Kiedy można stracić prawo jazdy? Część 1 – sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.
W polskim prawie przewidziano sporo przypadków, w których kierowca może utracić prawo jazdy. Przypadków tych stale przybywa, bo nasz ustawodawca od pewnego czasu chętniej zaostrza przepisy drogowe.
Najpopularniejsze sytuacje wiążą się z orzeczeniem zakazu prowadzenia pojazdu za przekroczenie przepisów prawnych. Sprawcy automatycznie zabiera się prawo jazdy za popełnienie przestępstwa przeciw bezpieczeństwu drogowemu, jeżeli znajdował się w stanie nietrzeźwości (miał ponad 0,5 promila alkoholu we krwi albo 0,25 mg alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza) lub pod wpływem środka odurzającego. Warto pamiętać, że przestępstwem przeciw bezpieczeństwu drogowemu jest nie tylko sama jazda po pijanemu czy po zażyciu środków odurzających.
Innymi występkami, za które zabiera się prawo jazdy jest też sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym lub jej bezpośredniego niebezpieczeństwa i spowodowanie wypadku. Prawo jazdy można utracić także w przypadku ucieczki z miejsca zdarzenia. Innymi przestępstwami są dopuszczenie po pijanemu do ruchu niebezpiecznego pojazdu oraz zapewnianie po pijanemu bezpieczeństwa ruchu pojazdów mechanicznych. Jeżeli sprawca dopuścił się wspomnianych przestępstw „na trzeźwo”, to i tak grozi mu utrata uprawnień, jeśli sąd przyjmie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.
Można mieć zabrane prawo jazdy nie kierując pojazdem. Orzeczenie zakazu jest również możliwe w stosunku do współsprawcy przestępstwa albo osoby uczestniczącej w ruchu, a zatem np. pieszego lub pasażera.
Zakaz prowadzenia pojazdów można orzec także za niektóre wykroczenia, to jest: jazda po użyciu alkoholu (ponad 0,2 promila alkoholu we krwi albo 0,1 mg alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza) lub podobnie działającego środka, nieudzielenie pomocy ofierze wypadku przez jego uczestnika (obligatoryjnie), niezachowanie należytej ostrożności i spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym, ignorowanie kontroli drogowej oraz jazda bez uprawnień (co nie oznacza utraty uprawnień, ale niemożność ich nabycia).
Kiedy można stracić prawo jazdy? Część 2 – cofnięcie oraz zatrzymanie prawa jazdy.
mec. Damian Nowicki
ADWOKAT
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UAM. Autor artykułów fachowych w prasie prawniczej. Jego zainteresowania zawodowe koncentrują się przede wszystkim na prawie karnym i procedurze karnej, ale także na prawie cywilnym oraz bankowym.
E-MAIL: d.nowicki@turcza.com.pl
TEL: +48 607 990 017
KONTAKT
TURCZA Kancelaria Radców Prawnych
ul. Palacza 144
60-278 Poznań
Telefon: +48 61 666 37 60
E-mail: kancelaria@turcza.com.pl
0 komentarzy