Czy jazda po pijaku leśną droga jest przestępstwem?
Czyli o tym, w jakich miejscach można dopuścić się przestępstwa prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości?
Przestępstwo opisane w art. 178a K.k. – a więc prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu, czy środka odurzającego można popełnić tylko w określonym w Kodeksie miejscu, miejscem tym jest tym obszar, gdzie odbywa się ruch lądowy, wodny lub powietrzny. Oczywiście aut, które mogą uczestniczyć także w ruchu wodnym i powietrznym jak na razie w ofercie jeszcze nie ma, tak więc skoncentrujmy się na definicji ruchu lądowego.
Czym jest ruch lądowy?
Niestety dla amatorów łączenia alkoholu z prowadzeniem pojazdu pojęcie ruchu lądowego w doktrynie prawa karnego jest rozumiane bardzo szeroko. W zasadzie pod tym pojęciem mieszczą się wszystkie miejsca ogólnie dostępne dla uczestników ruchu drogowego, na których odbywa się rzeczywisty ruch pojazdów. W szczególności nie tylko drogi publiczne!
Gdzie odbywa się ruch lądowy?
Co oczywiste pierwszą kategorią takich miejsc będą drogi publiczne, a więc np.: drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe czy drogi gminne. Przyjmuje się także, iż ruch odbywa się na drogach wewnętrznych, chyba że tylko określona grupa osób z takiej drogi może korzystać. W tym kontekście także droga leśna jeżeli jest ogólnodostępna kwalifikuje się jako miejsce, gdzie można dopuścić się przestępstwa z art. 178a K.k.
Przestępstwa związanego z prowadzeniem po alkoholu dopuścimy się także prowadząc auto w strefie zamieszkania, a więc na obszarze przy wjeździe, na który umieszczone są specjalne tablice „strefa zamieszkania” lub w strefie ruchu a więc tam gdzie wjazdy i wyjazdy są oznaczone znakami drogowymi „strefa ruchu”
Przestępstwo to można także popełnić w innych miejscach jak: parking, drogi wewnętrzne, dojazdowe, równego rodzaju place o ile rzeczywiście odbywa się w tym miejscu ruch pojazdów.
Jeżeli te miejsca nie maja charakteru ogólnie dostępnego, np. prywatna zamknięta droga, ogrodzony plac, to o odpowiedzialności karnej nie ma mowy. Gdyby więc policja złapała Czytelnika na prowadzeniu po pijaku w takim miejscu, to powinien on zostać przez Sąd uniewinniony.
W tym miejscu warto wspomnieć jeden z wyroków Sądu Najwyższego, gdzie Sąd ten stwierdził: „Nie do przyjęcia jest teza sformułowana przez sąd I instancji, a aprobowana przez sąd odwoławczy, iż przestępstwo drogowe może być popełnione w każdym miejscu, o ile odbywa się tam ruch pojazdów albo pojazdu. Dosłowne przyjmowanie tej tezy mogłoby prowadzić do uznania, iż miejscem popełnienia przestępstwa drogowego mógłby zostać uznany teren prywatnego garażu jednego samochodu osobowego” (wyr. SN z 2. 02. 1998 r.
III KKN 353/96, niepub.). Nie mogą być zatem miejscem przestępstw drogowych (w tym i art. 178a § 1 k.k.) miejsca, w których nie odbywa się ruch ogólnodostępny, a jedynie w danym miejscu dopuszczone są do ruchu pojazdy ściśle określonego, wąskiego grona osób. Nie są nimi drogi prywatne, tj. dostępne dla ich właścicieli lub osób przez nich upoważnionych, prowadzących do gruntów rolnych, z których korzysta właściciel, by dojechać do pola w celu wykonania zabiegów technicznych, drogi leśne, wykonane w tzw. przecinkach, pola, łąki, sady, itp.
mec. Damian Nowicki
ADWOKAT
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UAM. Autor artykułów fachowych w prasie prawniczej. Jego zainteresowania zawodowe koncentrują się przede wszystkim na prawie karnym i procedurze karnej, ale także na prawie cywilnym oraz bankowym.
E-MAIL: d.nowicki@turcza.com.pl
TEL: +48 607 990 017
KONTAKT
TURCZA Kancelaria Radców Prawnych
ul. Palacza 144
60-278 Poznań
Telefon: +48 61 666 37 60
E-mail: kancelaria@turcza.com.pl
0 komentarzy