Zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów


File:Finland road sign 312.svgJeden z czytelników naszego bloga zadał pytanie, czy po dostaniu zakazu jazdy na wszystkie pojazdy, może prowadzić skuter. Kwestii tej poświęcę niniejszy wpis.

Kodeks karny przewiduje orzeczenie zakazu na wszelkie pojazdy w dwóch sytuacjach. Po pierwsze, w razie popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, będąc w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegając z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, art. 174 lub art. 177 k.k. Wówczas środek orzeka się na okres co najmniej 3 lat. W tym przypadku sąd może jednak orzec zakaz jedynie na pojazdy danego rodzaju. Po drugie, w stosunku do niektórych recydywistów w zakresie przestępstw drogowych, sąd może orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio w razie recydywy opisanego wyżej przypadku.

W pierwszej sytuacji sąd może orzec zakaz na pojazdy danego rodzaju. Przykładowo, na wszystkie pojazdy samochodowe. Taki wyrok pozwalałby kierować nie tylko skuterem, ale także motocyklem, na który jednak potrzebne jest odrębne uprawnienie. Jeżeli orzeczenie objęłoby wszelkie pojazdy mechaniczne, to prowadzić można by było tylko rower, ale także niektóre motorowery, tzn. zaopatrzone w silnik pomocniczy o pojemności skokowej nie przekraczającej 50 cm3, które zachowują wszystkie normalne cechy charakterystyczne budowy, umożliwiające ich zwykłą eksploatację jako rowerów.

Obecna redakcja przepisu, który pozwala na orzeczenie zakazu na „pojazd danego rodzaju” dopuszcza także nałożenie go na rower, motorower lub pojazd zaprzęgowy.

Wszystko zatem zależy, od treści sentencji.

7 uwag do wpisu “Zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów

 1. Dzień dobry, w zeszłym roku na 2 lata zostało mi zabrane prawo jazdy. Jechałam samochodem i mnie złapali. Mam zakaz prowadzenia wszystkich pojazów mechanicznych w ruchu lądowym. Zostało mi jeszcze 10 miesięcy do końca zakazu. Czy ma sens napisanie do sądu wniosku o możliwość jazdy rowerem przed zakończeniem kary?

  Polubienie

 2. Witam. Za miesiąc minie mi 3 lata odkąd zabrali mi prawo jazdy za jazdę pod wpływem. Czy po tym okresie mogę jeździć motorowerem na dowód do czasu aż zdam na nowo prawo jazdy ?

  Polubienie

 3. Witam. Może Pan mi pomoże. Bo nie dostałem prawidłowej odpowiedzi ani od wydziału komunikacji ani od policji. Skończył mi się zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Pytanie brzmi czy jeżeli upłynął mi termin zakazu to czy mogę jeździć skuterem o pojemności 49cm3 ? W obecnym prawie Polskim urodzeni przed datą 2014 mogą jeździć skuterem o tej pojemności na dowód. Więc jak to wygląda po zakazie.? Pozdrawiam

  Polubienie

 4. czy kiedy zostalem zatrzymany pijany 2promile i bede mial zakaz prowadzenia motoroweru czy bede mugl jezdzic zwyklym rowerem czekam na sprawe obecnie prosze o odpowiedz

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s