Na jak długo można stracić prawo jazdy i czy po zabraniu prawa jazdy trzeba ponownie zdawać egzamin?

Czas na jaki kierowca traci uprawnienia do prowadzenia pojazdami zależy od przyczyn zaistnienia całej sytuacji. Jeżeli zatrzymanie prawa jazdy wynika z jego upływu terminu ważności, nieprzedstawienia w wymaganym terminie zaświadczenia o ukończeniu kursu dokształcającego lub reedukacyjnego albo orzeczenia dotyczącego przeciwwskazań zdrowotnych lub psychologicznych do kierowania pojazdem, to zwrot nastąpi po ustaniu przyczyny oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej. Nie ma zatem sztywnego terminu pozbawienia możliwości kierowania pojazdami. Jeżeli jednak od dnia zatrzymania prawa jazdy upłynął rok, warunkiem wydania prawa jazdy jest uzyskanie pozytywnego wyniku kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji.

Pozostałe okoliczności zabrania prawa jazdy wiążą się już z utratą uprawnień na określony czas. Minimalny okres wynosi 3 miesiące. Jest konsekwencją przekroczenia na obszarze zabudowanym dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h oraz przewożeniem zbyt dużej liczby pasażerów. Po trzech miesiącach następuje zwrot prawka, chyba że dana osoba pomimo zatrzymania została złapana na jeździe bez uprawnień, wskazany termin ulega przedłużeniu do 6 miesięcy. Jeżeli w przedłużonym okresie zatrzymania, kierowca ponownie pojedzie bez uprawnień, będzie musiał już zdawać egzamin.

Dłuższe terminy utraty prawa jazdy mogą wynikać z orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów. Kodeks wykroczeń przewiduje zakaz na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Zakaz można orzec za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, niezatrzymanie pojazdu do kontroli drogowej, nieudzielenie niezwłocznej pomocy ofierze wypadku przez uczestnika zdarzenia oraz prowadzenie bez uprawnień. Zakaz orzeka się obowiązkowo za prowadzenie w stanie po użyciu alkoholu (link) i podobnie działającego środka. Przy czym na poczet zakazu prowadzenia zalicza się okres zatrzymania prawa jazdy.

W przypadku popełnienia przestępstwa, za które kodeks karny dopuszcza zakaz, orzeka się go co do zasady na czas od roku do 15 lat. Sąd może orzec zakaz w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Obowiązkowy zakaz i to na okres od 3 lat do 15 grozi za wyżej wymienione przestępstwo popełnione w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnięcia z miejsca spowodowania katastrofy w ruchu lub wypadku, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała.

Jeszcze surowsze konsekwencje grożą recydywiście, który ponownie popełnił czyn, za który orzeczono zakaz na czas od 3 lat lub za spowodowanie katastrofy w ruchu albo wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu innej osoby, będąc przy tym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia. W takiej sytuacji orzeka się dożywotni zakaz.

W niektórych przypadkach, prawo przewiduje odzyskanie uprawnień do prowadzenia pojazdu jeszcze przed zakończeniem obowiązywania zakazu. Może to nastąpić na wniosek o skrócenie czasu trwania zakazu. Po ustaniu zakazu prowadzenia pojazdów albo skróceniu, należy na nowo zrobić uprawnienia.

Reklamy

40 uwag do wpisu “Na jak długo można stracić prawo jazdy i czy po zabraniu prawa jazdy trzeba ponownie zdawać egzamin?

 1. Witam.

  Zatrzymano mi na początku marca prawo jazdy za jazdę po użyciu alkoholu. Zasugerowano mi 6 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów i jakąś grzywnę.
  Zgodziłem się na takie warunki skoro proponowali i taki wyrok otrzymałem.

  chciałbym sie w związku z tym dowiedzieć, czy dokument prawo jazdy mogę odebrać po 6 miesiącach od dnia faktycznego zatrzymania dokumentu czyli od marca, czy też raczej po upływie 6 miesięcy od wyroku, który dopiero co zapadł.

  Polubienie

  • W wyroku powinno być wskazane, że na poczet zakazu zalicza się okres od dnia zatrzymania, jeśli tego nie ma należy to poprawić. Powinno się liczyć okres od dnia zatrzymania prawka i po 6 miesięcy od tego dnia można domagać się zwrotu dokumentu. Pozdrawiam

   Polubienie

 2. Witam.

  Panie Adwokacie!!!!!

  Chciałbym się dowiedzieć jakie kroki należy podjąć aby odzyskać dokument prawo jazdy.
  dodam, iz prawo jazdy straciłem z powodu jazdy pod wpływem alkoholu.
  Wyrokiem orzeczono mi zakaz na 4 lata i jeszcze nie minął ale chciałbym już wcześniej być do tego przygotowany. Dlatego mam dwa pytania.

