Zatarcie skazania za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości

W pierwszej kolejności warto przypomnieć czym jest zatarcie skazania. Instytucja zatarcia skazania sprowadza się do uznania po upływie określonego, dość długiego czasu, skazania danej osoby w postępowaniu karnym za niebyłe na skutek upływu odpowiednio długiego okresu czasu.

Osoba skazana wyrokiem karnym, a więc także kierowca złapany na jeździe po pijaku ( przestępstwo z art. 178 a K.k.) wpisywany jest do Krajowego Rejestru Karnego. W KRK odnotowuje się informacje o osobie skazanego, kwalifikacji prawnej popełnionego przez niego czynu, orzeczonej karze, czy też jej wykonaniu. Co oczywiste wpis ten pociąga za sobą szereg niekorzystnych dla skazanego skutków.

Chociażby pracodawcy często wymagają czystej karty karnej zatrudnianego pracownika, tym samym osoby prawomocnie skazane mają problemy ze znalezieniem pracy, gdyż potencjalni pracodawcy żądają od nich przedstawienia aktualnego zaświadczenia o niekaralności.

Przyjęto więc w polskim systemie karnym, iż po odpowiednio długim czasie od popełnienia przestępstwa kara i jej skutki dla byłego przestępcy są na tyle dolegliwe, iż dane osoby skazanej z tego rejestru pod pewnymi warunkami są usuwane.

Od tego momentu osoba, której skazanie zostało zatarte staje się w świetle prawa osobą niekaraną. Usunięcie z Krajowego Rejestru Karnego danych o skazaniu, które uległo zatarciu powoduje, że skazanie jest praktycznie nie do ustalenia dla osób, które nie miały o nim wcześniej żadnej wiedzy.

Odnosząc tę instytucję do przestępstwa z art. 178a Kodeksu karnego, a więc jazdy pod wpływem alkoholu, czy też prowadzenia pojazdu w stanie po użyciu środków odurzających, wskazać należy, iż zatarcie skazania zależy przede wszystkim od tego jaką karę sąd wymierzył pijanemu kierowcy.

Warunkowo zawieszona kara pozbawienia wolności

w tym przypadku o zatarciu skazania możemy mówić dość szybko, bo już po upływie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.

W sytuacji więc gdy kierowca usłyszał karę pozbawienia wolności, której wykonanie zawieszono na okres próby wynoszący np. 2 lata, wówczas pod 2 latach i pół roku od daty uprawomocnienia się wyroku dane skazanego będą mogły być wykreślone z KRK.

kara ograniczenia wolności

Kara ograniczenia wolności, to kara polegająca na wykonywaniu prac społecznych, obowiązku przebywania w określonym miejscu w określonym terminie ( często w asyście elektronicznej bransolety) lub na potrąceniu pewnej sumy z otrzymywanego od pracodawcy wynagrodzenia

W przypadku tej kary wykreślenie z KRK następuje po 3 latach od daty zakończenia wykonywania kary.

Przekładając to na język praktyki, gdy skazany skończy np. wykonywać pracę związane np. z sprzątaniem ulic w dniu 1 czerwca 2016 r., to z dniem 1 czerwca 2016 r. będzie wykreślony z KRK

kara grzywny

W przypadku orzeczenia tej kary zatarcie następuje po upływie 1 rok od daty jej wykonania.

W interesie więc kierowcy jest jak najszybsze jej zapłacenie, od daty realizacji przelewu liczony jest bowiem roczny termin na zatarcie skazania.

Ważnym przy tym jest, iż samo zatarcie skazania nie może nastąpić tak długo jak trwa orzeczony obok kary środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Jeżeli więc kierowcy zakazano prowadzić pojazd np. przez 3 lata, co jest minimalnym okresem obowiązywania tego środka karnego w chwili obecnej, to np., mimo iż zapłacił grzywnę i od tego momentu upłynął rok, to i tak jeszcze 2 lata musi znosić fakt wpisania do KRK. Pamiętać też należy, iż poszczególne przestępstwa, jeżeli kierowca ma ich więcej na koncie, nie zacierają się indywidualnie. Gdy jednak kilku przestępstw zaciera się później, to dopiero z tą data można zatrzeć informację o skazaniu innych przestępstw.

Reklamy

18 uwag do wpisu “Zatarcie skazania za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości

 1. Dzień dobry,

  Jakiś czas temu zostalo mi zatrzymane prawo jazdy na okres 1 rok za jazdę pod wpływem alkoholu.

