Kiedy można stracić prawo jazdy? Część 2 – cofnięcie oraz zatrzymanie prawa jazdy.

Prawo o ruchu drogowym przewiduje także możliwość zatrzymania przez Policję prawa jazdy. Zatrzymanie prawa jazdy może oznaczać tylko zawieszenie uprawnień do kierowania albo nawet jego utratę. Poza opisanymi w poprzedniej części przypadkami, może nastąpić to jeszcze z kilku powodów: przekroczenia dopuszczalnej prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym, przewożenia zbyt dużej liczby pasażerów, nieczytelności prawa jazdy, podejrzenia podrobienia lub przerobienia prawka, upływu jego terminu ważności, prowadzenia pojazdu niewyposażonego w obowiązkową blokadę alkoholową, kierowania pojazdu mimo obowiązywania zatrzymania, cofnięcia prawa jazdy lub sądowego zakazu; przekroczenia tolerowanej liczby 24 punktów karnych.

Dodatkowe restrykcje dotyczą osób po pierwszym zdanym egzaminie na prawko. Starosta może cofnąć im uprawnienia, o ile w ciągu roku przekroczą 20 punktów karnych. „Świeży” kierowcy mogą również stracić uprawnienia, jeśli w okresie 2 lat od wydania im po raz pierwszy prawa jazdy popełnili przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (cofnięcie może nastąpić niezależnie od orzeczenia zakazu sądowego) lub dowolne trzy wykroczenia spośród czynu tzw. zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu, prowadzenia pojazdu w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, niezachowania ostrożności na drodze wewnętrznej oraz przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h.

Utrata uprawnień do kierowania pojazdami wcale nie musi wynikać z popełnienia przestępstwa czy wykroczenia. Można bowiem cofnąć prawo jazdy ze względu na stan zdrowia. Przeciwwskazania zdrowotne, mogą dotyczyć problemów ze wzrokiem, słuchem, zachowaniem równowagi, nerkami, cukrzycą, układem ruchu, sercowo-naczyniowym, oddechowym, nerwowym, w tym padaczki. Mogą także wynikać z choroby psychicznej, nadużywania lub uzależnienia od alkoholu i środków działających podobnie do alkoholu lub ich nadużywanie, stosowania lekarstw mogących mieć wpływ na kierowanie, a także z innych poważnych zaburzeń stanu zdrowia, które mogą stanowić zagrożenie w sytuacji kierowania pojazdami.

Zatrzymanie prawa jazdy grozi również dłużnikom alimentacyjnym. Jeżeli zobowiązany do płacenia alimentów uchyla się od obowiązku, a dokładniej przez okres ostatnich 6 miesięcy świadczył pieniądze w kwocie niższej niż 50% od ustalonych alimentów, starosta może zatrzymać prawo jazdy.

Kiedy można stracić prawo jazdy? Część 1 – sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

7 uwag do wpisu “Kiedy można stracić prawo jazdy? Część 2 – cofnięcie oraz zatrzymanie prawa jazdy.

 1. Pingback: Kiedy można stracić prawo jazdy? Część 1 – sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. | PRAWO KIEROWCY

 2. Dzień dobry,

  Tak sie zdarzyło że zostało mi zabrane prawko za 0,68 promila.To dla mnie straszna sprawa gdzyż przez to wyleciałem z roboty no i teraz czeka mnie rozprawa sądowa.
  A człowiek bez auta jak bez ręki.

  Chciałbym sie jakos ratować i w związku z tym pytam: Czy jak sąd orzeknie zakaz jazdy samochodem, to w tym czasie mogę jeżdzić motorowerkiem o poj 50cm3 na ktróry nie trzeba mieć prawa jazdy czy jest to już pojazd i jedynie rowerek albo autobusik.

  A jakie teraz są orzekane bo podobno ostatnio bardzo się to zmieniło.Dziękuje za pomoc

  Polubienie

  • Dzień dobry, wszystko zależy czy dostał Pan zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów czy też określonego typu. Jeżeli zakaz dotyczy tylko samochodów, to może się Pan kierować pozostałymi pojazdami mechanicznymi takimi jak motorower.

   Polubienie

 3. Witam,,

  a jak wygląda w praktyce kwestia zatrzymania prawa jazdy za alimenty? Jest to wykorzystywane narzędzie?

  Starosta sam z siebie podejmuje takie działanie, czy musi być wniosek wierzyciela alimentacyjnego?
  Warto by może jakiś pogłębiony wpis na temat odbierania prawa jazdy za niepłacenie alimentów uczynić.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s