  Po pierwsze chciałbym wiedzieć, czy kiedy odzyskam już prawo jazdy to będzie to to samo prawo jazdy które zostało mi zabrane? Czy będzie to nowe z nowym zdjęciem itd.

  Po drugie Czytałem że po przejściu tych badań lekarskich na które się dostaje skierowanie zazwyczaj lekarz daje terminowe prawo jazdy? Jeżeli miałbym odzyskać to samo prawo jazdy które mi zabrano a było one bezterminowe to jakby teraz miało być terminowe?

  Polubienie

  • Dzień dobry. Koniec obowiązywania zakazu nie oznacza odzyskanie dokumentu. Trzeba ponownie zdawać egzamin, po którym uzyska się nowy dokument. To oznacza w konsekwencji, że dostanie Pan terminowe prawo jazdy.

   Polubienie

 3. Witam serdecznie

  Miałem wczoraj wieczorem kolizje drogową, mój samochód dość mocno uszkodziłam, na całe szczęście nikomu nic sie nie stało wjechałam po porstu w rów niestety okazało sie ze mam 1,1 promila w wydychanym powietrzu podczas kontroi. Potem zabrali mnie na krew, wyniki maja być później.

  Chciałabym sie dowiedzieć jaka kara mnie za toczeka, na ile czasu zabiorą mi prawo jazdy ?
  Jaka bedzie wysokośc kary grzywny ?
  Czy w sądzie na rozprawie liczy sie badanie krwi czy w wydychanym powietrzu?

  Polubienie

  • Dzień dobry, kara uzależniona jest od wielu okoliczności, np. uprzedniego karania. Jeżeli wyniki pomiaru się potwierdzą albo będą podobne, nie może Pani liczyć za bardzo na pobłażliwość. Wyniki były wysokie. W przypadku skazania orzeczony zostanie zakaz prowadzenia pojazdu, co najmniej na 6 miesięcy, ale przy takim stężeniu mogą to być lata. KAra grzywny uzależniona jest od Pani zarobków. Innymi słowy, im więcej się zarabia, tym wyższa grzywna. Odnośnie ostatniego pytania, bardziej miarodajny jest wynik badania krwi.

   Polubienie

 4. Witam,w roku 2015 w czerwcu miałam wypadek wyskoczył mi lis pod koła i uderzyłam w drzewo,kiedy policja przyjechała i sprawdziła mnie alkomatem miałam 0.47 promila…pare godzin wczesniej wypiłam z koleżanką dwie lampki wina,potem dostałam telefon ze z mama jest bardzo żle (mama miała raka) nie pomyslałam że wcześniej wypiłam to był impuls i……zabrano mi prawo jazdy na 36 miesięcy, kary i straciłam wszystko….30 lat jazdy bez punktów, mandatów….życie mi się przewróciło do góry nogami…czy mam szanse odzyskac to prawojazdy,czy muszę zdawać egzaminy?Czy to już jest definitywny koniec dla mnie…co robić?

  Polubienie

 5. Dzień dobry, utrata prawa jazdy na okres trzech lat oznacza, że po tym czasie, można ponownie się o nie ubiegać. Istnieje możliwość skrócenia zakazu o połowę. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek do sądu, który może, acz nie musi go uwzględnić. Niestety, niezaleznie od ostatecznego trwania okresu zakazu, trzeba będzie potem zdawać egzamin prawo jazdy.
  Pozdrawiam

  Polubienie

  • Witam,ale po 1.5 roku trzeba miec blokade w aucie to raz a drugi to po prostu już nie odzyskam prawa jazdy nowe egzaminy i egzaminatorzy nie pozwolą mi na to,no i jeszcze jakieś badania niewiem na co i po co? Za taki błąd taka kara a są tacy co siedzą na stołkach i jeżdzą po pijanemu i nic…a ja szarak mam zniszczone życie….jestem zmuszona wyjechać z tego kraju,bo tutaj kary są dla takich ludzi jak ja,tacy co nagminnie łamią prawo i przepisy są bezkarni….dziękuję za odpowiedz….

   Polubienie

   • Myślę, że zbyt pesymistycznie podchodzi Pani do nowego egzaminu. Fakt trzeba go będzie na nowo zdać, ale nie można zakładać, że egzaminatorzy nie pozwolą na sukces. Raczej jak zobaczą, że Pani pewnie umie jeździć, to szybciej egzamin się zakończy. Proszę się nie poddawać. Pomyślności.

    Polubienie

 6. Witam,dziękuję za odpowiedz,ale powiem Panu że instruktorzy naprawdę inaczej do tego podchodzą,za każde oblanie jest kasa i na tym bazują i nie interesuje ich że dobrze jeżdzą kursanci,na byle błachosce oblewają taka jest szara rzeczywistość…..Raczej nie dam rady i ten wstyd że za alkohol zabrane…..Przedtem to chociaż było na rok i bez egzaminów, a teraz podciągają pod najgorsze recydywy i te egzaminy będzie mi bardzo ciężko…dziękuję Panu za odpowiedzi….