  Czy jak mi zatrzymano prawo jazdy na 1 rok, to mi po prostu to prawo jazdy oddadzą po roku, czy będe musiała zdawać ponownie egzamin na prawo jazdy?

  Prosze o odpowiedż

  Polubienie

 2. Witam,

  Mam problem, iz zostałem skazany za jazdę pod wpływem, do zakończenia okresu zakazu prowadzenia pojazdów mam jeszcze ponad 2 lata. Zakaz na trzy lata dostałem.

  Czy jest realna szansa aby prosić o prawo łaski i pisac do prezydenta?
  Czy Prezydent ułaskawia osoby skazane za jazde po pijaku?

  Czy jest jakas inna szansa aby skrócić ten 3 letni zakaz?
  Bez prawa jazdy jestem jak bez reki, zakupów nie mozna zrobić, do Kosciola podjechac. Masakra.

  Prosze o opinie

  Polubione przez 1 osoba

  • Dzień dobry, wniosek o ułaskawienie można napisać w każdym czasie. Statystyka pokazuje, że szanse na jego pozytywne rozpoznanie nie są duże. Zakaz jak każdy środek karny można skrócić o połowę, ale musi obowiązywać co najmniej rok. Zatem w Pana przypadku można wnieść o skrócenie zakazu do 1,5 roku. Podanie można złożyć jeszcze przed upływem tego czasu.

   Polubienie

 3. Dobry wieczór,

  Męzowi w przyszłym miesiacu mija orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów, który mial orzeczony na 2 lata.
  Czy mą zodzyska od razu dokument w wydziale komunikacji?
  Czy będze musiał sie iśc zapisac na kurs prawa jazdy ?

  Polubienie

 4. Byłem kiedyś skazany za jazde po piwku na rowerze.
  Czy ma jakies znaczenie fakt, iz chyba za jazde po pijaku na rowerze nie ma już kar aby usunąc mój wpis z rejestru karnego.
  Jak to wygląda, czy w KRK będe jeszcze widnieć jako skazany

  Pozdrawiam

  Polubienie

 5. Dzień dobry,

  A czy trzeba czekać do zakonczenia tego okresu zatarcia, czy można w jakis sposob wnioskować o skrócenie okresy obowiązywania zatarcia?
  Może można prosić o łaskę?

  Dziękuje

  Polubienie

  • Dzień dobry, o łaskę można prosić, ale szansa na uwzględnienie prośby jest niewielka. Zatarcie skazania nastęuje po 10 lat od wykonania kary. Można wnioskować o zatarcie już po upływie 5 lat, jeżeli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego, a wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat.

   Polubienie

 6. Witam,
  12.05.2016 roku zatrzymano mi prawo jazdy na rok, odzyskałam je w maju 2017, zapłaciłam grzywnę w sierpniu 2016 tak wiec minął ponad rok. Jestem nauczycielka i zmieniłam pracę, niestety nie uzyskałam informacji, że „nie figuruje” w krajowym rejestrze, dostałam natomiast odpowiedz w załączeniu, w którym jest informacja, że 2016 odebrano mi prawo jazdy i że zapłaciłam grzywna, oraz że umorzono warunkowo postępowanie na 2 lata. Nie chcę tego pokazywać nowemu dyrektorowi, bo za swój błąd słono już zapłaciłam, a „łatka” na plecy jest dla mnie druzgocąca. Proszę o odpowiedz

  Polubienie

 7. Dzień dobry. Straciłem prawo jazdy w sierpniu tego roku. Wyrokiem sądu jest utrata prawa jazdy na 3 lata i grzywna. Czy przepisy co do zatarcia sprawy również zmieniły się w tym roku czy nadal obowiązuje rok od zapłaty grzywny + okres utraty prawa jazdy ? Po jakim czasie można ubiegać się o odzyskanie prawa jazdy ?

  Polubienie

 8. Witam,
  podczas kontroli Policji okazało się, że jestem ” wczorajszy „. Sąd orzekł karę w postaci grzywny oraz zakazu prowadzenia pojazdów przez pół roku. Czy ja też będę figurował w rejestrze ? Proszę o odpowiedź.
  Dziękuję.

  Polubienie

 9. Dzień dobry zostałem skazany na dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych czy jest jakaś możliwość abym jeszcze mógł jeździć

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s