Czy jazda po pijaku leśną droga jest przestępstwem? Czyli o tym, w jakich miejscach można dopuścić się przestępstwa prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości?

Przestępstwo opisane w art. 178a K.k. – a więc prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu, czy środka odurzającego można popełnić tylko w określonym w Kodeksie miejscu, miejscem tym jest tym obszar, gdzie odbywa się ruch lądowy, wodny lub powietrzny. Oczywiście aut, które mogą uczestniczyć także w ruchu wodnym i powietrznym jak na razie w ofercie jeszcze nie ma, tak więc skoncentrujmy się na definicji ruchu lądowego.

Czym jest ruch lądowy?

Niestety dla amatorów łączenia alkoholu z prowadzeniem pojazdu pojęcie ruchu lądowego w doktrynie prawa karnego jest rozumiane bardzo szeroko. W zasadzie pod tym pojęciem mieszczą się wszystkie miejsca ogólnie dostępne dla uczestników ruchu drogowego, na których odbywa się rzeczywisty ruch pojazdów. W szczególności nie tylko drogi publiczne!

Gdzie odbywa się ruch lądowy?

Co oczywiste pierwszą kategorią takich miejsc będą drogi publiczne, a więc np.: drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe czy drogi gminne. Przyjmuje się także, iż ruch odbywa się na drogach wewnętrznych, chyba że tylko określona grupa osób z takiej drogi może korzystać. W tym kontekście także droga leśna jeżeli jest ogólnodostępna kwalifikuje się jako miejsce, gdzie można dopuścić się przestępstwa z art. 178a K.k.

Przestępstwa związanego z prowadzeniem po alkoholu dopuścimy się także prowadząc auto w strefie zamieszkania, a więc na obszarze przy wjeździe, na który umieszczone są specjalne tablice „strefa zamieszkania” lub w strefie ruchu a więc tam gdzie wjazdy i wyjazdy są oznaczone znakami drogowymi „strefa ruchu”

Przestępstwo to można także popełnić w innych miejscach jak: parking, drogi wewnętrzne, dojazdowe, równego rodzaju place o ile rzeczywiście odbywa się w tym miejscu ruch pojazdów.

Jeżeli te miejsca nie maja charakteru ogólnie dostępnego, np. prywatna zamknięta droga, ogrodzony plac, to o odpowiedzialności karnej nie ma mowy. Gdyby więc policja złapała Czytelnika na prowadzeniu po pijaku w takim miejscu, to powinien on zostać przez Sąd uniewinniony.

W tym miejscu warto wspomnieć jeden z wyroków Sądu Najwyższego, gdzie Sąd ten stwierdził: „Nie do przyjęcia jest teza sformułowana przez sąd I instancji, a aprobowana przez sąd odwoławczy, iż przestępstwo drogowe może być popełnione w każdym miejscu, o ile odbywa się tam ruch pojazdów albo pojazdu. Dosłowne przyjmowanie tej tezy mogłoby prowadzić do uznania, iż miejscem popełnienia przestępstwa drogowego mógłby zostać uznany teren prywatnego garażu jednego samochodu osobowego” (wyr. SN z 2. 02. 1998 r.
III KKN 353/96, niepub.). Nie mogą być zatem miejscem przestępstw drogowych (w tym i art. 178a § 1 k.k.) miejsca, w których nie odbywa się ruch ogólnodostępny, a jedynie w danym miejscu dopuszczone są do ruchu pojazdy ściśle określonego, wąskiego grona osób. Nie są nimi drogi prywatne, tj. dostępne dla ich właścicieli lub osób przez nich upoważnionych, prowadzących do gruntów rolnych, z których korzysta właściciel, by dojechać do pola w celu wykonania zabiegów technicznych, drogi leśne, wykonane w tzw. przecinkach, pola, łąki, sady, itp.

7 uwag do wpisu “Czy jazda po pijaku leśną droga jest przestępstwem? Czyli o tym, w jakich miejscach można dopuścić się przestępstwa prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości?