  Polubienie

 7. Pingback: Jubileuszowy wpis nr 50! | PRAWO KIEROWCY

 8. Dzień dobry
  Czy ma jakieś znaczenie z jakich przyczyn doszło do utraty prawa jazdy w kontekście ponownego egzaminu. Np. Czy gorzej jak zabrano prawo jazdy za jazdę po pijaku czy np z uwagi na inna przyczynę zatrzymania prawa jazdy

  Polubienie

 9. Witam

  Może troszkę nie na temat, ale gorąco proszę o odpowiedź

  Dnia 02.05.2015 zostałem zatrzymany za jazdę po alkoholu. Dostałem zakaz prowadzenia pojazdów na dwa lata.

  Moje pytanie jest następujące:
  Czy po upływie zakazu tj. 03.05.2017 mogę poruszać się na prawie jeździe z UK?
  Czy po upływie zakazu mogę wymienić moje angielskie prawo jazdy, które posiadam od 2010 roku. Dodam, że uprawnienia robiłem w Anglii w Polsce nigdy nie posiadałem prawa jazdy.

  Dziękuję za odpowiedź
  Pozdrawiam Lukasz

  Polubienie

  • Dzień dobry, to bardzo ciekawe pytanie. Sądzę, że przepisy jednoznacznie nie wykluczają wskazanej możliwości, wszak zakaz obejmuje tylko Polskę, a Pan mimo utraty uprawnień w kraju zachował je za granicą. Moim zdaniem, posiadanie i korzystanie z obcego uprawnienia z prawnego punktu widzenia aktualizuje Pańskie uprawnienie w Polsce po wygaśnięciu zakazu. Ale nie zagwarantuję Panu, że moją interpretację podzielą urzędnicy.

   Polubienie

 10. Witam Pana
  Utraciłam prawo jazdy na rok (12 mies) ponieważ prowadziłam auto w stanie nietrzeźwym. Po roku nie odebrałam go z Urzędu Gminy, bo nie stać mnie było na zrobienie badań lekarskich, zarabiam mało, samotnie wychowuję dziecko. Sądziłam, że odbiorę je kiedykolwiek, jak zdobędę pieniądze ale nie wiedziałam, że jak moje prawo jazdy poleży dłużej w urzędzie to będę musiała robić od nowa egzaminy. Czy mogłabym się odwołać w urzędzie żeby wydano mi je wyłącznie na podstawie badań lekarskich, czy jednak zmuszona jestem zdawać egzaminy od nowa? Jeździłam autem 20 lat bezwypadkowo ale to stres i koszty. Co Pan doradza?

  Polubienie

  • Może Pani zaskarżyć decyzję, ale nie oznacza to jeszcze sukcesu. Pytanie bowiem jest, ile czasu minęło od zakończenia zakazu, czy urząd prawidłowo doręczył Pani korespondencję w sprawie i jakie dokładnie były okoliczności odmowy zwrotu dokumentu. Pozdrawiam

   Polubienie

 11. Mam pytanie, czy jeśli straciłem prawo jazdy z powodu przekroczenia punktów, i po pół roku próbuje je odzyskać idąc ponownie na egzamin, to jaka będzie data uprawnień na nowym dokumencie?

  stara – z egzaminu sprzed lat czy nowa?

  czy to prawda ze na dokumencie nie bedzie informacji ze uprawnienia posiadałem juz kilka lat temu?

  Proszę o odpowiedź

  Polubienie

 12. Witam, zostaly mi cofniete uprawnienia na okres dwoch lat za jazde pod wplywem alkoholu, po uplywie kilku lat, podszedlem do egzaminu i zdalem dzis teorie i praktyke za pierwszym razem. Czy na nowym prawo jazdy bede mial date uzyskania uprawnień te z przed wielu lat, czy nową z 2017?

  Polubienie

 13. Witam!! Mam pytanko! 06.05 2017 utraciłem prawko za 2 gaz.Miałem 2promile. Zakaz obowiązuje na 3 lata. Co po upływie tego terminu? Czy można liczyć na skrócenie kary?(była godz 22 mały ruch,mała mieścina) Poddałem się dobrowolnej karze.Wiem że egzamin trzeba zdawać,a ponowny kurs też?

