Konsekwencje jazdy po pijaku lub narkotykach

Various spirits.jpg

Fot: Fernando Carrizo

Kodeks karny w kilku miejscach wskazuje, co może dodatkowo, poza karą, spotkać kierowcy jadącego na podwójnym gazie. Co do zasady za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego grozi – wedle uznania sądu – grzywna (na ogół kilka tysięcy złotych, kara ograniczenia wolności (np. prace społeczne)  albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli sprawca był wcześniej za to przestępstwo skazany albo za przestępstwo sprowadzenia katastrofy komunikacyjnej lub jej niebezpieczeństwa lub za spowodowanie wypadku i obrażeń u innych uczestników ruchu (recydywa), podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

O ile skazany za jazdę po pijaku, może oczekiwać w przypadku orzeczenia więzienia warunkowego zawieszenia kary, o tyle recydywista ma szanse na zawiasy jedynie w szczególnie uzasadnionych wypadkach.

Oprócz kary złapany kierowca musi się także liczyć z zakazem prowadzenia pojazdów na okres od trzech do 15 lat, a jeśli doszło do recydywy to sąd może mu wymierzyć nawet dożywotni zakaz.

Kolejnym obciążeniem skazanego jest obowiązek zapłaty świadczenia na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie co najmniej 5.000 zł. Recydywista będzie musiał zapłacić więcej, bo co najmniej 10.000 zł.

Dodatkowo skazany może zostać obciążony kosztami procesu i wydatkami, które wynoszą od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych w przypadku długiego procesu, dopuszczenia licznych dowodów, w tym z opinii biegłego.

 

4 uwagi do wpisu “Konsekwencje jazdy po pijaku lub narkotykach

 1. Czołem,

  Mam takie pytanie, może trochę z innej beczki, ale dotyczące tematów poruszanych na http://www.prawokierowcy.pl. swoja drogą dobry blog.
  Pytanie mam więc takie, a nie znalazlem artykułu na blogu o tym. Interesuje mnie co grozi osobie, która zezwoliła na prowadzenie samochodu osobie bez prawa jazdy.

  Np. ojciec pozwala swojemu synowi jezdzic po osiedlu żeby sie nauczył. Albo kumpel pozwala kumplowi sie przejaechac, ktory jeszcze nie ma prawka?

  Najpierw wszyscy mówili, że nic, a potem zaczęło się mówić o tym, że jednak i ona zostanie ukarana.

  Czy ktoś wie w końcu, jak to jest? A najlepiej gdyby ktoś znalazł jakieś przepisy na ten temat.

  Dzieki

  Tomasz Szamotuły

  Polubienie

 2. Czołem,

  a nie ma takich przepisow, ze można uczyc kumpla co nie ma prawka i jak jest ktos obok kto jest kierowca, tj. ma prawko, to można tak jeżdzić?

  Pozdro

  Tomasz Szamotuły

  Polubienie

 3. Witam,
  mam pytanie dot. przypadku, kiedy osoba, która prowadzi pojazd wudmucha 0,20. Kest to wykroczenie, osoba nie spowodowała wypadku, nie ma recydywy. Jakie mogą grozić konsekwencje i co zrobić, aby jak najszybciej odzyskać prawo jazdy ?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s