 1. Witam.

  A jak wygląda kwestia drogi na zamkniętych ogródkach działkowych. Nie ma tu powszechnego dostępu wjechać mogą tylko właściciele działek. Czy wiec jak po paru piwkach pojadę spod działki do lokalnego parkingu to jak sąsiad doniesienia złoży to grozi mi zatrzymanie prawa jazdy?

  Polubienie

 2. Witam serdecznie Panie adwokacie

  Mąż prowadził auto w stanie nietrzeżwym . Zabrano mu prawo jazdy na okres dwa lata. Okres ten już minął . Czy oprócz tego , że musi zdać znowu egzaminy – to musi na nowo zrobić kurs prawa jazdy ??? Bardzo proszę o odpowiedż.

  Pozdrawiam
  Sylwia z Poznania

  Polubienie

 3. Dzień dobry,

  Mam następujący problem, Zdarzyło się że miałem 0.1mg alkoholu, to jest chyba 0.21 promila; chciałbym się dowiedzieć co mi grozi ?
  Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś wie czy mam możliwość się poddać dobrowolnie karze czy też nie mam takiej szansy ?
  co mnie czeka w najlepszym razie a co w najgorszym ?Funkcjonariusze powiedzieli mi, że jakbym mial 0.09mg alkoholu w powietrzu to by mnie po prostu puścili, a tak mam wezwanie na policję a później nie wiem co? do tej pory nie byłem karany i nie miałem żadnego wykroczenia
  Czy grozi mi zatrzymanie prawa jazdy
  Prosze o pomoc

  Polubienie

  • Dzień dobry, w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad podjęciem obrony w celu uniewinnienia. Pomiar jest na granicy karalności. Pozostaje więc poddać go ocenie, np czy był prawidłowy. Na ogół każda aparatura obarczona jest błędem statystycznym i być może wcale nie jechał Pan w stanie po użyciu. Jeżeli zostanie Pan skazany, należy się liczyć z orzeczeniem zakazu, ale na okres minimalny, to jest kilku miesięcy.

   Polubienie

 4. witam serdecznie,

  na feriach podczas tego roku spowodowalem drobna kolizję samochodową prowadzac pod wplywem alkoholu – ok. 0,8promila
  otrzymałe własnie pismo z prokuratury, ze akt oskarzenia zostal wyslany do sądu z art. 178a kk. -czy moge liczyc na wyrok w zawieszeniu? czy raczej bedzie to wyrok prawomocny?
  -po jakim okresie moje papiery stana sie z powrotem czyste, o ile w ogole jeszcze beda czyste?
  Czy grozi mi zatrzymanie prawa jazdy? Na jak długo zatrzymaja mi prawo jazdu i czy będe musiał zdawać znowu prawo jazdy
  z gory dziekuje za odpowiedz

  Polubienie

  • Dzień dobry, warto podjąć się poważnej obrony w sprawie, bo grozi za czyn surowa konsekwencja. Jeżeli nie był Pan uprzednio karany, to więzienie raczej nie grozi. Chciałbym sprostować, że wyrok w zawieszeniu jeżeli się ostanie, to też jest wyrok prawomocny. Czyste papiery, czyli tzw. zatarcie, zależy od orzeczonej kary. Może to być 10 lat od daty zakończenia kary albo środka karnego. Przy czym można wnioskować o wcześniejsze zatarcie po upływie 5 lat. Należy się liczyć z zabraniem prawka w takiej sprawie i to na kilka lat. Po tym okresie będzie trzeba ponownie zdawać egzamin.

   Polubienie

 5. witam. A jak się ma art. 178 a par. 1 kk do art. 161 kw. w zw. z art. 29 ustawy o lasach. Dukt leśny – gruntowy, wąski, bez szlabanu, nie prowadzący do żadnych zabudowań, miejscowości. W jaki sposób organy (policja, prok., sąd) ma wykazać, że tamże odbywa się rzeczywisty ruch lądowy? Za udzielenie odpowiedzi z góry dziękuję.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s