  Polubienie

  • Dzień dobry. Prawo karne wyklucza skracanie zakazu orzeczonego za jazdę pod wpływem. Niestety jest to wyjątek, gdyż regułą jest prawo do skrócenia. Służy Panu jednak inne uprawnienie. Mianowicie może się Pan starać o zmianę postaci zakazu na możność jazdy z blokadą alkoholową. Musi jednak minąć połowa kary. Blokadzie poświęcony był jeden z wcześniejszych wpisów: https://prawokierowcy.pl/2016/09/07/regulacje-prawne-dotyczace-blokady-alkoholowej-zwiekszajacej-bezpieczenstwo-w-ruchu-drogowym/

   Polubienie

   • Dzień dobry,
    Uderzyłem w inny samochód podczas parkowania,
    Pomiar wykazał 0,34 promila (0,17 w powietrzu)
    1. Jak postępuje ubezpieczyciel OC który wypłaca odszkodowanie w przypadku zrobienia kolizji przez osobę „po spożyciu” – czy będę zobowiązany zwrócić ubezpieczycielowi wypłaconą kwote z mojego OC?
    2 . W protokole skody który mam wypełnić dla ubezpieczyciela trzeba zaznaczyć „trzeźwy/nie trzeźwy” co wybrać jeśli byłem w zakresie 0,2-0,5 czy „po spożyciu” ?
    2. Ubezpieczyciel OC jak w przypadku każdej szkody żąda aby przesłać kopie Prawa jazdy – jak mogę taką kopię uzyskać skoro prawo jazdy zostało zatrzymane? Od policji? Od sądu ?
    Z góry dziękuję i pozdrawiam

    Polubienie

   • Dzień dobry. Może zostać Pan zobowiązany do pokrycia odszkodowania na zasadzie regresy. Nie musi Pan przesłać prawa jazdy. Tym bardziej ze mając oc ubezpieczyciel ma jego dane a z policji może dowiedzieć się o jego losach w tej sprawie.

    Polubienie

 14. Witam. Zostało mi zabrane prawo jazdy w grudniu 2015 roku ( 0,58 promila) na komendzie było 0,48 i było to już wykroczenie, no ale liczy się 1 pomiar. Otrzymałem zakaz na 2 lata. Badania już wszystkie mam zrobione mandat zapłacony. Posiadałem także kategorię C. Mam pytanie odnośnie odzyskania prawa jazdy. Czy muszę udać się na kurs reedukacyjny wprowadzony w roku 2017? Czy muszę iść na cały kurs czy tylko egzaminy? I jak ma się sprawa zabranego prawa jazdy do kursu na przewóz rzeczy , który był wbity w prawo jazdy? Czy ten kurs tez tracę( w tym kursie nie ma możliwości samego egzaminy tylko cały kurs)?

  Polubienie

 15. Witam. Straciłem prawo jazdy za jazdę po spożyciu alkoholu na 6 miesięcy. Zakaz prowadzenia obowiązuje do 16.11.2017 i po upływie tego terminu mogę składać wniosek o nowe prawo jazdy gdyż będzie ono terminowe. Jeśli zdecyduje się na jazdę samochodem po 16.11.2017 i zostanę zatrzymany do kontroli a nie będę mieć jeszcze prawa jazdy, to będzie to traktowane jako jazda bez dokumentu czy złamanie orzeczonego zakazu ?

  Polubienie

 16. Dzień dobry, jeśli zatrzymano prawko przez błąd w nazwisku, to nie trzeba zdawać egzaminu, tylko w urzędzie wszystko sprostować i wydać nowy dokument. Proszę udać się do Wydziału Komunikacji i tak Panią dokładnie poinstruują, jak najszybciej uzyskać dokument. Pozdrawiam

  Polubienie

 17. Dzień dobry. Zostało mi zatrzymane prawo jazdy na okres 6 miesięcy za alimenty. W październiku minoł czas zakazu jazdy. Składałem wnioski do mops, o cofnięcie decyzji u starosty. Decyzja wreszcie juz jest uchylająca zakaz prowadzenia pojazdów. Teraz gdy już mógł bym odebrać dokument w wydziale komunikacji pani urzędniczka oznajmiła mi że muszę zdawać prawo jazdy na nowo czyli egzaminy! Ponieważ w papierach moich widnieje że w 2013 i 2015 była wydana decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy. Dla mnie to dziwne ponieważ jeżdziłem autem cały ten czas czyli do marca 2017 r ,miałem sporo kontroli policji i nigdy nikt nic mi nawet nie wspomniał o takiej decyzji zatrzymania. Nigdy nie dostałem żadnej decyzji do ręki. Moje pytanie czy jest to zgodne z prawem? Czy muszę zdawać egzamin? Czy mogę jakoś tego uniknąć? Dziękuje

  Polubienie

 18. Witam minął okres 3 lat od zatrzymania prawo jazdy za % gdzie teraz muszę się udać by przystąpić do ponownego egzaminu na prawo jazdy,bo nie moge poprostu zapisac się na ponowny kurs.Mam decyzje przesłane z wydziału komunikacji o badaniach ale to kilka lat wstecz proszę o odpowiedz dziękuje.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s