Jak można się bronić za prowadzenie na podwójnym gazie

Obrona w przypadku zarzutów za jazdę po alkoholu jest ograniczona. Są jednak pewne aspekty, na które warto zwrócić uwagę.

Zacznijmy od definicji napoju alkoholowego. Tak, bo jazda na podwójnym gazie, wcale nie musi znaczyć, że zrobiłeś coś nielegalnego. Tymczasem karalnym czynem jest prowadzenie w stanie po użyciu alkoholu rozumianego jako produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego.

Zawartość substancji w organizmie prowadzącego mierzy się w pierwszej kolejności alkotestem. Jest to urządzenie, które musi posiadać świadectwo wzorcowania. Certyfikat jest ważny 6 miesięcy, ale można go wystawić po kontroli.

W świadectwie wzorcowania, wskazana jest niepewność pomiaru. Czyli skala niedokładności badania. Na ogół wynosi on 0,01 mg substancji w 1 dm3, co oznacza, że mając 0,25 mg alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza, nie musi to oznaczać czyn karalny.

Pomiaru alkoholu na ogół nie wolno przeprowadzać 15 min po zakończeniu jego spożywania lub palenia papierosów przez kierowcę. Tak samo kolejne pomiary nie mogą być przeprowadzane bezpośrednio po sobie. Objętość wydechu przy badaniu musi wynieść co najmniej 1,5 dm3, a czas wydechu minimum 3 sekundy. Na ogół badanie przeprowadzane jest przy pomocy ustnika, który powinien być rozpakowany bezpośrednio przed użyciem.

Jeżeli wyniki pomiaru budzą wątpliwości, można przeprowadzić dowód z opinii biegłego sądowego celem przeprowadzenia badań retrospektywnych.

Poza powyższymi formalnymi sposobami na obronę, zawsze należy rozsądnie podejść do analizy okoliczności popełnienia czynu. W zakresie merytorycznej obrony, warto mieć na uwadze np. czy kierowca był świadomy popełnionego czynu.

5 uwag do wpisu “Jak można się bronić za prowadzenie na podwójnym gazie

 1. Witam,

  Tak sie zdarzyło że Utraciłem prawo jazdy za punkty karne. posiadałem wszystkie kategorie, odzyskałem kategorię „B”, zaliczając egzamin powtórny. Czy mam szansę odzyskać pozostałe kategorie bez ponownego podchodzenia do powtórnego egzaminu?

  Polubienie

 2. Dzien dobry,

  Potrzebuje pomocy gdyz mam powazny problem i proszę o pomoc,

  W zeszly weekend zostałem zatrzymany wieczorem przez Panów Policjantów gdy jechałem autem pod wpływem alkoholu. Badanie na miejscu alkomatem 0,46 mg/l – podczas powrotu z potancówki o godz. drugiej w nocy. W zasadzie skontrolowali mnie po dodmem na spokojnym osiedlu – jechałem już uliczką osiedlową podjeżdzałem pod garaż.

  Nigdy nie mialem do tej pory takiej sytuacji nawet więcej jak kilku pkt karnych nie uzbierałem , a jezdze już dobrych kilka latek.

  Pojazdem jechałem normalnie nie stwarzałem żadnego zagrożenia. Teraz mam się zgłosić na posterunek = komendę Policji i będą mnie przesłuchiwać w charakterze podejrzanego – pytanie co robić w takiej sytuacji?

  Czy brać adwokata ? Ile w ogóle adwokat bierze za taka sprawę, jak wygląda cennik? Jakiego adwokata w ogole brac, ja jestem z Gniezna?

  Co mam mówić a czego nie, jak się zachowywać – czy się przyznać czy też nie?

  Prawo jazdy jest mi niezbędne. Codziennie dojeżdzam do pracy w Poznaniu i na zakupy. I nie wyobrażam sobie abym musiał jezdzić pociagiem jak jakis student.
  Jak ja zakupy na niedzielę zrobie? zonka nie ma w ogole prawka jedynie ja w domu pracuje – mam na utrzymaniu 3 osobową rodzine, a dzieciaka trzeba wozić do gimnazjum. Ma co prawda kilometr do szkoły ale co sobie jego kumple pomysla, ze nie jest dowozony do szkoły autem.

  Zresztą mam na auto leasing konsumecki, dopiero co rok spłacam, jeszcze mi 2 zostały. Więc co ja z tym autem zrobie, będzie stało?

  Prosze o pomoc?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s