Kiedy można stracić prawo jazdy? Część 1 – sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

File:Robert Henry Bullock-Marsham Vanity Fair 12 October 1905.jpg

Robert Henry Bullock

W polskim prawie przewidziano sporo przypadków, w których kierowca może utracić prawo jazdy. Przypadków tych stale przybywa, bo nasz ustawodawca od pewnego czasu chętniej zaostrza przepisy drogowe.

 

Najpopularniejsze sytuacje wiążą się z orzeczeniem zakazu prowadzenia pojazdu za przekroczenie przepisów prawnych. Sprawcy automatycznie zabiera się prawo jazdy za popełnienie przestępstwa przeciw bezpieczeństwu drogowemu, jeżeli znajdował się w stanie nietrzeźwości (miał ponad 0,5 promila alkoholu we krwi albo 0,25 mg alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza) lub pod wpływem środka odurzającego. Warto pamiętać, że przestępstwem przeciw bezpieczeństwu drogowemu jest nie tylko sama jazda po pijanemu czy po zażyciu środków odurzających.

Innymi występkami, za które zabiera się prawo jazdy jest też sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym lub jej bezpośredniego niebezpieczeństwa i spowodowanie wypadku. Prawo jazdy można utracić także w przypadku ucieczki z miejsca zdarzenia. Innymi przestępstwami są dopuszczenie po pijanemu do ruchu niebezpiecznego pojazdu oraz zapewnianie po pijanemu bezpieczeństwa ruchu pojazdów mechanicznych. Jeżeli sprawca dopuścił się wspomnianych przestępstw „na trzeźwo”, to i tak grozi mu utrata uprawnień, jeśli sąd przyjmie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

Można mieć zabrane prawo jazdy nie kierując pojazdem. Orzeczenie zakazu jest również możliwe w stosunku do współsprawcy przestępstwa albo osoby uczestniczącej w ruchu, a zatem np. pieszego lub pasażera.

Zakaz prowadzenia pojazdów można orzec także za niektóre wykroczenia, to jest: jazda po użyciu alkoholu (ponad 0,2 promila alkoholu we krwi albo 0,1 mg alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza) lub podobnie działającego środka, nieudzielenie pomocy ofierze wypadku przez jego uczestnika (obligatoryjnie), niezachowanie należytej ostrożności i spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym, ignorowanie kontroli drogowej oraz jazda bez uprawnień (co nie oznacza utraty uprawnień, ale niemożność ich nabycia).

Kiedy można stracić prawo jazdy? Część 2 – cofnięcie oraz zatrzymanie prawa jazdy.

15 uwag do wpisu “Kiedy można stracić prawo jazdy? Część 1 – sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

 1. Przez moją wyjątkową głupotę mam teraz pewien problem, no ale cóż stało się!
  Miałam niestety wypadek samochodowy. Wpadłam w poślizg podczas zjazdu z autostrady do miasteczka. Trochę wyleciałem z drogi i niestety nie obyło sie bez policji, która ktos wezwał.

  Niestety byłam pod pwływem alkoholu miałam 0,53 a dozwolona jest 0,50. Fakt, wypiłam trochę ponad piwko. Czy ktoś wie jakie są tego konsekwencje? Czy zabiorą mi na długo prawko ? Na razie policja i je zatrzymała. Czy jest jakis sposób aby można złagodzić wyrok?????????????????????
  Bardzo dziękuje za pomoc z góry!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Polubienie

  • Jechała Pani w stanie nietrzeźwości, w przypadku skazania, sąd odbierze za to prawko na okres od roku do lat 15. Na łaskę sądu raczej nie może Pani liczyć, chyba że zostanie wykazane, że pomiar był błędny, badanie wykonano nieprawidłowo, urządzenie pomiarowe nie miało świadectwa. Zachęcam do obserwowania naszego bloga, niedługo zamieszczę wpis szerzej opisujący, jak się bronić po zatrzymaniu na podwójnym gazie

   Polubienie

 2. Witam serdecznie.

  Mam takie pytanko. Jakie są skutki powadzenia samochodu osobowego pod wpływem spozytego alkoholu?
  ////// Miałem okazję zostać zatrzymany przez policję i alkomat wykazał 0,61 w wydychanym powietrzu. Musze dodać, iz samochodem przejechałemjedynie kilkadziesiąt metrów od parkingu do swojej posesji i przed samą bramą wjazdową do mojej własnej posesji zatrzymała mnie policja.
  Po dmuchaniu zabrali mnie także na posterunek policji gdzie przebadano mnie dokładnie drugi raz na urządzeniu które wykazało 0,41.

  Musze dodać, iż mineło jedynie jakieś 20 minut nie więcej od dmuchania w radiowozie do drugiego badania. Zbadali więc na swoim alkomacie trzeci raz i wyszło znowu mniej alkoholu bo wynikł wyszedł 0,37.

  Mije pytanie jest takie jak mogę się obronic w sądzie i jakie sankcje mi grożą?
  Czy sąd jakieś kruczki aby kara była jak najmniej dotkliwa?Z góry dziekuje za pomoc,pozdrawiam…

  Polubienie

  • Dzień dobry. Przypadek jest troszkę dziwny. Policja powinna zrobić oba badania po zatrzymaniu. Niezależnie od okoliczności badania każdy pomiar pokazał jazdę w stanie nietrzeźwości, co jest przestępstwem i grozi zabraniem prawa jazdy na kilka lat i potem koniecznością zrobienia kolejnego egzaminu. Dla popełnienia przestępstwa nie ma znaczenia, czy przejedzie się kilkadziesiąt metrów czy kilometrów. Za skazanie zakaz jest obowiązkowy. Moja rada jest taka, aby w pierwszej kolejności przeanalizować tryb badania alkomatem przez policję. Jeżeli popełnili błędy, badanie może być nieważne.

   Polubienie

 3. Witam

  Panie Adwokacie,

  A co własciwie grozi za jazdę samochodem jak mi policja zabrała prawko za jazde pod wpływem.
  Czy tylko mandat za jazde bez dokumentu?
  Bo jeżeli tak to chyba mi sie opłaca teraz jezdzić bo mi chyba ten zakaz zalicza potem przeciez na zakaz w sądzie?
  Nie jest tak Pani emecenasie

  Polubienie

 4. Pingback: Kiedy można stracić prawo jazdy? Część 2 – cofnięcie oraz zatrzymanie prawa jazdy. | PRAWO KIEROWCY

 5. witam,

  mam pytanko w zwiazku z zatrzymaniem prawa jazdy za granica, na terenie Niemiec.

  Mąż spowodował wypadek na autostradzie w Niemczech. Dostal pismo z sadu że zostatlo mu zatrzymane prawo jazdy.

  Jakie konsekwencje ma takie zatrzymanie prawa jazdy za granicą i w Polsce?

  Polubienie

 6. Jechałem samochodem po wypiciu piwa. Zabrali mi prawo jazdy. Pierwszy raz mi sie cos takiego zdarzylo. Od wielu lat jestem zawodowym kierowca. Na jak dlugo moga zabrac mi prawo jazdy i czy jakies kolegium mi grozi czy tylko mandat i jak duzy. Czy moge liczyc na niski wymiar kary? Moja praca to kierowca i to koj jedyny dochod.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s