Upływ terminu ważności prawa jazdy

Autor: Marcin.sobczyk (Wikimedia Commons).

Do niedawna prawo jazdy było wydawane bezterminowo, a tylko w niektórych wypadkach, takich jak problemy natury zdrowotnej, wskazywano datę jego ważności. Przepisy się jednak zmieniły. Uprawnienie na kategorie AM,  A1,  A2,  A, B1, B, B+E i T wydaje się na okres 15 lat, a na kategorie C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E na okres 5 lat. Okres ten może zostać skrócony z uwagi na zastrzeżenia lekarskie. Co istotne, kierowcy po raz pierwszy uzyskujący prawko kategorii B, otrzymuje je na czas próby trwający 2 lata.

 

Tym samym na parę tygodni przed „przeterminowaniem” należy rozpocząć starania odnowienia dokumentu (od ręki się go nie dostanie). Inaczej w razie kontroli drogówki, można wpaść w kłopoty.

Upływ terminu ważności prawa jazdy jest jedną z przyczyn jego zatrzymania przez Policję. Na podstawie wystawionego za zatrzymanie pokwitowania, kierowca może jeszcze prowadzić pojazd przez 7 dni, ale w praktyce jest to za krótki okres na uzyskanie w tym czasie nowego dokumentu. To z kolei naraża kierowcę na ryzyko popełnienia wykroczenia za brak dokumentów, jeżeli w okresie nieposiadania prawa oraz upływu ważności pokwitowania spróbuje wsiąść za kółko.

Utrata ważności prawa jazdy nie będzie oznaczała konieczności zdawania kolejny raz egzaminu, ale warto czym prędzej udać się do wydziału komunikacji po wtórnik dokumentu.

4 uwagi do wpisu “Upływ terminu ważności prawa jazdy

 1. Dzień dobry,

  Bardzo ciekawy artykuł. Zainteresowało mnie jednak na jakiej zasadzie odbywa się przedłużenie/ odnowienie prawa jazdy? Czy jest ryzyko, że urząd nie odnowi mi dokumentu i każe zdawać egzamin jeszcze raz?

  Pozdrawiam.

  Polubienie

  • Dzień dobry, dziękuję za zainteresowanie artykułem. Może się zdarzyć, że nie dostanie Pani nowego prawa jazdy, jeżeli nie zostaną spełnione warunki formalne, czyli np. brak potrzebnego zaświadczenia lekarskiego, brak zdjęcia albo opłaty za wydanie dokumentu. Nie spowoduje do jeszcze konieczności ponownego zdawania egzaminu. Po prostu organ automatycznie wyda dokument tylko, jeśli spełnione będą wszystkie przesłanki.

   Polubienie

 2. Dzień dobry,
  Bardzo ciekawy artykuł, natomiast interesuje mnie jak wygląda w rzeczywistości odnowienie dokumentu prawa jazdy? Jeżeli wymiana dokumentu wiązałaby się z koniecznością przeprowadzenia badań lekarskich, to jest to trafiony pomysł, natomiast jeżeli odnowienie miałoby polegać tylko na uaktualnieniu zdjęcia oraz złożenia opłaty to mija się to z celem. Teoretycznie zakładając : osoba 65 letnia przedłuża dokument o kolejne 15 lat, czyli ma prawo do prowadzenia samochodu do wieku 80 lat, a wiadomo, że (nie zakładam, aby u wszystkich osób to występowało) w tym wieku wiele osób może mieć ograniczoną koncentrację czy szybkość reakcji na drodze.

  Polubienie

  • Obecnie dokumenty wydaje się na maksimum 10 lat, więc nikt nie pozwoli osobie w podeszłym wieku dłużej poruszać się autem bez spełnienia dodatkowych wymogów. Wymiana zdjęcia tez ma sens, bo człowiek się fizycznie zmienia.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s