na kategorie B został zaliczony a od mandatu minął miesiac, czy Organ ścigania mógłby sie dopatrzec gdzies w dokumentach ze jezdzilem 3 razy bez karty na rowerze i za 4 pojechałem autem mogli to zlozyc do sądu o zakaz prowadzenia pojazdow? Czy nie będzie problemu z odebraniem PJ?
  Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s